Letos bude Fotbalová národní liga divná. Hraje ji jenom patnáct týmů, jeden se vždycky přesune do role spícího medvěda v jeskyni.

Týden stop. Napoprvé tahle „radost" postihla Hradec Králové.
Pardubice zase začnou hodně zostra, v sobotu od 10.15 je čeká zápas v Sokolově.

A ten na Východočechy umí. Trenér Jiří Krejčí s ním šel do války už čtyřikrát a ani jednou ho nedokázal porazit.

„Aspoň je to dobrá motivace, věříme, že jednou se to prolomit musí," říká. Byl by rád, kdyby sobota byla jeho dnem.

Čím Sokolov své soupeře nejvíc mučí? Hlavně dlouhými auty Jakuba Blažka. Pokud nastoupí na kraji obrany, je ve vápně soupeře vždycky veselo. Stačí čelit obrannému vhazování někde na vlastní půlce a je z něj extrémně nebezpečná standardní situace. „Ruce jsou šikovnější než nohy a takový míč je pak i přesnější. Musíme se na tuhle jejich zbraň dobře připravit a být ve vápně hodně důslední," ví moc dobře Krejčí.

Ale uzpůsobovat svůj taktický plán jenom dlouhatánským autům nehodlá: „Myslím, že máme dost dobrých hlavičkářů a poradit bychom si s tím měli. Navíc, abychom sestavu stavěli jenom podle toho, že Sokolov má dlouhé auty a nepřemýšleli nad naší hrou, to by asi úplně dobré nebylo."

Největším rébusem pardubické sestavy je, kdo nastoupí ve středu zálohy.

Jedno místo je na beton jisté, Jan Jeřábek hrát musí. Pak záleží, na jakou variantu vedle něj trenér Krejčí vsadí. Vyzkoušená s defenzivním rafanem Petrem Kudrnou? Nebo vyhraje netradiční spojení s Janem Řezníčkem, který je silnější spíš směrem dopředu?
V posledním přípravném utkání s Libercem vedle Jeřábka nastoupil Řezníček, ta samá situace se opakovala minulý víkend v poháru. „Oba jsou něčím výjimeční. Nestavěl bych to tak, že Řezníček má do základní sestavy blíž," odmítá pardubický kouč, že by bylo jasno pro celou sezonu.

„Není to třeba moc vidět, ale Petr Kudrna odvede hrozně moc práce uprostřed hřiště, s Jeřábkem navíc skvěle spolupracují, dovedou střed hřiště dobře zavřít," vyjmenovává Krejčí plusy u Kudrny. „Řezníček je ofenzivnější hráč. Když to řeknu hodně zjednodušeně, klidně můžeme střídavě využívat oba, každého na jiný typ hry. Uvidíme, jak se sezona bude vyvíjet. Máme tam zkrátka tři hotové záložníky, do toho tady může hrát ještě i Kovář a defenzivního záložníka by zvládl i Vencl," vypočítává své možnosti.

Na koho ukáže v Sokolově? Podle Deníku na bojovníka Kudrnu. I když u Krejčího nikdy nevíte. Umí překvapit…

Petr KudrnaVěk: 25 let. Výška: 178 cm. Váha: 75 kg
Pozice v týmu: Lídr. Je mu sice teprve pětadvacet let, ale patří k hráčům, co mají na povel kabinu. Na jeho případě je dokonale vidět, jak mladý mají Pardubice kádr. V pětadvaceti je za veterána.
Charakteristika: Vlastně taková zmutovaná včelička. Létá od květinky ke květince, bodá, co to jde a za celých 90 minut neumře. Práce na hřišti odvede tuny, patří k hráčům, co soupeře dovedou vytočit a pokopat. Nehoní se tolik dopředu, radši se drží zpátky. Ne, že by zaútočit neuměl, ale obětuje svoje ofenzivní choutky pro tým.
Šance na sestavu v Sokolově podle Deníku 65%. Sice ve dvou posledních přípravných zápasech hrál od začátku Řezníček, ale honící pes bude potřeba víc.

Jan ŘezníčekVěk: 22 let. Výška: 180 cm. Váha: 72 kg
Pozice v týmu: Věčný čekatel. Jako nadějného mladíka ho sem tam nasazoval už Martin Svědík, ale od té doby se moc dál neposunul. Je skvělý do party, jen má smůlu, že střed zálohy je tolik našlapaný.
Charakteristika: Má dobrou střelu, ze střední vzdálenosti může každého brankáře pěkně potrápit, podobně jako lídr Jeřábek dovede vymyslet pro svoje spoluhráče gólovku. Zhruba dva roky zpátky zahučel do průměru, hrál dost alibisticky, na jistotu odevzdával míče hlavně dozadu. Tohle je ale pryč, herní sebevědomí z něj září. Může být platný.
Šance na základní sestavu podle Deníku 35%. Trenér Krejčí se překvapení nebojí. Jestli se vyspí na sobotu tak, že bude chtít Sokolov přejet útokem, může po Řezníčkovi sáhnout.