Čeští fotbalisté se na mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě senzačně probojovali do finále, když včera v semifinále vyřadili Rakousko po výhře 2:0. Historický úspěch mládežnické reprezentace se dostavil nečekaně, ale o to víc těší. Dokáže z něho český fotbal, který na reprezentační i klubové úrovni neprožil příjemný rok, profitovat?

Na to jsme se zeptali několika fotbalových osobností, které jsou spjaté s východočeským regionem.

1. Co podle vás přinese českému fotbalu úspěch reprezentace „20“ na mistrovství světa v Kanadě?

2. Může z tohoto týmu vzejít další slavná generace českého fotbalu?

VÍTĚZSLAV LAVIČKA, trenér reprezentace do 21 let, bývalý hráč Hradce Králové a SK Chrudim, kde začal s trenérskou kariérou:

1. Pokud budu mluvit za sebe jako nastupujícího trenéra budoucí jednadvacítky, tak to vnímám jako velký příslib pro naši práci. Když vezmu v potaz to, že tým může být ještě doplněn o hráče, kteří zbyli z minulé „21“, tak to na mě dělá velice zajímavý dojem.

2. Další slavná generace? To bych nechtěl teď předjímat. Stále je to pořád kategorie hodně mladých kluků. Během zápasů v základní skupině jsem měl možnost s týmem v Kanadě strávit několik dnů. Viděl jsem hráče při zápase, v tréninku i v hotelu. V mužstvu je správný týmový duch.

VÁCLAV NĚMEČEK, fotbalový internacionál, účastník MS 1990 v Itálii a stříbrný medailista z ME 1996 v Anglii:

1. Jednoznačně je prozatímní finálová účast skvělá zpráva pro budoucnost českého fotbalu. Víme, že v této kategorii máme kvalitní hráče.

2. Proč by nemohla? Šance tam určitě je, ale k tomu vede ještě strašně dlouhá cesta. Možná se to bude zdát jako otřepaná fráze, ale kluci po tomto úspěchu hlavně nesmějí usnout na vavřínech. Do áčka by mohl jako první nakouknout stoper Šimůnek.

LUDĚK KLUSÁČEK, trenér druholigového FC Hradec Králové:

1. Účast ve finále určitě přinese oživení na přestupovém trhu. O mladé hráče bude zájem, což je jenom dobře. Nemyslím si, že by jim odchod do ciziny uškodil. Klukům není šestnáct, už jsou na pokraji dospělosti. Řada z nich hraje první ligu a měli by být schopni se v zahraničním klubu o sebe postarat. Co se týče výkonů, tak je pravdou, že v některých zápasech našemu týmu přálo štěstí, třeba neodpískaná ruka v osmifinále s Japonskem, a vše mohlo být jinak. I tak je ale třeba říct, že je to velký úspěch.

2. Tohle si netroufám odhadnout, i když ve výběru jsou velmi dobří fotbalisté. Jednotlivci? Dlouhodobě se mi líbí Fenin.

LADISLAV BROŽ, profesionální trenér mládeže Královéhradeckého KFS, asistent u reprezentační „18“:

1. Pokud se tento úspěch dokáže plně využít až po nejnižší patra a nejmenší kluby, tak by mohl přitáhnout k fotbalu více nových hráčů. Dále by měl v očích veřejnosti vzrůst kredit českého fotbalu. Zvláště v této nelehké době, kdy náhled na fotbal u nás není takový, jaký bychom chtěli. Jméno našeho fotbalu vzrostlo také ve světě.

2. Předně je třeba poznamenat, že trenér Soukup a celý realizační tým odvedli vynikající práci, protože k dispozici neměli všechny nejlepší hráče. Především dali dohromady výbornou partu, což z pohledu trenéra není vždy jednoduché. Tak, jak mi píše Frydrych (brankář FC Hradec, který je na MS – pozn. red.), opravdu celý tým drží neuvěřitelně pohromadě. To je silná devíza, s níž dokážou porazit i kvalitativně lepší týmy. Každopádně je vidět, že v našich klubech stále vyrůstají nové talenty. Jestli se prosadí i v seniorské reprezentaci, to je těžké posoudit. Ale třeba takový Fenin si na šampionátu udělal skvělé jméno.

JIŘÍ KOVÁRNÍK, profesionální trenér mládeže Pardubického KFS, asistent u reprezentační „17“:

1. Doufám, že přinese větší popularitu v městech, kde se fotbalu až tolik nedaří, jako třeba v Pardubicích. Trénuji mladší dorost a vím, že kluci šampionát sledují, nejsou líní v noci vstát a zápasy sledovat. Pro ně je to ohromná motivace do další práce. Teď vidí, že úspěchu se dá dosáhnout, ale vede k němu tvrdá práce.

2. Určitě se to může stát. Otázka je, kolik hráčů zůstane v naší lize, protože o ně bude zájem v zahraničí. Mně se líbí Šimůnek, Kalouda a Fenin. To je trojice, která tvoří osu týmu. I když třeba Suchý hraje také dobře nebo Střeštík. Jmenovat můžu Jandu. To je taková „pilka“, ale fotbal umí výborně. Nadějí českého fotbalu je ve výběru dost. Mistrovství kluky pozitivně naladí a bude motivovat v dalším kariérním růstu. Do reprezentačního áčka ještě musí dorůst, na to je čas. Další jejich metou by měla být jednadvacítka, kde by se pod trenérem Lavičkou měli dále zlepšovat.