Účastník krajského přeboru FK AS Pardubice vstupoval do nové sezony 2008/2009 s vizí, že jeho kádr se bude skládat z hráčů Sokola Živanice, kteří se nevejdou do divizního kádru Živanic. Jenže, většina z nich měla problém se zraněními a tak FK AS pod vedením trenéra Zdeňka Pochobradského byl zpočátku hodně uzoučký a byl doplňován až v průběhu podzimu. Bilance? Jedenácté místo, dvacet bodů skóre 23:23. Celkově pět výher, pět remíz a pět proher. V tabulce pravdy minus jeden bod.

Vstup do sezony nebyl špatný, bezbranková remíza 0:0 ve Vysokém Mýtě. Jenže vzápětí přišel šok, domácí prohra s Dobříkovem 0:3. Rehabilitace přišla ve třetím kole. Remíza 1:1 v Poličce naznačila, že nově složený kádr mužstva bude mít víc starostí v domácím prostředí než venku. První gól sezony vstřelil Macháček. Příštím soupeřem na Slovanech byla Skuteč, která v létě přežila svoji smrt, kdy byla na rozpad. Pardubičtí slavili první výhru v soutěži za výsledek 3:0. Góly zaznamenali Macháček, Vajer a Rychtera.

Ve čtyřech kolech, zisk pěti bodů nebyl špatný. Přišlo vložené středeční 15. kolo. Na Slovany přijela Moravská Třebová a utkání skončilo remízou 2:2. Góly stříleli Macháček a Vajer. Následovalo pardubické derby. Pod Vinicí se hrál vyrovnaný mač, který spěl k bezbrankové remíze, když v poslední minutě unikl Pavlíček a FKAS se radoval. první výhry ze hřiště soupeřů. Sedmým zápasem v pořadí byl domácí duel s obávaným Hlinskem. Výhra 4:0 potěšila. O góly se rozdělili Pavlíček, Musil a Jakub Kovařík, jedna trefa byla klasickým vlastencem. Hlinečtí si tímto zápasem vypili kalich až do dna a došlo i na střídání stráží na trenérské lavici.

Následovala další vložená středa, předehrávalo se kompletní čtrnácté kolo. FK AS zajížděl na půdu jednoho z favoritů na postup – do Svitav. Favorit nezaváhal – vyhrá 2:1. Pro pardubický celek to byla první prohra venku. Střelcem jediného gólu byl Macháček.

Svěřenci trenéra Zdeňka Pochobradského v následujím kole jeli opět na horkou půdu dalšího žhavého favorita – do Ústí nad Orlicí. Rozjetý favorit vyhrál 4:1, jediný gól vstřelil R. Polák, který nově doplnil pardubický celek. Poprvé v sezoně Pardubičtí prohráli dva zápasy za sebou, ale nutno přiznat, že s celky, které na podzim byli skutečně nejlepší. Jenže FK AS prohrál i další zápas, tentokrát v letohradě s tamním B týmem účastníka ČFL. Prohra 0:2 znamenala třetí prohru v řadě za sebou a slibný bodový zisk z úvodu soutěže se rozplynul.
Po třech kolech venku následoval domácí zápas s Chocní. Výsledek byl šokující – prohra 0:3, čtvrtá prohra za sebou, velké rozpaky. Po odchodu nestárnoucího Macháčka síla mužstva jakoby poklesla.

Příští zápas – další derby Pardubicka. V Srchu si FK AS věřil. Vyhrál 3:2, když góly zaznamenali Jan Kopřiva 2 a J. Kopřiva. Touto výhrou byla konečně přerušena černá série. Jenže naděje na vylepšení reputace vzala za své v domácím duelu s SK Stolany: Remíza 2:2, góly J. Kopřiva a Jan Kovařík. Podzimní část sezony pak zakončil pardubický celek doma s Lanškrounem. Hosté nebyli zrovna v pohodě a tak Pardubičtí slavili pměrně snadné vítězství 3:0. O góly se rozdělili Jakub Kovařík 2x a Pitterle.

Podzimní sezona skončila a otazníkem zůstalo co dál. Otevřena zůstala otázka, jak to bude na jaře s vazbou na Sokol Živanice? Mezi fandy sílí touha mít na Slovanech opět svůj tým. Včera FK AS zahájil přípravu na jaro, trenérský post posílí vedle Zdeňka Pochobradského zkušený Petr Chocholouš…