Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér Šmarda o fotbale

Pardubice - živanice si chtěji zajistit divizi a již na jaře se na tuto soutěž dobře připravit

19.1.2008
SDÍLEJ:

Fotbal je oblíbená hra.Foto: DENÍK/Alena Burešová

Sokol Živanice je po podzimu hlavním kandidátem v boji o postup do divize. Se zkušeným trenérem Milanem Šmardou debatujeme o fotbale, vztazích k hráčům, ale i o nové situaci v klubu, když do přípravy se zapojuje hráčský kádr FKAS Pardubice. První část otázek a odpovědí byla zveřejněna v pátečním vydání Pardubického deníku.

Zajímá vás i osobní život hráčů, rodina, vztahy, práce, která amatérského fotbalistu živí… Přihlížíte k tomu, nebo vás tohle nezajímá a chcete vidět jen stoprocentní výkon na hřišti?
Ano, to je otázka na místě pro soutěž, kterou hrajeme. Já musím s hráči komunikovat, mluvit s nimi. Hodně bych měl o starostech hráčů vědět a dosáhnout toho, aby mezi námi panovala maximální upřímnost. Když se starší hráč necítí dobře, vítám, že mě to prostě řekne. Domluvíme se třeba na nějaké dočasné úlevě. Když hráče limitují pracovní povinnosti, tak to také řešíme. Totéž platí o jeho povinnostech k rodině, k dětem. Krajský přebor je na rozhraní, kdy osobní život každého hráče musíme repektovat. Divize a vyšší soutěže, tam už to je trochu něco jiného. Tam už jsou na hráče kladeny vyšší požadavky. Soutěže jsou náročnější a fotbal se už více podobá práci. Zdůrazňuji, jsem rád, k dyž v t ěchto ohledech jsou hráči upřímní a my všechno vydebatujeme a rozhodneme. Když hráč nic neřekne, tak o jeho problému nevím.

Soupeři živanického týmu se nejednou vyjadřovali, že Živanice mají skvělé podmínky, jsou div ne profesionály, trénují prý dvakrát denně a proto se ostatní jim nemohou rovnat. To však ale není pravda.
Občas jsem podobné názory slýchaval, ale musím po pravdě říct, že my trénujeme třikrát v týdnu a odehrajeme jeden mistrovský zápas. Něco jiného bylo v letním přípravném období, kdy jsme měli o jeden trénink víc… Naši hráči na podzim trénovali v podstatě až od půl šesté. Podmínky mají takové, aby dobrým tréninkem a svým přístupem naplňovali klubovou vizi a tou je u nás v této sezoně jednoznačně postup do divize. Žádní profesionálové u nás nejsou…

Živanice jsou suverénem krajského přeboru, ale divácké návštěvy nejsou takové, jaké by si živanický fotbal zasloužil, dvě stovky příznivců, to je málo, domnívám se, že o stovku či dvě víc by bylo odpovídající předváděné produkci s příhlédnutím k faktu, že Živanice jsou reálně ve hře o postup.
Rozdělil bych tento problém na dvě části. Na hřištích soupeřů to bylo jiné. Tam většinou byla na nás rekordní návštěva kola. Vedoucí celek tabulky diváky přitahoval. Doma chodí na fotbal stálí fandové, někdy přijede i autobus věrných fandů hostí. Návštěvy bychom chtěli mít vyšší. Možná, kdybychom paradoxně hráli nižší soutěž a střetli se s blízkým soupeřem, přišlo by do hlediště víc lidí, než aktuálně chodí. Pokud Živanice budou v budoucnu toužit po vyšší soutěži, myslím, že ta by se měla hrát ve větším městě – třeba v Pardubicích. Pro větší město by neměl být problém vytvořit fotbalu potřebné podmínky, když to dokáží v Živanicích.

Vstoupili jste do zimní přípravy a do Živanic přechází celý kádr FK AS Pardubice. Připravovat třicet až čtyřicet hráčů to může působit komplikace. Na druhou stranu vedení klubu nemusí hledat posily pro jarní odvety, možná ani pro předpokládanou divizní soutěž.
Tenhle stav vyvolal problém FK AS Pardubice. Ten má v kádru řadu mladých a perspetivních hráčů, takže proč bychom jim nedali šanci? Dobrý hráč může růst jenom v dobrém mužstvu. Pokud se podaří dobře poskládat kvalitní hráče, tak síla mužstva může být velká. FK AS je na druhém místě tabulky a na podzim byl naším nejvážnějším konkurentem v boji o postup. Do Živanic nově přichází Hrmo z Hradce Králové, očekávám, že se do našeho kádru prosadí i hráči z FK AS. Jejich příchod na druhou stranu přináší ve stávajícím živanickém kádru určitý neklid. Zimní příprava je dlouhá, máme dostatek času hráče připravit, dát jim dostatečný prostor. Ti, kteří se do kádru nevejdou a budou patřit Živanicím, určitě umožníme hrát stejnou soutěž na hostování, aby bylo možné s nimi v budoucnu do týmu počítat. Pro divizi musíme mít podstatně širší kádr.

Na jaře musí Živanice dotáhnout postupový cíl, ale zároveň je třeba připravit kádr pro novou sezonu?
To určitě, soutěž konči v půli června a času na přípravu pro novou sezonu je v létě málo. Divize je již náročná soutěž. Nejprve si však musíme postup zabezpečit, druhým úkolem bude příprava kádru na vyšší a náročnější soutěž.

19.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Obsah kapes zadrženého dealera.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Naši prvňáci ze Základní školy Dříteč

Pardubice - Každou středu pravidelně zveřejňujeme prvňáky z pardubického regionu.

Hasiči po nehodě chytali stovky litrů nafty

Ostřetín - Dopravní nehoda v Ostřetíně ohrožovala životní prostředí. Z nádrže nákladního vozu tekla nafta do potoka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení