Návrat rodáka

Martin Hašek, první trenér Sparty Praha: Ne že by mě přepadla nostalgie, ale pochopitelně jsem byl rád, když jsem se dozvěděl, že je možnost sehrát pohárový zápas právě v Pardubicích, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že jsem se tam narodil, začínal s fotbalem a zahrál si v jejich dresu druhou ligu. Navíc jsem tam i studoval a prožil své první lásky. Druhým důvodem je, že klub vlastní můj kamarád a bývalý spoluhráč Víťa Zavřel, se kterým jsem ve spojení a i díky němu pardubický fotbal pravidelně sleduji a fandím mu.“

Srážka s obrem je tady. Fotbalový hit léta na Pardubicku by měl dnes sledovat vyprodaný stadion Pod Vinicí. Třetiligový FK Pardubice se ve 3. kole Ondrášovka Cupu pokusí o prvotřídní senzaci. Od 17 hodin vyrazí proti nejslavnějšímu českému klubu – lídrovi Gambrinus ligy, Spartě Praha. Atmosféru dokreslí kamery sportovního kanálu ČT4, který zápas odvysílá v přímém přenosu.

Východní Čechy už skalp jednoho z pražských „S“ v poháru mají. Před týdnem ukázal Pardubicím cestu divizní Převýšov, který na svém trávníku zostudil Slavii 3:0.

„To byl ale jiný zápas, jiné prostředí, jiné podmínky. Sparta má kvalitnější kádr, mnohem širší než Slavia. Navíc se u nás nemá na co šetřit. Vypadla z Evropské ligy, soustředí se už jen na ligu a pohár. Opravdu nevím, co by se muselo stát, abychom Spartu vyřadili,“ směje se pardubický trenér Martin Svědík.

Fotbalovým svátkem budou dnes žít celé Pardubice. Na významný zápas zde čekají už dlouho. Stadion Pod Vinicí zažije neobvyklý nápor fanoušků.
„Pro hráče je to zápas desetiletí, možná celé kariéry. Bude složité vybrat základní jedenáctku. Jelikož je naším hlavním úkolem ČFL, možná dostanou prostor hráči, kteří nebyli tolik vytěžovaní. Máme náročný program,“ uvažuje Svědík a jedním dechem dodává: „Ale vysvětlete ostatním, že proti Spartě nenastoupí…“

Pardubice v ČFL? To je ofenzivní jízda, spousta šancí i vstřelených branek, fanouška vždy čeká solidní fotbalový zážitek. Svědík ubezpečuje, že ani proti aktuálnímu lídrovi Gambrinus ligy nehodlá na stylu hry nic měnit.

„To ani nejde. Spíš by nám to uškodilo v dalších zápasech. Samozřejmě že nemůžeme bezhlavě útočit, ale moc měnit nebudeme. Něco jsme v Pardubicích nastartovali a nemáme důvod z cesty ustoupit,“ přesvědčivě říká pardubický lodivod.

Jak už Svědík řekl, Sparta se po kolapsu s rumunskou Vasluií v předkole Evropské ligy nemá na co šetřit. Chybět jí budou pouze reprezentanti Kweuke a Kadlec.

„Až na vypadnutí z předkola Evropské ligy se nám v poslední době výsledkově daří a věřím, že to potvrdíme také v Pardubicích,“ uvedl pro klubový web
první trenér „rudých“ Martin Hašek.