To dříve budou růst na jabloni hrušky… Než se účastník okresního přeboru střetne s prvoligovým týmem. Jenže mýty, co platily v minulosti, už jsou minulostí! Zásluhou projektu Kopeme za fotbal se tento nevšední zážitek naskytl ostřešanskému manšaftu. Není divu, že jeho prezident FRANTIŠEK HORÁK měl při povídání o zápase s Mladou Boleslaví místy rozvernou náladu.

Pane prezidente, jak se vám to „přihodilo“, že jste měli tu čest vyzvat na souboj ligový manšaft?
 Vyhráli jsme regionální soutěž v projektu Kopeme za fotbal. Přesněji řečeno, jsme byli nejlepší v loňské sezoně v našem okrese.

Když jste vstupovali do projektu, věděli jste jaké ceny čekají na nejlepší kluby?
 Jasně. Kvůli motivaci jsou předem určeny odměny. Takže člověk ví, proč to dělá.

Ruku na srdce, napadlo vás někdy, že byste se mohli střetnout s ligovým týmem?
 (usměje se) Tak možná v nejtajnějším snu. Musíme si uvědomit fakt, že účastník tak nízké soutěže jako je okresní přebor, asi nemůže myslet na podobné mety. Jo, rozdat si to s někým I. A třídy maximálně krajského přeboru, to by šlo. Ale ligista? Bylo pro nás neskutečným zážitkem poměřit síly s Mladou Boleslaví. Náležitě jsme si to užili (potutelně mrkne).

Bolku jste si mohli vybrat nebo vám byla přidělena?
 Dostali jsme na vybranou z pěti manšaftů. Kromě Mladé Boleslavi, jsme mohli nastoupit proti Liberci, Hradci Králové, Jablonci nebo Teplicím.

Prozraďte, proč jste si zvolili právě Mladou Boleslav?
 Jako první jsme vyloučili Jablonec, protože tam už jsme byli na ligovém utkání, když hrál se Slavii. To byla odměna za umístění na bedně v podzimní části loňské sezony. Potom Hradec, ten nám nepřišel tolik atraktivní. Trochu jsme zvažovali Liberec a Teplice. Nakonec jsme se rozhodli pro středočeský tým. Také proto, že je posledním vítězem Ondrášovka Cupu. A mně osobně je velmi sympatický. Takže jasná volba (pousměje se).

Mladá Boleslav patří k předním týmům Gambrinus ligy. Sledujete její výsledky a co jim říkáte?
 Vyhrála na Spartě, takže to hovoří za vše (smích). Ne, vážně. Jestli mohu mluvit i za našeho mužstvo, líbí se nám její předváděný fotbal.

Mladoboleslavští v letošní sezoně hráli evropskou ligu. Jak se vám poslouchají řeči, že Ostřešany se staly následovníkem kyperské Larnaky?
 (směje se nahlas) To si náš kronikář pěkně pošmákne. V historii ostřešanské kopané zůstane nejen tato věta zapsána zlatým písmem (s hrdostí v hlase). Navíc se nám to podařilo v sezoně, kdy startovala Bolka v evropských pohárech. No, a teď už zbývá jenom ta Larnaka (smích).

Prohráli jste 26:2…
 (skočí do řeči) O prsa, no.

Tedy rozdílem několika tříd. V čem byl největší rozdíl mezi účastníkem Gambrinus ligy a okresního přeboru Pardubicka?
 (z legrace se zamyslí) Úplně ve všem. Kluci mi říkali po zápase, že kdykoliv se někdo z hráčů Boleslavi rozeběhl, neměli šanci. A to i kdyby byli o tři kroky napřed. A mohu pokračovat. Zpracování míče na místě, hra s míčem i bez balonu. Domácí minimálně kazili přihrávky. Míč si pokrývali tělem tak, že nebylo možné jim ho sebrat.

Takže vaše ovečky přešly televizní řeči typu: To je ale blbec, proč mu neudělal kličku, jak to přihrál?
 (přikyvuje) Osobně si myslím, že až se zase budeme společně dívat na nějaký přenos, nedovolí si říct ani slovo. Ono to v televizi slušně zkresluje. Rychlost je někde jinde. Doporučuji všem kecálkům u piva vyzkoušet si fotbal na nejvyšší úrovni.

Výsledek utkání nebyl tím nejdůležitějším pro vaše hráče, souhlasíte?
 Naprosto. Skóre nehrálo žádnou roli. Pochopitelně jsme chtěli uhrát co nejlepší výsledek, ale ono to nešlo. Z několika důvodů. Do Mladé Boleslavi jsme dorazili pouze se třinácti hráči. Naši vysokoškoláci, nemohli přijet kvůli studijním povinnostem. A moc je to mrzelo. Především nám chyběla brankářská jednička. Chytat Pechmann, tak je počet inkasovaných branek kolem patnácti.

To z vás asi nebude mít náhradní gólman radost, nemyslíte?
 Slabý to měl těžké, chytal za nás vůbec poprvé. Po podzimní části jsme ho získali ze Sezemic, kde také moc nehrál.

Lepší premiéru ve vašem dresu si nemohl přát. Nebojíte se, že teď každý bude chtít hrát za Ostřešany?
 (rozesměje se) No, to asi fakt nehrozí. Každopádně pro něho je ten zážitek ještě více umocněn. Teď může chodit a frajeřit se slovy: Hned v prvním utkání za Ostřešany mě šoupli do brány proti Mladé Boleslavi (smích).

Před chvíli jste zmínil, že těch důvodů vaší vysoké prohry bylo více. Tak které to jsou?
 Představte si, že za poločasového stavu jenom 2:12, domácí vystřídali celou jedenáctku. My měli jen dva náhradníky a přitom už nemohla polovina manšaftu (směje se). Navíc zatímco Gambrinus liga skončila těsně před naším utkáním, tak my už měsíc netrénujeme. A na domácích bylo vidět, že si chtějí spravit chuť po prohře na Slovácku. Na place se tak objevili všichni hráči: jako Kulič, Chramosta nebo Šírl.

Nemohlo se stát, že jste se chtěli domácím na začátku trochu vyrovnat a kvůli tomu přepálili tempo?
 Je pravda, že jsme na Bolku vlétli nažhaveni s úkolem, co nejdříve jí vstřelit gól (hlasitý smích). Vážně. Začali jsme fakt ostřeji, ale nebylo nám to nic platné. V utkání s ligovým týmem se skutečně špatně rozvrhují síly.

Už víme, že jste oba góly vstřelili v první půli. Za jakého to bylo stavu?
 Ten první byl za stavu 0:5, čímž jsme se na chvíli vrátili do zápasu. Další zdramatizování se nám povedlo ještě do přestávky, ale fakt nevím přesně kdy. Bolka měla zkrátka více štěstí, navíc nám situaci komplikoval těžký terén. To vše je samozřejmě myšleno s humorem.

Autoři gólů Špryňar a Hodás se stanou nezapomenutelnými postavami ostřešanského fotbalu, souhlasíte?
 Když dali góly prvoligovému manšaftu, tak bychom jim asi měli nechat postavit v Ostřešanech sochu (směje se na celé kolo).

Před utkáním jste byli realisté a tušili jste, že na půdě ligisty nezvítězíte. S jakým cílem jste šli do utkání?
 Inkasovat co nejméně branek, ale hlavně nedovolit Bolce překonat rekord Sigmy Olomouc, která svého vyzyvatele porazila 28:1.

Jak dlouho jste udrželi čisté konto?
 Docela dlouho. První gól jsme dostali až ve čtvrté minutě. To Barcelona inkasovala od Realu už po dvaceti dvou vteřinách (směje se).

Dostalo se po utkání na váš tým nějaké odezvy?
 Domácí trenéři nás chválili, že si jejich kluci mohli parádně zatrénovat. Hlavně střelbu na terč (úsměv). Chválil nás i Chramosta v televizním rozhovoru.