Důstojnost se vrací a je tu konec všem uštěpačným poznámkám… Moc dobře si v Přelouči pamatují na narážky typu: druhé největší město v okrese a vy hrajete okres nebo I. B třídu. To je ostuda. Už není. Její trenér VÁCLAV SLAVÍK se svými svěřenci dokázal dostat Přelouč, kam patří. Do krajského přeboru se vrátil FK po dlouhatánských dvaceti šesti letech. Za rok se už nikdo asi nebude ptát z jakého místa. Pro přesnost: bylo to ze třetí příčky.

Pane trenére, Přelouč se po velmi dlouhé době vrací do krajského přeboru. Přitom ještě nedávno jste hráli pouze I. B třídu. Co vězí za vzestupem?
Ano. Do přeboru se vracíme po dlouhých šestadvaceti letech. V týmu se nám sešla dobrá generace hráčů, kteří spolu hrají delší dobu. Někteří jsou v nejlepších fotbalových letech. Byla by škoda jejich potenciálu nevyužít.

Skoro to vypadá jakoby Přelouč opačně kopírovala sešup z krajského až do okresního přeboru…
(orosí se) To bylo hodně špatné období přeloučského fotbalu a my nyní děláme všechno proto, aby se to už nikdy neopakovalo. A to, že jsme se dostali až do krajského přeboru, je pro nás velkou odměnou.

Jak hodně těší, že u jména Slavík bude již navždy zapsáno: Vrátil nás do nejvyšší krajské soutěže?
Samozřejmě, že to hodně hřeje u srdíčka. Ale vzestup přeloučského fotbalu je zásluhou všech lidí v oddíle. Počínaje předsedou a konče trenéry v přípravkách.

Oproti podzimu jste si ale jak bodově, tak tabulkově mírně pohoršili. Proč?
Trochu to ovlivnil los, ale hlavně na jaře jsme v průběhu soutěže třikrát po sobě prohráli. A to se hned projeví na bodech i umístění.

O přímý postup ze třetí pozice jste ve finále tahali za kratší konec. Nakonec vám pomohlo zaváhání Živanic v posledním kole. Jak jste to prožívali?
My jsme byli rádi,že jsme zvládli poslední zápas a tím měli jistotu baráže. A když jsme se dozvěděli o prohře Živanic, tak to byl výbuch radosti s patřičnou oslavou.

Nakonec postoupil i čtvrtý v pořadí, ale to už by asi nebylo ono, viďte?
Já osobně si třetího místa hodně vážím a myslím si, že si ho zasloužíme. My jsme i baráž brali jako velký úspěch, ale jak by dopadla to si opravdu netroufnu tipnout. Za mého hráčského působení jsme Lanškroun nikdy neporazili. Takže jsem byl rád, jak to všechno dopadlo.

V jarní části se zdálo, že Přelouč klopýtá. Ale vždy přišel nějaký „sestřel" soupeře či překvapivý výsledek. Jako například výhra v Březové nad Svitavou…
Právě výhra v Březové, byla naším nejdůležitějším výsledkem jara. Ta nás udržela ve hře o postup a hlavně klukům ukázala, že jsme schopni podávat solidní výkony i ve slepené sestavě.

Základ k postupu do nejvyšší krajské soutěže jste položili ve své rezidenci. Zisk dvaatřiceti bodů je vynikající, souhlasíte?
Naprosto. Na naše letiště jsme opravdu zvyklí. Nicméně to už je o nás všeobecně známo (úsměv).

Zejména skóre 46:8 je famózní. Diváci asi začali chodit v hojnějším počtu…
Pokud to jde, snažíme se o útočné pojetí hry a ten počet gólů je dán obdivuhodnou formou Pepíka Janeckého. Diváci v závěru soutěže opravdu začali chodit v trošku větším počtu, ale pořád je to na Přelouč málo. Alespoň podle mého názoru.

Proč vám to nešlo ve venkovních zápasech tak jako v domácím prostředí?
My se snažíme hrát pořád stejně, ovšem venku nám to z nejrůznějších důvodů tolik nefungovalo.

Na druhou stranu při střelecké chuti jste byli na jaře celkově. Přes horší výkony jste soupeřům nasázeli o devět branek víc než na podzim…
Do kluků hustíme, aby i za rozhodnutého stavu hráli naplno, že to přinese svoje ovoce. A oni to někdy splnili a nasázeli soupeřům šest a více branek (úsměv). To se pak muselo projevit v celkovém počtu nastřílených gólů.

Není divu, že se sedmdesáti jedna góly jste se stali vůbec nejlépe střílejícím celkem soutěže. To nebývalo v Přelouči zvykem, že ano?
(směje se) Také nebývalo v Přelouči zvykem, že jsme měli takové útočníky jako jsme měli teď . A to nemám na mysli jen Janeckého, nýbrž i Kocha a Cichru, který bohužel část jara promarodil.

A Přelouč drží další privilegium. Nejlepším střelcem soutěže se stal o „parník" Janecký s jednatřiceti zásahy do černého. Asi je paráda mít takového kanonýra v kádru…
To je bez debat. Pepa podával vynikající výkony a když nám bylo krušno, tak nás svými góly táhl nahoru. Jsme moc rádi, že si jeho výkonů někdo všiml a že dostal možnost porvat se o místo v kádru týmu z vyšší soutěže (pozn. red. Janecký odešel do FK Pardubice). Přejeme mu hodně sportovního štěstí. Na druhou stranu moc dobře víme, že nám bude v krajském přeboru strašně chybět.

Šest týmů z našeho okresu skončilo na prvních šesti místech. O čem to svědčí?
Nevím přesně, ale myslím si, že fotbal na Pardubicku šel hodně nahoru. Já jsem se byl mnohokrát podívat i na zápasy okresního přeboru. A na produkovaný fotbal se dalo dívat. Všiml jsem si kluků, kteří by to klidně mohli zkusit ve vyšších soutěžích.

Nakonec s vámi do krajského přeboru postoupily další tři týmy. Co říkáte tomuto, co to přinese vám i soutěži?
Chci jim k postupu pogratulovat a zároveň tvrdím, že všechny týmy postoupily zaslouženě. Dobrý fotbal předváděl i Srch, ale postupovali jen čtyři. Nám to přinese jen ten fakt, že teď se více známe a hlavně máme to k sobě blíže. Jinak jdeme do krajského přeboru s velkou pokorou, ale zároveň i s tím, že se pokusíme hrát náš fotbal. Uvidíme, na co to bude stačit…