Středeční pohárový duel Pod Vinicí mezi FK Pardubice a Slavii Praha poutá značnou pozornost.

Start atraktivní Slavie Praha ve městě perníku je příležitostí ohlédnout se za pardubickými odchovanci minulých let, kteří působili v dresu sešívaných. Jedním z nich je ROMAN SOKOL, který v Edenu prožil 3,5 sezony.

Roman je odchovancem Tesly Pardubice, ale působil i v ligovém dorostu VCHZ Pardubice. Dva roky na vojně si odkroutil v Písku a tam si ho vyhlédla Plzeň, kde zakotvil na celé tři roky. Poté se však ozvala Slavia Praha, kde Roman úspěšně působil 3,5 sezony.

Poté zamířil na rok do Českých Budějovic, později do Chebu a znovu se vrátil do Plzně. Pak z toho bylo zahraniční angažmá ve Francii a v Německu. Po návratu do Čech ho fotbalový osud zavál na sever Čech – do Liberce a později Jablonce. Ligová putování ukončil ve svých 39 letech …

Vraťme se však k jeho působení ve Slavii Praha.
„Do Slavie jsem šel z Plzně a tehdy se mě doslova splnil dětský sen. Moje pozice v mužstvu byla tehdy velmi pevná. V plzeňském angažmá jsem byl totiž nejlepším střelcem 2. ligy a zájem o moje služby měly i další ligové celky,“ sděluje Sokol, který se tehdy dostal do klubu takových hráčů jako například Petržela, Pešice, Jarolím, Kubík, Knoflíček, Beránek a další…

Jeho oblíbeným klubem však tehdy byly Bohemians Praha především díky kouzelnému prostředí. To, že se stal slávistou potěšil především svoji rodinu, kde se všeobecně fandilo právě sešívaným.

Vzpomínka na první zápas ve Slavii?
„Byl to zápas Interpoháru, dokonce jsem vstřelil gól. Jenže trenér Máčala začal výrazně obměňovat kádr, odešli Lauda, P. Herda a tým doplnili mladí a nezkušení hráči.“

A co slavná derby Sparta – Slávia?
„Na to se každý těšil, v hledišti se sešlo 20.000 diváků, byla tam vždy nepopsatelná atmosféra. Derby se Spartou bylo zpravidlo to nejlepší, co liga mohla nabídnout.“ sdělil Sokol, který za první mužstvo VCHZ paradoxně nesehrál jediný zápas.
Na vojnu do Písku jsem šel přímo z dorostenecké ligy, a tak mě první mužstvo Pardubic minulo.

Dnes se Pod Vinicí střetne FK Pardubice – účastník ČFL s prvoligovou Slavií. Jistě nebudete v hledišti chybět?
Určitě tam budu, sám jsem zvědav, jak pardubičtí hráči zvládnou střet profesionálního fotbalu s výkonnostním. Pardubice mají jednu velkou výhodu, mají vynikajícího brankáře Shejbala, osobně se mně v zadních řadách moc líbí Prorok.

Od zápasu očekávám skvělou diváckou kulisu. V Pardubicích je hlad po kvalitním fotbalu, pamatuji v nedávné době, že ve druhé lize s Budějovicemi se přišlo podívat na Poborského skoro 4000 diváků. Bohužel, chce to jen pořádný fotbalový stadion. V současné době chodí na 3. ligu 500 diváků, to považují za pozitivní trend.

A co Slavia, zvládne pohárový zápas v Pardubicích a bezpečně postoupí?
„Určitě ho nepodcení, očekávám, že přijede v nejsilnější sestavě. Věřím, že uvidíme pěkný fotbal, a že třetiligový tým se Slavie nezalekne a dokáže s ním sehrát dobrý zápas. Výkonnostní rozdíl by tam měl být znát. Slavii se v lize moc nedaří, mám pocit, že není v klubu vše v pořádku. Ale na dnešní fotbal se těším…“