Divizní Tesla je aktuálně klubem, který vévodí pardubickému fotbalu. Po podzimu je sedmá, ale do jarní části vstupuje s poměrně konsolidovaným kádrem a s perspektivou růstu výkonnosti týmu. Slovo má MARTIN SVĚDÍK – sportovní manažer a trenér Tesly Pardubice A:

Výchozí pozicí před jarními odvetami je sedmé místo a dvaadvacetibodový zisk. S jakými cíli vstupuje Tesla do této části sezony?
″V úvodu sezony jsme měli velké výkyvy a vysledky neodpovídaly naším možnostem. V jarních odvetách se chceme trvale usadit v horní polovině tabulky.

Můžete zhodnotit zimní přípravu mužstva, její klady či zápory?
″ Příprava proběhla podle našich představ a byla velmi pestrá. Pouze zranění několika hráčů nám v přípravném obdoní pokazilo spokojenost. ″

V kádru jsou noví hráči, proč byli angažováni a jaká bude jejich role v mužstvu?
″ Kádr A týmu doplnil Tomáš Veverka, který hrál na podzim za FK AS Pardubice a Lukáš Veselý z Moravan. Oba si budou zvykat na divizní nároky. ″

Tesla nemá k dispozici vlastní stadión, kde prochází hlavní hrací plocha dlouhodobou rekonstrukcí. Není to pro divizní tým nevýhoda?

″Na jedno stranu ano, na druhou tuto skutečnost musíme brát jako realitu. V závěru podzimu se nám na Letním stadionu poměrně dařilo, tak na to snad po dvou úvodních zápasech na umělé trávě v Ohrazenici navážeme. Fanoušci a celá fotbalová veřejnost si snad za námi cestu najdou. ″Naše domácí bilance je horší než na hřištích soupeřů.

Po počátečních výkonnostních výkyvech se na podzim Tesla chytila, přípravné zápasy jsou výsledkově povedené. Je to důvod k optimismu? V létě tým také v přípravě neprohrál, ale úvod soutěže se mu příliš nepovedl.
″ Jdeme zápas od zápasu a hodnotit budeme až po skončení soutěže. Teď je jiná situace, neboť po těch nepovedených zápasech hráči pochopili, že takto hrát nejde. Tato zkušenost z podzimu by se měla projevit v jarních kolech. To že jsme v přípravě neprohráli, je dobré, ale musím říct, že jsem v některých zápasech byl s dílčími věcmi nespokojen, byly tam chyby, ze kterých se musíme poučit. Rezervy jsme měli i v generálce s FK AS. ″

Tesla má A tým v divizi, béčko v krajském přeboru. Bude pokračovat spolupráce jako na podzim, to znamená, že nevytížení hráči z divize dostanou příležitost v béčku?
″ Spolupráce samozřejmě pokračovat bude, neboť byla prospěšná pro obě strany. Pomohlo to hráčům z áčka k rozehrání po zranění, či při malé vytíženosti a na druhou stranu hráči áčka vždy B mužstvu vypomohli k bodovým ziskům.

Tesla se stala prvním týmem na Pardubicku, ale není divize pro skoro stotísícové město málo? Má klub vizi na vyšší soutěž a co tomu v současnosti brání?
″ Čtvrtá nejvyšší soutěž je na Pardubice opravdu málo. Co se týká vize, tu máme, ale je to otázka dlouhodobějšího rázu. Nejde si ze dne na den říct, že chceme postoupit do ČFL. Musí k tomu být vytvořeny odpovídající podmínky. Hlavně stadion, zázemí, hráčský kádr a v neposlední řadě finance - je to běh na delší trať. ″

Trenér Svědík rád obléká dres béčka Tesly v krajském přeboru. Co ho táhne na trávník jako hráče, zvláště když je známo, že tyto starty jsou pro něj leckdy dost bolestivé?
″Bolestivé jsou pro mě vždycky. Ale je těžké se vzdát fotbalu, i když vím, že to je na úkor zdraví. Nevím kolik mi zbývá, jestli dva měsíce, nebo dva roky hraní, než mě tělo řekne – konec. V tomto ohledu jdu prostě na doraz. ″

Rivalem Tesly v regionu jsou Holice. Sledujete jejich přípravu a jak vidíte jejich šance na udržení?

″ Přípravu Holic nijak zvlášť nesleduji, soustřeďujeme se především na sebe, ale šanci na záchranu určitě mají. ″

Za postupem do ČFL jde nekompromisně Hlavice, dotáhne postup až do postupového konce?
″ O tom jsem přesvědčen na sto procent. Již dohrávka naznačila, že ano. Jdou za postupem hlava nehlava, poznali jsme to na podzim ve vzájemném duelu v Hlavici (2:3), který z naší strany vůbec nebyl špatný…

Neláká klub druhá příčka tabulky, která za určitých okolností může být postupová?
″ V současnosti na postup nepomýšlíme, favoritem číslo jedna je Hlavice. Ale rozhodně chceme být v tabulce co nejvýše, současné sedmé místo určitě vylepšíme. ″

Živanice míří do divize, těšíte se na další celek z okresu v soutěži?
″ Já se hlavně těším na pana trenéra Šmardu a jeho důrazný a nepřeslechnutelný hlas (smích). ″

IDEÁLNÍ SESTAVA: Shejbal – Hlava, Třešňák, Prorok, Voženílek – Brož, Jeřábek, Vaňous, Škvrňák – Hudec, Petrus.

Soupiska Tesly– jaro 2008
BRANKÁŘI: Martin Shejbal (1973), Lukáš Zavřel (1986).
OBRÁNCI: Tomáš Prorok (1980), Jindřich Koblížek (1975), Radek Třešňák (1982), Lukáš Hlava (1976), Patrik Cincibuch (1987), Vlastimil Voženílek (1984).
ZÁLOŽNÍCI: Jaroslav Brož (1975), Jan Jeřábek (1984), Zdeněk Vaňous (1986), Lukáš Veselý (1983), Jan Škvrňák (1983).
ÚTOČNÍCI: Roman Hudec (1983), Tomáš Večerník (1980), David Petrus (1987), Jan Fidra (1988), Tomáš Veverka (1988).

Realizační tým
Trenér: Martin Svědík (1974), asistent a masér: Tomáš Vltavský (1962), vedoucí mužstva: Jan Císař (1961), sekretář: Lukáš Ouředník (1980).


Přípravné zápasy
FK Náchod/Deštné – Tesla A 1:1 (Večerník). Tesla A – Ústí n/Orl. 3:0 (Veverka 2, Jeřábek). Tesla A – Hradec Králové A dorost 1:0 (Vaňous). FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou – Tesla A 0:4 (Petrus, Večerník, Škvrňák, Meruňka). Tesla A – SK Slavia Praha A dorost 2:2 (Veverka, Škvrňák). Tesla A – Živanice 2:1 (Petrus 2). SK Jirny – Tesla A 0:2 (Večerník, Fidra). Tesla A – FK AS Pardubice 2:0 (Veverka, Jeřábek). (Jaroslav Mach, Lukáš Ouředník)