A po víkendu název tohoto přírodního živlu raději nevyslovujte před hráči, trenéry a funkcionáři Přelouče!
Zima doprovázena sněhovým přídělem, která v sobotu znenadání přepadla naše končiny, zaskočila i sportovce. V krajském přeboru zrušila tři zápasy. Paradoxní situace nastala  na pouhých sedmi kilometrech  pardubického okresu, přesněji řečeno jeho přeloučské části. Zatímco v Živanicích utkání po devíti minutách skončilo, tak v Přelouči se odehrál celý zápas.

„Při pohledu na zasněžené hřiště jsme chtěli utkání odložit. Na naši stranu se přikláněl i Lanškroun, který přitom vážil dlouhou cestu. Přišlo mi, že pět minut před zápasem hodně váhal i sudí Schmeiser. Delegát Blažek si ho však vzal stranou a verdikt po vzájemné debatě byl šokující: Bude se hrát! Zima nás ale překvapila. Neměli jsme připravené shrnováky ani červené míče.  Vyhrabali jsme alespoň postranní lajny, aby se mohlo začít," vysvětluje vedoucí přeloučského mužstva Jiří Novotný.

A ve stejný čas bylo zahájeno utkání také v téměř sousedních Živanicích, kde hrál Dobříkov. Tam ovšem rozhodčí i delegát záhy usoudili, že se opravdu hrát nedá a předčasně duel ukončili.
A v Přelouči? Tam se veselo hrálo dál. Lanškroun se brzy ujal vedení a s narůstající sněhovou peřinou se zvyšovalo i jeho vedení.

„S fotbalem to nemělo nic společného. Místa po vyhrabání postranních čar zapadala za dvacet minut. Na hřišti byly vidět jen postavy a brány, které vymezovaly jeho hranici. Navíc se hrálo bílými míči, a jak je všem známo, sníh má bílou barvu. Jistě, na začátku stála obě mužstva na stejné startovní čáře, ovšem poté, co soupeř vstřelil první gól, nebyla šance na zvrat. Jsme technický mančaft a toto byl terén pro sněhovou frézu a ne nohy fotbalistů," čertil se Jiří Novotný.

Přeloučský trenér šel ještě dále. Na adresu mužů, kteří ovlivnili regulérnost zápasu, nenechává nit suchou.
„Utkání nebudu a ani nemohu hodnotit, protože v téměř pěticentimetrové vrstvě sněhu se fotbal hrát nedá. Bohužel rozhodčí a delegát rozhodli, že se utkání uskuteční. Moc dobře vím, že toto rozhodnutí udělali zcela úmyslně, aby poškodili Přelouč. Hostům jsme pogratulovali k vítězství v zápase, který se nikdy neměl odehrát. Nevím, ale asi jsme daleko od Živanic, kde se zápasy nehrály nebo byly předčasně ukončeny. Tímto se mi jen potvrdilo, že soutěž je dopředu nalinkovaná," má jasno Václav Slavík.

Kauza by neměla zůstat bez povšimnutí příslušných orgánů. Zhlédnutí videa „Fotbal ve sněhu"  bude tečkou za jedním zvláštním rozhodnutím.
Sněhovému šílenství unikli jen aktéři šlágru dvanáctého kola. Vedoucí Vysoké Mýto přijelo otestovat v laufu hrající pardubické céčko. V sobotním dopoledni počasí také sice s fotbalisty laškovalo, nicméně z oblohy proudily pouze dešťové kapky. Domácí třikrát v utkání vedli, ale lídr tabulky pokaždé do deseti minut od inkasovaného gólu dokázal srovnat stav. Nejlepší obrany soutěže tak dostaly Pod Vinicí pořádně zabrat.

Zaváhání lídra využila Cerekvice, která se Mýtu přiblížila na rozdíl dvou bodů. V Žamberku navíc neinkasovala, a tak jako jediná má v kolonce obdržených branek jednociferné číslo.
Souboj o šest bodů nezvládly Moravany, které obrozená Litomyšl počastovala hned pěti brankami.
V posledním odehraném utkání chrudimská rezerva s přehledem porazila Choceň.

K utkání nenastoupily „nedělní" týmy. Po sněhovém ataku si fotbalisté nenechali zničit plochy v Hlinsku a Poličce.