Za normální situace bychom teď rozebírali šance fotbalistů pardubického Slovanu na posun divizní tabulkou směrem vzhůru.

Jenže všechno je jinak.

Tým zmizel z fotbalové mapy, ze soutěže se v zimě odhlásil a jeho podzimní výsledky byly anulovány.

Z vývoje událostí byli zaskočeni i hráči. Ani jeden z nejzkušenějších fotbalistů kádru Jakub Adam (26) nic podobného nečekal: „Byl to šok,“ přiznal.

„Příprava začala klasicky koncem ledna, normálně jsme trénovali, hráli přátelská utkání. Začátkem února přišel pan Nevečeřal a hráčům oznámil, že klub končí,“ popsal, jak jim klubový boss z ničeho nic oznámil, že Slovan dává divizi sbohem.

Ani jste neměli žádné indicie, že by se něco podobného mohlo stát?
Je pravda, že zhruba týden dopředu jsme něco zaslechli, ale nikdo tomu nevěřil, proto to pro nás byl velký šok. Ve Slovanu byla super parta a myslím, že to někam směřovalo.

Konec Slovanu je o to zarážející, že do svých řad pravidelně lákal hráče z vyšších soutěží, navíc před koncem podzimu k týmu nastoupil renomovaný kouč Šmarda. Vypadalo to, že ho spíš čeká světlá budoucnost než krach…
Určitě, pořád si myslím, že ten mančaft byl dobře složený. Měli jsme tady hodně mladých a talentovaných hráčů, tým měl perspektivu, ale bohužel.

Vyzvídali na vás fanoušci, zda je pravda, že se tým rozpadl?
Známí se ptali. Sám jsem ale nevěděl, co na to mám odpovědět, protože jak už jsem řekl, pro mě to byl také obrovský šok. Strašně těžko se na takové věci odpovídá. Slovan měl tradici, hrál se tam fotbal na slušné úrovni, ale doba je těžká. Už se to asi nedalo utáhnout.

Jak vám šéf klubu Nevečeřal konec v soutěži vlastně odůvodnil?
Přesný důvod nám ani neřekl. Ale všichni víme, jak je dnes obtížné shánět peníze pro sport. Není to nic jednoduchého. Shánět prostředky pro amatérský fotbal, to je v dnešní době velká dřina. To byla asi hlavní příčina. Je pravda, že jsme měli i problém s hráčským kádrem. Přípravu začínalo dvanáct, třináct lidí, měli jsme velkou marodku, čtyři kluci byli po operacích, takže ani v tomto směru to nebylo jednoduché.

Jaká byla mezi hráči další reakce, když opadl prvotní šok?
Každý si začal shánět něco nového. Musím říct, že pan Nevečeřal se v tomto směru zachoval dobře a každému hráči pomáhal shánět nějaké nové angažmá. Za to mu určitě patří dík. Také jsme si říkali, že když už se to takhle vyvrbylo, nebylo by špatné, kdyby se dohrála alespoň sezona. Nemusela by se platit ta pokuta 300 tisíc a normálně by se v další sezoně pokračovalo třeba v krajském přeboru. Ale to je téma už spíš pro pana Nevečeřala.

Nečekali jste, že v těžkou chvíli podá pomocnou ruku třeba město?
Beru to tak, že v Pardubicích byly dva kluby. Tesla, která hraje třetí ligu a my. Jestli bude město podporovat fotbal, tak bude spíš podporovat ji než nás. Určitě by nedávalo peníze do dvou fotbalových klubů, ale do jednoho. Je pak rozumné vkládat prostředky do týmu, který hraje výš, navíc má B tým, C tým a pod sebou širokou mládežnickou základnu. Myslím, že to tam dělají velice dobře a fotbal na Tesle má budoucnost.

Už jste to lehce naťuknul, ale nedojel Slovan právě i na to, že měl vlastně jenom A tým a žádnou mládež nebo rezervní tým? Při nedostatku zdravých hráčů najednou nebylo kam sáhnout…
Bezpochyby. Nebylo odkud brát. Mančafty, které mají mládež, disponují obrovskou výhodou, že si mohou vytáhnout kluky z dorostu. Když chcete doplňovat kádr u týmu, jako jsme byli my, musíte přivést hráče na přestup nebo na hostování a už to stojí peníze. V tomhle má Tesla oproti nám velkou výhodu.

Stal se konec Slovanu vaším nejhorším fotbalovým zážitkem?
Musím přiznat, že ano. Zezačátku jsem tomu nechtěl vůbec věřit. Pořád jsem tomu dával šance, že se podaří aspoň dohrát podzim a pak by se třeba uvidělo, co dál, ale bohužel. Je to pro mě největší zklamání, jaké jsem s fotbalem zažil.

Jakube, vůbec nebylo slyšet, který tým si vás vyhlédl jako posilu. Kde tedy nakonec budete nastupovat?
Zatím jsem se rozhodl s fotbalem skončit. Neříkám, že je to na pořád, ale dočasně ano. Budu se věnovat jiným aktivitám.

Není v šestadvaceti na konec brzy?
Měl jsem kontakty s různými kluby, ale takhle jsem se prostě rozhodl. Jestli mně fotbal začne chybět, tak bych v létě na nějaké nižší úrovni zase třeba začal. Teď jsem se rozhodl, že je konec. Ostatní kluci angažmá sehnali docela bez problémů.