V úterý se bude po obědě v Pardubicích podávat hodně luxusní fotbalový dezert. Od 13 hodin nastoupí Pod Vinicí v úvodním utkání osmifinále MOL Cupu proti domácímu celku Sparta Praha.

Vybrali jsme pět zásadních otázek, které by mohly mít největší vliv na výsledek.

1. Jak na Lafatu?
David Lafata funguje na každou obranu jako čert na pětileté dítě. Jen bek slyší jeho jméno, má nahnáno, tajně 
v rohu možná začne i brečet.
Můžete být rychlejší, větší, důraznější. Jenže on s vámi stejně dovede vyběhnout.
„Dává góly ze všeho, nemá nějakou svoji kličku, ani obvyklé zakončení. Góly střílí díky tomu, že je tam, kde má být. Má to dané od Boha, takže na něj se třeba brankář připravuje špatně," říká o Lafatovi trenér pardubických gólmanů Martin Shejbal.
Takže? Vlastně neexistuje způsob, jak ho zaručeně ubránit. Leda, že by se pan kanonýr špatně vyspal, neměl chuť se rozběhnout a sám byl otrávený. Recept, co s ním, ale zkrátka není.

Tip Deníku
: Gól nedá. Proč? Protože ho nejspíš trenér Ščasný nechá doma. Spartu pak totiž čeká v lize Liberec, 
v Evropské lize Tripolis a dvakrát potřebuje vyhrát. 
Z pohledu letenského kouče je logické, když nebude riskovat žádné zranění.

2. Kdo bude chytat?
„Chci tady mít brankáře, co mají motivaci." Tahle věta pardubického trenéra brankářů Martina Shejbala může naznačovat leccos, klidně 
i překvapení.
Dva roky zpátky platilo, že jasnou jedničkou je Luděk Frydrych. Bez urážky, ale tenkrát by do branky musel i na kolečkovém křesle. Konkurenti mu nesahali ani po kolena. Teď je ale situace jiná. Josef Ptáček vyspěl, vyrostl, už nepřipomíná chmýří z pampelišky, do kterého fouknete a když je dobrý vítr, letí až k Paramu… Milan Knobloch už taky ukázal, že FNL v klidu zvládne a pardubičtí trenéři budou mít v hlavě rebus. Spartu by měl zvládnout každý z gólmanského tria.

Tip Deníku
: Milan Knobloch, nebo Josef Ptáček. Nejsou horší než Frydrych, oba jsou připraveni těžký zápas zvládnout. Ale trenéři budou muset být hodně opatrní, aby sázkou na mladíka příliš nerozhasili svoji jedničku. Je to hodně citlivé téma…

3. Prosadí se pohárový střelec?
Spoluhráči do Michala Petráně rádi rýpou. „Góly ve druhé lize, ať klidně nechává někomu jinému. Když nám vykope Evropskou ligu, my budeme spokojeni," chechtá se třeba Petr Kudrna.
Ve FNL je blonďatý pardubický útočník smolařem roku. Tyč, břevno, tyč, zázračný zákrok brankáře, nerovnost, zase tyč… Takhle to jde s jeho šancemi stále dokola. Pravda, dal dva góly. Ale klidně jich mohlo být o deset víc. V poháru je to ale zatím jiná káva. Trefil se v každém ze tří kol. Teď leští kopačky na Spartu.

Tip Deníku: V chumlu bude riskovat, že mu někdo přerazí nos, ale do vysokého míče zase strčí hlavu a sérii natáhne. Svým důrazem na Spartu platit bude. Jen jeho spoluhráči musejíí dostat míč do vápna.

4. Komu nasadí Fousek housle?
Jestli by v budoucnu mohla pardubická kasa na někom vydělat slušné peníze, tak na Adamu Fouskovi. Má dobrou dynamiku, rychlost s míčem, dobře střílí a rád vymýšlí neotřelá řešení. Tohle se v moderním fotbale nosí.
Pokud nebude příliš přemotivovaný, má na to, aby na sebe se Spartou pořádně upozornil. Moc šikovnějších hráčů ve FNL totiž neběhá. Ne, že by ho Sparta měla hned koupit, ale po pohárovém zápase by se klidně mohl dostat do zorného pole jiných prvoligových týmů.

Tip Deníku: Na pravé straně sparťanské obrany by mohl nastoupit nešťastník Markus Steinhöfer. Nehraje, evidentně mu chybí zápasový rytmus. Fousek má kvalitu, aby z letního sparťanského nákupu udělal zkamenělinu…

5. Co vyvede Jeřábek?
Tam, kde se ostatní bojí, on je ve svém živlu. Je to flegmatik bez velkých nervů.
Proti Spartě zkusí vytáhnout zase nějakou ze svých kulišáren. Přistoupí k ní, jako kdyby proti němu na hřišti stála Horní Dolní. Navíc spoluhráče uklidní jako slávista vtípky, že ona ta Sparta zase takový zázrak není…
„Ukázat se určitě chtít bude. Minule za to vzal docela dobře, dal jí gól, takže to byla ta největší odpověď, komu fandí," těší se jeho spoluhráč Petr Kudrna. Jeřábek se před čtyřmi lety proti Spartě v poháru trefil. Teď je fotbalově mnohem dál. Zase ji může potrápit.

Tip Deníku: Je otázkou, jak Sparta k zápasu přistoupí, jestli trenér Ščasný na Pardubice aspoň trochu upozorní a vypíchne některé osobnosti, nebo bude věřit v obrovskou kvalitu svých hráčů a nějakými Pardubicemi není potřeba jim plnit hlavu. Jestli vsadí na variantu číslo dva, mohlo by obránce čekat hodně nemilé překvapení stylu: Ha, Jeřábek je v pasti. Tak ne. Sakra, jak to udělal? Jde sám na bránu..