Druholigový nováček strhl ustrašenou masku. Začíná ukazovat sílu a prohánět favority.

Pardubice poslední výhrou v Sokolově 3:1 poskočily na páté místo, plný bodový zisk urvaly už potřetí v řadě a jsou krůček od nejvyšších příček. Přitom před časem padala slova jako krize, jalový útok nebo špatná střídání. Během chvíle se všechno otočilo.
Deník nabízí tři hlavní změny, které nastaly od domácí porážky s Ústím nad Labem (1:2) na konci září.

1. Chytla se třetiligová zeď
V létě přišel Pavel Němeček jako největší posila. Teď ale zkušený stoper sedí a defenziva šlape. Docela záhada…
Takže hodit inkasované góly na něho? Tak jednoduché to není. Možná se budete divit, ale Němeček nehrál vůbec špatně. Jen to vzadu prostě tak nějak nebylo ono. „Dostávali jsme hloupé góly, ale nebyla to jenom věc obrany. Někdo vždycky udělal zbytečnou chybu a následovala série věcí, která se neměla stát," říká trenér Martin Svědík. A začal zkoušet.
Do hry vrátil Martina Tischlera, který s Tomášem Prorokem nastupoval v posledních letech ve třetí lize. „Nechtěl bych všechno házet jenom na to, že se udělala nějaká změna a najednou to začalo jít. Jenom mi prostě přijde, že tihle dva si sedí o něco víc," dodal Svědík.
I trochu shodou náhod přestal dělat tým kopance a i když Němeček má kvalitu, kouč by byl blázen, kdyby do defenzivy teď sahal. Ostřílený stoper si na podzim už nejspíš moc nekopne.

2. Venku  jeden útočník
Doma se dvěma, venku s jedním. O čem je řeč? O útočnících. Pardubice našly docela slušnou zbraň, jak vykrádat cizí hřiště. Do hry jde na úkor jednoho útočníka spolehlivý defenzivní štít Tomáš Dubský. Kreativní duo Jeřábek, Řezníček má tak mnohem volnější nohy pro výpady směrem vpřed.

Při bránění je pak víc zahustěný střed, dozadu se vrací devět hráčů, na hrotu zůstává osamocený Jaroslav Dittrich.
Dvakrát tohle trenér Svědík zkusil, dvakrát jeho mužstvo vyhrálo. Naposledy vyplenilo zasněžený Sokolov 3:1.
„Určitě nehrajeme na jednoho útočníka kvůli tomu, abychom míče zakopávali až na tribunu. Do útočné fáze se i tak chceme posouvat minimálně v pěti šesti lidech," přibližuje svoji filozofii Svědík.
Je pravda, že byl k tomuto způsobu boje donucen okolnostmi, Davida Petruse trápí zdravotní problémy, letní forma Jakuba Sklenáře zmizela někam hodně daleko a Josef Janecký nemá s vyšší soutěží příliš zkušeností.
Ale taktický plán funguje, takže není co měnit.

3. Střelec konečně povstal
Vypracovat si mraky šancí je fajn věc. Jenže kdo je promění? Za útočníky musel dávat nějakou chvíli góly obránce David Přibyl.
Ofenzivní linie byla několik zápasů totálně impotentní. David Petrus na hrotu dře jako mezek, jenže loňskou třetiligovou střeleckou slinu nemá. Jaroslav Dittrich zase dlouho tutovky zazdíval. Rozjel se až v posledních zápasech.
A jak. Tři utkání po sobě platí: co start, to gól. „Říkal jsem, že když se nám nějaký útočník střelecky probere, začneme dělat body," měl jasno Svědík.

Dittrich je na konci sezony v top formě, kromě gólů vyrábí i šance pro spoluhráče. „V Sokolově odehrál skvělý zápas, byl k neudržení a domácí obránci s ním měli hodně práce," ocenil pardubický kouč svého útočníka.
Dittrichovi pomohlo, že už nenastupuje na kraji zálohy. Tam totiž rozhodně nebyl tak vidět jako na hrotu, spíš se trápil. I když on sám o sobě prohlašuje, že nikdy nějakým extra střelcem nebyl, je v takové fazóně, že může svoji šňůru branek ještě natáhnout. Pokud sestřelí v sobotu HFK Olomouc, znamenalo by to, že Pardubice pravděpodobně poskočí na třetí místo druhé ligy. To by byla teprve senzace.