Svrběly ho prsty. A tak nevydržel sedět doma se založenýma rukama. Ještě jednou, prý naposledy, podlehl vábení fotbalových klubů. Velezkušený trenér MILAN ŠMARDA přijal angažmá v Holicích, které se pokusí vytáhnout ze sestupového pásma krajského přeboru.

V Holicích jako doma…

V dubnu mu bude dvaasedmdesát, ale do fotbalového důchodu se ještě nechystá. Toho využili holičtí funkcionáři. Jenom blázen by nechtěl mít na lavičce trenéra, jehož seznam působišť by vydal na list papíru. Navíc s bohatými ligovými zkušenostmi. Navíc, když sám v době „nezaměstnanosti“ se jezdil do Holic na fotbaly dívat.

„Po posledním domácím utkání za mnou přišel s nabídkou předseda klubu Bajer. V tu dobu jsem byl osloven ještě dvěma kluby z královéhradeckého krajského přeboru. Rozhodly dva faktory. Bydlím pod Kunětickou horou a do Holic je to kousek. A pak jsem tam jezdil už v době, kdy jsem trénoval Hlinsko či Dobříkov ve stejné soutěži, protože Holice hrály v sobotu dopoledne. Tudíž mám o hráčích jistý přehled. Navíc krajský přebor Pardubicka mám po těch šesti letech daleko zmapovaný,“ vypočítává Milan Šmarda.

Tréninková nemorálka

Samotné velké jméno úspěch nezaručí. Na lavičce může sedět třeba Sir Alex Ferguson… Jemu by ale čeští hráči nerozuměli. A on zase jim. Ne však po jazykové stránce, ale v přístupu k fotbalu.

„Krajský přebor je hodně vyrovnaná soutěž. Zásadní pro úspěch jsou dvě věci: jak se podaří doplňovat kádry a také, jak se trénuje. A ono se moc netrénuje, s čímž se musí trenéři vyrovnávat. Evidují plno omluvenek zdravotních, pracovních, osobních, rodinných. Já však razím jedno heslo: Co nemůžu ovlivnit, to neřeším. Takže, když má někdo autoškolu místo přípravného zápasu, nebo jde babičce popřát k svátku místo tréninku, myslím si svoje, ale je to jeho věc a jeho svědomí,“ říká.

Ještě v nedávné době Holice nastupovaly v divizi. Po neslavném návratu do přeboru se několik let pohybovaly na špici soutěže. Jenže. Minulou sezonu dokončily na jedenácté příčce a momentálně jsou až třinácté. A Šmarda to má zachránit?

„Kolem své osoby vnímám plno očekávání. Ať už ze strany funkcionářů či samotného mužstva. Chtít však musí především hráči,“ opakuje starou pravdu Milan Šmarda.

Vítězná premiéra

Ostrý start. Holičtí hned v úvodním jarním kole hostili okresního rivala, dvacet kilometrů vzdálené Moravany. A soka zdolali 2:1

„Spokojenost a radost. Jsem rád, že to máme za sebou. Za prvé to bylo první utkání a ještě k tomu doma. A za druhé potřebovali jsme nutně vyhrát, protože poslední podzimní zápas Holice, také doma, prohrály. Kromě Moravan jsme bojovali i s větrem. Podle mě jsme vyhráli zaslouženě, zvlášť když jsme bezvadně zvládli konec první půle. Plány nám narušil kontaktní gól. Hráči však dál hýřili aktivitou a přes dvě nevyužité velké šance dovedli derby do vítězného konce," hodnotil svůj debut na holické lavičce Milan Šmarda.

Milan Šmarda: Trenérský bard (71 let), který vychoval a dlouhou řadu ligových hráčů a posléze svých kolegů. Působil např. v Hradci Králové, Chebu, Pardubicích, Mladé Boleslavi, Turnově či Bohdanči.