Fotbalisté Sokola Staré Hradiště po postupu z I.B třídy se dvakrát za sebou umístili na stupních vítězů. Letos poprvé postoupí dva nejlepší týmy do krajského přeboru, ale tato šance se Starého Hradiště již asi netýká. Po úrodných sezonách nastal výkonnostní pokles. Po podzimu je mužstvo na osmém místě, když za čtyři výhry, dvě remízy a sedm proher získalo jen čtrnáct budů. Postupové ambice se zřejmě již rozplynuly jako pára nad hrncem… O podzimní sezoně Starého Hradiště jsme hovořili s trenérem Jaroslavem Mudrochem, který ve své fotbalové kariéře odehrál devět druholigových zápasů v dresu Pardubic, pak ho však zabrzdilo vážnější zranění.

Osmé místo, 14 bodů po třinácti podzimních zápasech I.A třídy. Po dvou medailových pozicích jakoby ve Starém Hradišti nastal ústup ze slávy minulých sezon.
Ano, je to tak, po postupu do I.A třídy jsme byli jednou druzí, jednou  třetí. Po změně postupového systému se nám nabídla šance v této sezoně zaútočit na postup. Snažili jsme vhodně doplnit kádr, ale podle podzimní bilance se nám to prostě nepodařilo.

V čem je hlavní příčina nelichotivého postavení mužstva v tabulce.
Hledali jsme osu týmu, ale těsně před zahájením soutěže ohlásil odchod  z kádru Teplý, který byl v minulé sezoně oporou zadních řad. Již přípravné zápasy naznačovaly, že nebude jednoduché ho nahradit. V soutěži jsme výsledkově tápali, výkony byly velmi nevyrovnané, hodně bodů jsme ztratili doma.

Přes nepřesvědčivé výsledky, našly by se i nějaké klady?
Hledali jsme optimální složení mužstva, za klad tudíž považuji, že příležitost dostával celý kádr hráčů, i ti, kteří se minulou sezonu dostávali do sestavy sporadicky, takže měli šanci o svých kvalitách přesvědčit.

Na druhé straně zápory, s čím jste jako trenér byl nejvíc nespokojen?
Největším trápením mužstva byla nedůrazná koncovka, právě na tomto  nedostatku jsme si vylámali zuby doma se Semanínem, když devadesát procent hry jsme odehráli na polovině soupeře, ale bez gólového efektu. Spálili jsme šest vyložených šancí, a nakonec prohráli 0:1.

Pojďme k individuálnímu hodnocení. Začněme od gólmana Habivského, kterému však nekryje záda brankařská dvojka…
Ano, víme to. S tímto handicupem se vyrovnáváme již čtvrtý rok. Habivský je  naší jedničkou a pokud by se zranil, máme alternativu poslat do branky hráče z pole. V minulosti byl připraven postavit se mezi tyče Vencl, v současné době by se nebál postavit do branky Tesner. Je to samozřejmě riziko. Touto otázkou se zabýváme každý rok, ale kvalitních gólmanů je na trhu málo.

Byl jste na podzim spokojen s defenzívní činností týmu?
Obrannou činnost jsme zvládali lépe než ofenzívu. Na některých postech nám  chyběla rychlost, některé brejkové situace soupeřů jsme leckdy nedokázali úspěšně vyřešit. Na tento problém se musíme zaměřit, mužstvo potřebuje rychlejší hráče.

Středová řada byla v posledních letech v Hradišti poměrně silná. Platilo to i na podzim?
Středová řada v minulých sezonách byla naší velkou zbraní, podílela se  velkou měrou na vstřelených gólech. Na podzim tomu tak nebylo. Citelně nám chybí hráč středu pole, střední záložník, jakýsi dispečer, tedy hráč, který by naší hru dokázal usměrnit, dával by naším akcím myšlenku. Na tomto postu jsme zkoušeli více hráčů, své si tam uhraje Pavel Deutsch – kapitán mužstva, ale hráče jeho typu bych potřeboval na kraji zálohy. Je to hráč, který se dokáže dostat do přečíslení soupeře, umí připravovat šance a také dávat góly.

A jsme u tolik diskutované útočné síly mužstva.
Trápilo nás zranění našeho nejobávanějšího kanonýra M. Pecháčka. Ten nám  v minulosti dokázal vstřelit mnoho gólů, dokáže pro spoluhráče připravovat i gólové šance. Párkrát se dostal do hry, i když nebyl zcela fit, svoje si vždy uhraje. Koncovka nás ale velice trápí, předpoklady zlepšení jsou u Götze a snad také u Hýska.

Otázka na závěr – jak hodnotíte I. A třídu jako celek?
I když jisté bodové rozdíly v tabulce nelze přehlédnout, přesto si myslím,  že každý může porazit každého, snad jen týmy na špici mužstva z konce tabulky porážejí. Náš celek je zatím v horším středu tabulky, ale přitom nejlepší zápas jsme sehráli u lídra v Chrudimi. Byli jsme dokonce lepší. Přes zimu se pokusíme odstranit z naší hry největší slabiny a uděláme vše proto, abychom nevydařený podzim napravili…