Držel se zpátky, bál se na tuty potvrdit, že Mouhamen N´doye patří Pardubicím.

Sportovní ředitel VÍT ZAVŘEL věděl, proč být zdrženlivý. „Celý transfer měl jít přes dvě ruce, přes dva agenty, proto jsem byl opatrný," vysvětloval Deníku.
Klub reprezentantovi Senegalu vyřídil letenky, útočník měl dorazit v sobotu. Ale místo toho do Pardubic poslal zprávu, že se upsal jinému týmu v Kataru. Sen o střelci z Afriky těsně před startem Fotbalové národní ligy se rozplynul.

Je to zklamání?
Říkal jsem si, že by byla pohádka, kdyby nejlepší střelec senegalské ligy přišel do Pardubic. Pracovali jsme na tom, ale pohádka skončila. Ale jasně, že to zamrzí. Byli jsme ve fázi, že jsme mu koupili letenku a v sobotu měl přiletět do Prahy.

A stejně se všechno zbortilo…
Nejdřív jsme dostali zprávu, že se letenka přebukovala na pondělí. To se mohlo stát, přeci jen, hráč sem neměl letět z Německa. Ale v neděli pak bylo jasné, že podepsal Katar. Nechtěli jsme, aby se zpráva, že něco takového chystáme, dostala ven, ale stalo. Lidi s tím počítali, že příchod nového útočníka vyjde, ale nedopadl a o to je zklamání větší.

Když jsme spolu ale mluvili před N´doyeho příletem byl jste stále opatrný. Ani jednou od vás nezaznělo, že je jeho příchod stoprocentní. Zřejmě jste věděl proč…
Ano, nešlo to jen přes jednoho agenta, ale ten, se kterým jsme byli ve spojení my, jednal zase s jiným agentem, což pro mě byl už cizí člověk. Proto jsem byl opatrný hodně. Pak máte druhou věc, když se okolí dozví, že děláte kvalitního hráče, rozkřikne se to a vy pak čekáte, jestli hráč dostane ještě nějaké nové laso. Bohužel se tyhle moje obavy vyplnily.

Zkusíte zacílit na africký trh i někdy v budoucnu?
Stoprocentně, protože tam je potenciál obrovský. Tady u nás si stáhnete nejlepší kluky z kraje a děláte s nimi nejlépe, jak můžete. Ale od patnácti let nahoru už nikoho neseženete, všichni talentovaní fotbalisté jsou už rozebraní. Když vám pak v kategorii dospělých chybí střelec, už ho v rámci republiky nepřivedete. Zkušení hráči z první ligy pak zase mají tendence chodit spíš trénovat, nebo odejdou ještě do nějakých nižších soutěží v zahraničí, než že by skončili tady.

Je pro vás velkým konkurentem Hradec? Střídavě hraje první a druhou ligu, má větší zvuk a i když o něj stojíte oba, odejde spíš tam…
Pár let zpátky jsem to takhle vnímal. Dnes jsme ale u rodičů a ostatních klubů bráni na stejné úrovni. Naše šestnáctka Hradec 1:0 porazí, sedmnáctka s ním prohraje… Vloni jsme třeba měli lepší starší dorost, oni zase nad námi vítězili v nižších kategoriích. Vnímám to tak, že momentálně nemá nikdo navrch.

Jasně ale stále je to tak, že z Pardubic se chodí do Hradce, ne opačně. Naposledy třeba Bederka, nebo brankář Stejskal…
Dobře, ale u Bederky hrálo roli to, že byl hráčem Sparty, ta stála o Koubka a on byl součástí transferu, s tím jsme nemohli nic dělat.

Věřím. Na druhou stranu vás musí štvát, že Hradec je tak blízko. Jeho trenéři nechyběli na žádném vašem zápase. Kdyby za rohem nesídlil silný rival, nejspíš by o Bederkovi ani nevěděl a asi by dál hrál u vás…
To je možné. Ale počítal jsem s tím, že u nás bude ještě maximálně půl roku. Říkal jsem si, že v zimě by mohl odejít někam do ligy.

A talentovaný gólman Stejskal?
O mně se ví, že nejsem nějaký velký nadšenec v kombinaci velkého fotbalu s futsalem a jeho otec se mu věnuje hodně. Mladému Honzovi jsme nabízeli smlouvu v šestnácti letech, nestál o ni. To samé v zimě, nabízeli jsme mu A tým dospělých, to nejvíc, co jsme schopni mladému hráči dát. Mezi některými lidmi nebyly ideální vztahy, ale nemá cenu to rozmazávat. Je v Hradci a tečka.

Takže jiný případ, než když vám Hradec před lety vyfoukl Jana Shejbala?
Ano, to jsme hráli ještě ČFL, tehdy byl mezi námi ještě velký výkonnostní rozdíl. A byla naše chyba, že jsme pozdě reagovali, nabídli jsme Honzovi smlouvu, až když mu ji nabídl i Hradec. Tohle jsme prokaučovali. Ale hlavní rozdíl byl v A týmech, viděl, že má perspektivu, aby si zahrál nejvyšší soutěž.