Toužil po postupu ze skupiny, přání se mu splnilo. Ve čtvrtfinále chtěl Portugalce, zase bingo.  „Na Ronalda se obrovsky těším," vypálí Václav Pilař, jedna z nejzářivějších hvězd českého týmu na fotbalovém mistrovství Evropy v Polsku a Ukrajině.

Ale nechápejte jeho slova špatně. Ano, k Ronaldovi chová odchovanec hradeckého fotbalu respekt, ale ten na trávníku půjde stranou. Žádný ostych, vážení. „Neznamená to, že když ho tak vychvaluju, že při zápase na něj budu zírat. To neexistuje," skálopevně prohlašuje střelec branek proti Rusku a Řecku.

Do čtvrtfinále jste si vysnil Portugalce. Nezavání to masochismem?
Ne, vůbec. (usměje se) Přál jsem si je, v mužstvu mají spoustu skvělých hráčů a já se obrovsky těším na Ronalda.

To mě podržte. Vážně se na něho těšíte? Vždyť to vypadá, že má formu jak z praku.
To vím, ale bude to zážitek pro celý tým. Není tam jen Ronaldo, mám rád i Pepeho a další hráče. Beru to z pohledu umění jednotlivých hráčů, a těch mají Portugalci spoustu.

Obdivujete Ronalda podobně jako Messiho?
Nesrovnával bych je. Oba si neustále udržují stabilní formu, střílejí okolo padesáti branek za sezonu. Před nimi klobouk dolů.

V čem je Ronaldo tak výjimečný? Co mu závidíte?
Všechno. (vyhrkne) Je úžasný v soubojích jeden na jednoho, má fantastickou střelu. A ty přešlapávačky, to je věc… Přesto, respekt půjde na hřišti stranou. Neznamená to, že když ho tak vychvaluju, že při zápase na něj budu zírat. To neexistuje.

Je Portugalsko týmem jednoho muže, tedy Ronalda? Obzvláště po one man show, kterou předvedl proti Nizozemcům?
První dva zápasy se trochu trápil, sice patřil k nejlepším, ale nedával góly. Fanoušci od něj čekali víc. Utkání s Nizozemskem jsem viděl celé a musím říct, že byl vynikající. Dal dvě branky, nastřelil tyčku, nevyužil ještě další dvě příležitosti. Byl to jeho klasický výkon, tedy nadstandardní.

Ta otázka se nabízí. Jak ho hodláte zastavit? Jde to vůbec?
Je to těžký. I když se ho každý snaží ubránit, tak on má stejně za zápas třeba pět střel na bránu. Je třeba být u něho co nejblíže, nedat mu prostor při převzetí přihrávky a zajišťovat se. Půjde o to, abychom to byli schopni plnit, protože on je extrémně šikovný.

Postoupili jste do čtvrtfinále, tři zápasy jste byli pod enormním tlakem médií i fanoušků. Je nyní cítit v mužstvu uvolněnost?
Udělali jsme skvělý úspěch. Po zápase s Ruskem nám nikdo nevěřil, ale my jsme přesto ukázali obrovskou sílu. Nejenom hráči na hřišti, ale kompletně celý tým. Postoupili jsme dokonce z prvního místa. To je však už za námi. Před sebou máme nový cíl. Chceme porazit Portugalsko a zajistit si medaili.

Co s vámi dělá, že jste jednu výhru od medaile a nesmazatelného zápisu do českých fotbalových dějin?
Je to hezký. Chtěl jsem postoupit ze skupiny, podařilo se to. Chtěl jsem Portugalce, podařilo se, a teď by mohlo vyjít ještě to poslední přání. Vím, že to bude hrozně těžký. Portugalci mají vyrovnanou ofenzivu i defenzivu. Přesto věřím, že když budeme praktikovat naši zodpovědnou hru, tak máme šanci.

Nejpamátnější zápas s Portugalskem sehrála česká reprezentace na Euru v Anglii před šestnácti lety…
(skočí do řeči) To mi bylo osm let, přesto si to pamatuju moc dobře. Radoval jsem se, když dal Poborský ten geniální lob. Dnes bych bral totožný výsledek.

Troufl byste si na něco podobného jako Karel Poborský?
Ne, to ne. (směje se) To by mě ani nenapadlo. Na celé té akci bylo úžasné, že Poborský dovedl v onu chvíli takto přemýšlet. To bylo fakt geniální. Nápad a pak samotná realizace.

Mistrovství Evropy vám vychází takřka dokonale. Vstřelil jste už dvě branky, proti Polsku jste podal jedinečný výkon. Roste o vás v Polsku zájem?
Je fakt, že je teď toho víc. Ale já říkám jednu věc: za moje úspěchy může tým. Od Ruska hrajeme vyváženě směrem dozadu i dopředu. Našli jsme svoji tvář. A za to můžou všichni kluci v mužstvu, ne jednotlivci.

Jak nese Milan Baroš roli věčně kritizovaného útočníka?
Je toho na něj hodně, kritiky bylo dost a sám je z toho špatný, i kdy to třeba nedává tolik najevo. Noviny píšou, ať už vypadne, že je v mužstvu nanic a podobné nesmysly. To asi žádnému hráči nepomůže. Nerozumím tomu, kdo tohle může napsat. Jsem rád, že utkání s Polskem zvládl dobře.

Přál byste Barošovi, aby rozhodl čtvrtfinále?
Jistě. A moc. Ale ať dá gól kdokoliv, hlavně ať postoupíme.

Ještě mi řekněte, jak na vaše výkony reaguje rodinný klan Pilařů. Váš otec v rozhovoru pro Deník řekl, že pokud vstřelíte gól, tak se na stadionu rozbrečí.
(směje se) Snad mu ještě nějakou radost připravím. Hodně si voláme, nejen s ním, ale s celou rodinou. Byli na všech zápasech a moc si to užili. Před utkáním vždycky přijeli do hotelu, aby mě povzbudili. Obrovsky mi to pomohlo. Jsem rád, že mám v zádech takovou podporu a fotbal můžu hrát i pro ně.

Sehnal jste jim lístky i do Varšavy?
Povedlo se to. Někdo letí, ale taťka pojede s kamarádem autem. Jen mě mrzí, že nemůže přijet brácha, protože má něco s kotníkem. Do Ronalda je blázen, tohle nevydejchá. (rozesměje se)