O co jde v kauze Frydrych
Pardubice prohrály 14. října v Táborsku 0:1 brankou ze sporné penalty, kterou v 79. minutě proměnil Jan Šimák. Hráči výsledek těžce nesli i kvůli tomu, že dva týdny před Táborskem ztratili výhru v Mostě, v nastavení se proti nim totiž také pískal velmi diskutabilní pokutový kop. Nahromaděný vztek si brankář Luděk Frydrych vybil na dveřích v útrobách stadionu. Bohužel pro něj za nimi seděl delegát utkání…
Rozhodčí prohřešek uvedli do zápisu o utkání, který podepsali vedoucí mužstva Jan Císař a kapitán Jan Jeřábek. Disciplinární komise Frydrychovi do projednání celého případu zastavila činnost, zprávu umístila na webové stránky, jenže oficiální dopis do klubu nedorazil. Svazový popleta Daniel Kosec (kluby již dříve mystifikoval v otázce počítání soutěžních žlutých karet pro pohárové utkání) poslal totiž lejstro do klubu FK Táborsko a ne do Pardubic. Frydrych tak neoprávněně nastoupil do dalšího utkání proti Karviné, v němž Východočeši zvítězili 2:1. O body ale teď asi přijdou a brankáře čeká dlouhá pauza bez fotbalu.

Za vaše chyby se platí. A pořádně tvrdě!

Takhle zní vzkaz disciplinární  komise FAČR všem fotbalovým klubům.
Na začátku byly jedny prokopnuté dveře. Na konci je stopka za neoprávněný start pardubického brankáře Luďka Frydrycha a asi i kontumace.
Neotřesitelná gólmanská jednička nesmí do konce podzimu do branky. Vedoucí mužstva Jan Císař nemůže působit v žádné funkci do 3. ledna 2014 a Jan Jeřábek nebude moci stejně dlouho natáhnout kapitánskou pásku.

A co je nejhorší, disciplinární komise doporučila, aby Pardubice přišly o tři body, které si vydřely proti Karviné.
O kontumaci teď bude rozhodovat ředitel Oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas. Teď hádejte, jestli má důvod se doporučením neřídit… „Myslím, že to pro nás dopadne špatně," domnívá se sportovní manažer Pardubic Vít Zavřel.
Pořádný flastr pro Frydrycha, pravděpodobná kontumace a peněžitá pokut 20 tisíc pro klub? Tenhle výčet vyrazil vedení klubu docela dech.
„Malovali jsme si několik scénářů, ale ani ten nejčernější nevypadal takhle. Jsme velmi smutní a hodně nás to překvapilo. Určitě se budeme chtít odvolat a celou věc dál řešit," neskrýval frustraci Vít Zavřel.

Hlavní problém celé kauzy?
Frydrych neměl poté, co prokopl po utkání v Táborsku dveře delegáta,  nastoupit k dalšímu utkání. Jeho uvedení do zápisu automaticky znamenalo zastavení činnosti.
Jenže oznámení ze svazu nedorazilo do Pardubic, nýbrž  do Táborska. Frydrych tak proti Karviné  chytal.

„Disciplinární komise nám všem ukázala, jakou má sílu a jak přemýšlí. Dala nám najevo, že pokud dojde k pochybení, tak pouze na straně klubu, nikdy nemůže být chyba jinde. Kdybychom oznámení dostali, Luděk by v žádném případě k utkání nebyl nominovaný," ubezpečuje Zavřel.

To, že hráč uvedený v zápise nesmí až do projednání kauzy nastoupit, je legislativní novinka, která platí od 1. července.  „Ano, proběhla novelizace řádů, tohle je článek 49," potvrzuje Zavřel. „Jenže svaz novelizuje něco neustále a náš sekretář se musí starat i o provozní věci. Pravda, náš sekretář měl ze své iniciativy vše ověřit a je naše chyba, že pravidlo neznáme. Na druhou stranu, na ligovém shromáždění 25. září, kam jezdí zástupci týmů ze dvou nejvyšších soutěží, o tom také nikdo nevěděl," pokrčil rameny pardubický sportovní manažer.
Na příkladu Pardubic dostaly všechny oddíly první a druhé ligy praktické školení.

„Teď jsme to odnesli a každý si to na základě naší zkušenosti už bude moc dobře pamatovat," hořce se usmál Zavřel.
„Myslím, že by se nikomu nic nestalo, kdyby vyšly nové svazové regule a změny v nich byly zvýrazněny červeně," přidává řešení.
Je tak pravděpodobné, že příští sobotu, až Pardubice nastoupí doma proti Českým Budějovicím, nebudou mít 15 bodů, ale jen 12.

Co se stane?
Semele je ztráta, anebo je verdikt disciplinární komise semkne? „Sami jsme nad tím přemýšleli. Snad zvítězí druhá varianta a budeme bojovat," věří Vít Zavřel.
„Je smutné, že v disciplinární komisi sedí osm lidí, z toho je pět právníků a devátým člověkem je placený sekretář. Jediným argumentem bylo, že jejich povinnost není, aby nám něco písemně oznamovali. Přitom disciplinární komise zajišťuje služby pro fotbal a jedna z nich vždy byla a je, že písemné  oznámení posílá," nevěřícně dodal pardubický sportovní manažer.

Udělal jsem chybu. Ale je to tvrdý

Dostal se do báječné formy a Pardubice ve Fotbalové národní lize držel.

Podle rozhodnutí disciplinární komise si ale brankář LUDĚK FRYDRYCH zachytá zase až na jaře.
Kvůli prokopnutým dveřím v Táborsku dostal pokutu, za následný neoprávněný start s Karvinou „stopku". „Jsem z toho hodně zklamaný. Přijde mi to hodně tvrdý. Nikdy jsem kvůli disciplinárnímu trestu nechyběl," prohlásil tiše pro Deník.
V jeho hlasu se střídala lítost, vztek a bezmoc. Jedny zničené dveře ho vyjdou pořádně draho…

Kdy vám došlo, že z incidentu na hřišti Táborska může být pěkný průšvih?
Asi až minulý týden, když jsem se dozvěděl, že jsem proti Karviné nesměl nastoupit, vůbec jsem něco takového netušil. Disciplinárka mě potrestala za dveře finanční pokutou, ten zákaz činnosti je za to, že jsem hrál neoprávněně. Ale že jsem tam udělal chybu, mi došlo hodně rychle. Mrzí mě to.

V Táborsku jste prohráli po sporné penaltě. Nahromadila se ve vás frustace ještě za Most, kde jste ztratili výhru podobným způsobem?
Hráli jsme čtvrtý zápas venku a počtvrté se proti nám kopala penalta. Ve mně se to nahromadilo a vybouchl jsem. Bohužel vím, že pro můj skutek není omluva a byla to jenom moje chyba.

Kvůli řadě administrativních pochybení teď asi přijdete i o tři body, které jste získali s Karvinou. Cítíte frustraci?

Cítím strašné zklamání. Nejvíc mě to mrzí vůči klukům, trenérům a dalším lidem, co se pohybují okolo týmu. Tohle rozhodnutí je takové dost nešetrné.

Devadesát minut dřete na hřišti a zbytečně. Není zvláštní, že disciplinární komise pošle dopis s informací, že nemůžete hrát, na špatnou adresu a pak nenese žádnou odpovědnost?

Je to zvláštní. Na svazu ale mají ty svoje knížky, kde je všechno dané. Jedou podle 
regulí, v pohodě si tenhle krok obhájí.

Spekuluje se, že by se do branky mohl vrátit Martin Shejbal, který ukončil kariéru a teď v Pardubicích trénuje gólmany. 
Je v kondici, aby odchytal podzimní zápasy?

Tohle je spíš dotaz na něj. Přijde mi, že je ve velké pohodě, ale sám musí vědět, jak na tom je. Myslím, že naposledy chytal první dva týdny letní přípravy. Ale v jaké je kondici, si já netroufám odhadovat.

Vy budete až do konce podzimu s týmem normálně trénovat?

Rozhodně, jedu dál, žádné volno. Určitě se budeme odvolávat, tak doufám, že by se můj trest mohl ještě změnit. Tohle je hodně tvrdý.

Viníci a potrestaní

Luděk Frydrych (brankář Pardubic). Po zápase v Táborsku neudržel nervy a po utkání, které rozhodla penalta, prokopl dveře.  Trest:  Byl potrestán zastavením závodní činnosti do 14. prosince 2013 a pokutou ve výši 5 tisíc korun. Názor Deníku: Přísné, ale v pořádku. Za chybu se musí pykat.

Jan Císař (vedoucí mužstva). Podpisem stvrdil zápis, kde byl popsán Frydrychův prohřešek, což znamenalo, že měl brankář až do projednání případu zákaz činnosti. Trest: Byl potrestán zákazem výkonu jakékoliv funkce do 3. ledna 2014. Názor Deníku: Docela kruté, ale podpis pod zápisem není pro srandu králíkům.

Jan Jeřábek  (kapitán Pardubic). To samé jako Císař, podepsal dokument o prohřešku gólmana. Trest: Byl potrestán zákazem výkonu funkce kapitána do 3. ledna 2014. Názor Deníku: Že přijde o pásku, není neštěstí. Hlavně že může hrát.

Daniel Kosec (sekretář disciplinární komise). Velký popleta, poslal oznámení o zákazu startu brankáře Frydrycha Táborsku a ne Pardubicím. Východočechům pěkně zavařil.  Trest: Není znám. Názor Deníku: Měl by ze svazu letět. Není to jeho první průšvih.

Lukáš Ouředník (sekretář Pardubic). Sportovní administrativu má na triku on. Měl si pohlídat, jestli Frydrych může nastoupit s Karvinou a neměl spoléhat jenom na dopis od Kosece.  Trest: Klub po neoprávněném startu hráče nejspíš přijde o 3 body. Názor Deníku: Tvrdší dopad Frydrychův start proti Karviné mít nemohl. Sekretář nebude mít lehké spaní.