Až do léta platil hlavně za experta na práci s mládeží. V Pardubicích ale urychleně potřebovali řešit krizovou situaci po odchodu Martina Svědíka, a tak si JIŘÍ KREJČÍ stoupl na lavičku A týmu.
Výsledek? Po podzimu je jeho soubor ve Fotbalové národní lize desátý se ziskem 21 bodů.
Na to, kolik v roli hlavního trenéra musel řešit problémů, to rozhodně mizerný výsledek není. „Doufám, že je to slušné. I když tohle je spíš téma pro vedení. Vzhledem k tomu, čím jsme si prošli, to podle mě zlé není," komentuje kouč podzimní část.

Nezešedivěly vám od srpna vlasy?
Ale já už šedivej přišel (usměje se). Možná něco ještě přibylo, nepamatuji zápas, který by byl v klidu. Vyjma posledních třiceti minut se Střížkovem byly vypjatá všechna utkání. Nějaké vlasy z toho asi i vypadaly.

Kotrmelec s odchodem Davida Petruse, neoprávněný start Luďka Frydrycha, kontumace, milost disciplinárky… Nebylo hodně i těch mimofotbalových věcí?

Čekal jsem, že jdu do klidnějších vod. V dorostu to taky bylo někdy na blázinec. Ale tady opravdu nebylo 14 dní, kdy by se něco nedělo. Ještě jste v tom výčtu zapomněl na střevní virózu těsně před sezonou, která postihla celé mužstvo. To bylo taky něco. Ne, opravdu jsme se nenudili.

Vzhledem k tomu všemu je 21 bodů ještě docela solidní číslo. Souhlasíte?
Když si uvědomíme, čím jsme si prošli, tak to podle mě zlé není. Přišli jsme na začátku sezony o jednoho z nejlepších střelců celé soutěže. Vypořádali jsme se s tím dobře. I když musím zmínit jednu anomálii. Útočníci nám dali za celý podzim jeden gól, v první kole se trefil Kakrda a pak už nic. Ale trochu jsme s tím počítali.

Vážně jste čekali, že příspěvek útočníků spíš nebude než bude?

Ano a současně jsme věřili i tomu, že se o to víc pochlapí záložníci. Rešetár s Hundákem dali gólů hodně. Pak bych ale čekal i od středových hráčů Jeřábka s Kudrnou větší brankový příspěvek. Na jejich kvalitu jsou dva góly málo.

Byla na útočnících patrná nějaká frustrace, že nedávají góly?

Vepředu nám zůstali mladí kluci a já vím, že na hřišti ze sebe nechali  úplně všechno. Druhá liga je pro ně velký skok, ale na druhou stranu i obrovská zkušenost. Nám tenhle půlrok může ohromně pomoci, když ještě přes zimu přidají a budou na sobě pracovat, hodně se zvednou.

Na začátku sezony od vás dostával docela dost šancí Josef Janecký.V nižších soutěžích pálil jako ďábel. Ve Fotbalové národní lize jakoby nedovedl prodat svoji raketovou rychlost. Je to tak?
Je pravda, že v přípravné fázi tuhle svoji největší zbraň prodat zatím nedovede. Situaci si komplikuje, má míč pořád u nohy, místo, aby udělal jeden klamavý pohyb, delší kličku a šel dopředu, jak to dělá třeba Lukáš Rešetár. Tohle je v hlavě. Pepíkovi  nemůžete upřít snahu, má atletickou postavu… Ale má problém i s výběrem místa.

Dá se to naučit?

Zdokonalit rozhodně. Ale je to běh na delší trať. Stále je to mladý hráč. Důležitá bude i trpělivost.

Během zimní pauzy budete mít konečně šanci týmu vštípit vaši filosofii. Dají se čekat velké změny? Co hra na jednoho útočníka, kterou jste zkusil jednou během podzimu?

Nechci teď říkat, že budeme určitě hrát na jednoho vepředu a dva podhrotové hráče. Záleží i na tom, jestli přijde nějaký hrotový útočník, který by takovou roli zvládl.

Máte někoho vyhlédnutého?

Jednoho máme. Slíbil, že k nám půjde. Ale jméno ze mě nedostanete (usmívá se).

To mi bylo jasné. Prozraďte aspoň, má zkušenosti z vyšší soutěže?
Ne, nemá. Je to hráč ze třetí ligy.

Podzimem se docela protrápil pravý záložník Tomáš Pospíšil. Je pravá strana dalším tématem k řešení?
Tomáš je strašně pracovitý kluk a my víme, že tohle není úplně přesně jeho post. Na druhou stranu, on nevypustí ani metr. Je to spíš obránce a když ho dáte do zálohy, víte, že dozadu je tahle lajna zavřená, to je pozitivum. Ofenzivní část je ale složitější, vždycky je jednodušší bořit než tvořit.

Ale přitom v přípravě zářil. Sestřelil Slavii, byl hodně nahoře. Jenže začala liga a jeho výkony upadaly. Proč?
Roli mohlo hrát víc věcí. Třeba i to, že najednou byl u týmu nový trenér, chcete  ukázat něco navíc… To je ale úplná zbytečnost, během tří neděl hráče stejně přečtete. Podle mě je to v hlavě. Je to mladý fotbalista, má toho dost před sebou.

Dlouhé roky byl u týmu Martin Svědík. Cítil jste zkoumavé pohledy, že hráči byli zvědaví, s čím na ně nastoupíte?

To je jasné. Šly o mě nějaké řeči, tak byli zvědaví,  jestli je to pravda.

Třeba se o vás říkalo, že neumíte zařvat. A realita byla úplně jiná…
Nemyslím si o sobě, že bych byl hodný (usmívá se). Byla by asi hloupost nakráčet do kabiny a po trenérovi, který tady působil šest let, prohlásit: takhle to nebude a celé to překopeme. Všechno chce čas. Zaprvé jsme museli vyřešit, jak hrát, když nemáte Petruse.

Upřímně, byli v kádru hráči,ke kterým jste si hledal cestu obtížněji?
Moc jich nebylo, ale jeden, dva ano.

Třeba?
David Norek. Tam to oboustranně trvalo delší dobu, má složitější povahu. Možná i s Tomášem Dostálkem chvíli trvalo, než jsme si sedli.

Norek mě zajímá. Jaká je šance, že v Pardubicích zůstane dál?

Myslím, že určitě odejde. Končí mu tady hostování a je o něj zájem.

V tom případě se rodí velký problém na levé straně obrany, ne?
Tomáš Pospíšil je především bek, to by mohla být jedna varianta. Rád bych sem přivedl ještě jednoho hráče, který si u nás prošel mládeží. Ale uvidíme, jestli se ho podaří získat. Nebojím se, máme své hráče, vyzkoušíme případně někoho vlastního. Dnes je trend, že ze záložníků se stávají krajní beci, tohle je taky cesta.

Třeba nový post pro Tomáše Dostálka? Je typem moderního dynamického fotbalisty do tahu. Na konci podzimu hrál skvěle…

Poslední tři kola šel hodně nahoru. Chvíli mu trvalo, než se tady adaptoval. Může to být tím, že v ČFL měl nějakou pozici, hrál tam dlouho… Najednou přišel výš a do nabitějšího kádru, kde si musí tvrdě vybojovat jméno. Adaptace mohla být trochu delší a souhlasím s vámi, že je to typ moderního krajního hráče, který umí obejít. Jestli u nás bude působit i na jaře, mohl by jít hodně nahoru.

Na podzim jste dokázal probrat Petra Kudrnu, který ve FNL spíš zaskakoval. Jak se vám to povedlo?

Nemluvil bych o zázraku. Věděl jsem, jaký je to hráč. Vedl jsem ho v dorostu a tam mně tvořil hru, nebyl to žádný nosič vody. Navíc bych neřekl, že tohle by měl být jeho strop.

Nastupoval vedle Jana Jeřábka, klíčového  muže vaší sestavy. Baví i trenéra se na něj dívat?

Strašně mě potěšilo, co na podzim předváděl. Když vynechám zápas na Viktorce a s Ústím, odehrál ostatní utkání na velmi vysokém standardu. Místy si nechá už i dokonce poradit (usmívá se). On pořád může zrát jako víno. Jsem s ním opravdu spokojený. Ještě by od něj mohlo přijít víc branek.

Vůbec mu nevadí ani pomáhat v defenzivě. Herně dospěl?
Vzal to prostě za správný konec. Pochopil, že teď musí na sebe vzít veškerou zodpovědnost zkušenější hráči a on byl první na ráně. Víte, já jednotlivce hodnotím nerad. Ale když už jsme se do toho pustili, rád bych zmínil ještě jednoho hráče.

Tuším, kam míříte. Poctiváka na kraji obrany Davida Přibyla?

Přesně tak, v přípravě neodehrál jenom jeden poločas, jinak nastoupil vždycky a ve druhé lize zvládl 16 zápasů. Jeho výkonnost je úžasná. Ač jsem naladěný ofenzivně, tak tohle byl podzim par excellence. Zlepšil se i směrem dopředu.