Dvanáctý ročník Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu kategorií U8-U13 bude výjimečný. Poprvé se v roli ambasadora představí legendární kanonýr Jan Koller, který už se nemůže dočkat šesti finálových turnajů a jeden z nich se premiérově uskuteční v Lázních Bohdaneč. Současně je mezi pořadateli finále už tradičně i Vysoké Mýto. Velkým průlomem jsou také finálové starty dvou dívčích týmů Slavie Praha U10 a U12. Jan Koller byl také hlavní postavou losování skupin finálových turnajů.

Jan Koller dokonale vystihuje jeden ze smyslů Planeo Cupu, kdy se střetávají týmy z vrcholu pyramidy českého fotbalu s družstvy z malých vesnic a obcí, kde se hraje fotbal především srdcem. Sám nejlepší střelec v historii národního týmu vyrůstal po přestěhování z Prahy na venkově a ve Smetanově Lhotě v jižních Čechách také s fotbalem začínal. Prostředí vesnických klubů i fotbalu na nejvyšší úrovni Ligy mistrů, mistrovství Evropy a světa tak zná jako nikdo jiný.

„PLANEO CUP je jeden z největších žákovských turnajů v Evropě, kde sportuje na osmnáct tisíc dětí. Jde o turnaj, který obsáhne celou republiku od nejmenších vesniček až po největší kluby. Těším se na celkovou atmosféru finálových turnajů, kdy si to právě rozdá třeba Sparta s nějakým menším celkem. Určitě to budou duely plné emocí,“ neskrývá své nadšení Jan Koller, který je zvědavý, jak si povedou právě menší kluby jako SK Nemošice, Žďár nad Sázavou, Slovan Velvary, Cidlina Nový Bydžov, Sokol Olšany u Prostějova, TJ Přeštice, Dukla Jižní Město nebo Slavia Louňovice.

Z kvalifikací, do kterých vstoupilo více než 900 družstev, se vykrystalizovalo v každé kategorii 24 nejlepších týmů pro finálové turnaje. V nich se ve čtyřech skupinách po šesti družstvech představí nejlepší mládežnické týmy republiky ve Vysokém Mýtě (U8), Lázních Bohdaneč (U9), Kroměříži (U10), Hlučíně (U11), Uničově (U12) a Kuřimi (U13).

Krásný příběh se píše v Lázních Bohdaneč, kde se, narozdíl od ostatních dějišť, odehraje finálový turnaj vůbec poprvé. Starší ročníky zaloví v paměti a určitě si vzpomenou, že v městečku nedaleko Pardubic se v sezóně 1995/1996 hrála jeden rok nejvyšší soutěž. Dres Atlantiku ve slavných devadesátých letech na stadionu Na Baště oblékali známí hráči jako Luboš Kubík, Marek Heinz, Marek Kulič nebo současný trenér Slovácka Martin Svědík. Po téměř třiceti letech se tak do Lázní Bohdaneč vrátí „těžké váhy“ českého fotbalu jako jsou Sparta, Baník nebo Sigma. A odměna pro kluky z Bohdanče? Los jim do základní skupiny určil právě Spartu!

V Pardubickém kraji se budou konat hned dva finálové turnaje. Už jsme si zvykli, že mezi pořadatele patří i Vysoké Mýto. A stejně se tak stane i v prvních dvou červnových dnech, kdy do tradičního dějiště finálových turnajů zamíří nejlepších 24 týmů v nejmladší kategorii U8, včetně domácího SK Vysoké Mýto.

Planeo Cup nese současně i název Pohár mládeže FAČR a neodmyslitelně patří mezi projekty domácí fotbalové asociace. „Je to největší klubový turnaj v České republice a při

účasti více než 900 klubů velká líheň pro budoucí talenty. Možná se v budoucnu objeví i tady za námi na zdi, kde jsou fotografie všech reprezentantů, protože je to turnaj, který každým rokem přiláká hodně nových tváří a talentů,“ řekl při losování technický ředitel FAČR Erich Brabec.

Velký boom zaznamenává po celém světě i u nás ženský, v případě Planeo Cupu dívčí, fotbal. Zásadní událostí je proto i první účast dívčích týmů ve finálových turnajích. Už navždy budou zapsány v historii Planeo Cupu jako průkopnice fotbalistky pražské Slavie v kategoriích U10 a U12. A už teď krátce o losu se dá označit za jeden z největších taháků letošních ročníku duel holek Slavie a kluků Sparty ve finálovém turnaji U12 na začátku května v Uničově.

První finálový turnaj Planeo Cupu je naplánovaný na poslední dubnový víkend do Kuřimi. Série finálových klání pak vyvrcholí na začátku června v Hlučíně.

FINÁLOVÉ TURNAJE

U13 27. – 28. 4. 2024 Kuřim

U12 4. – 5. 5. 2024 Uničov

U10 18. – 19. 5. 2024 Kroměříž

U9 25. – 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč

U8 1. – 2. 6. 2024 Vysoké Mýto

U11 8. – 9. 6. 2024 Hlučín

(Jiří Nikodým)