Fotbalová I.A třída – druhá nejvyšší krajská soutěž a v ní nechybí Valy. Na podzim skončily na jedenáctém místě s dvanácti body. Příčina? Mužstvo slevilo ze střelecké potence. Zabíjácké duo v podobě bratří Bažantů se rozpadlo. Ze sedmi domácích zápasů zisk pohých sedmi bodů a jen jedenáct vstřelených gólů. To je oproti minulosti ústup ze slávy.

Trenér Valů Tomáš Bolek: „Určitě jsme mohli mít minimálně o osm bodů více, ale vždy ve výkonu bylo něco špatně. V zásadě jsme řešili stále dokola tři problémy: složení obranné řady, složení středních záložníků a absence. V obranné řadě jsme se potýkali s nedostatkem ve kvalitní rozehrávce, nestačili jsme rychlostně, sami jsme soupeřům svými chybami nabízeli šance. Příčina? U některých hráčů vyšší věk, u druhých nižší kvalita herních dovedností. Ve středové řadě byli herně velice kvalitní hráči, ale nestačili jsme v pohybu. Absence, hlavně v utkáních byla způsobena mimo zraněními také 6-ti červenými kartami, což znamenalo dohrávání o deseti či devíti, zákaz v dalším zápase, nabourání systému, neustálé záplatování sestavy, ale náhrada kvalitní nebyla. Opory? Mladý brankář Skalický, Petr Budínský a Michal Bažant svými výkony ostatní převyšovali. Odehráli jsem dva výborné zápasy, výhra v Moravanech 5:4 a výhra doma s Litomyšlí 5:2. Ostatní zápasy byly herně slabé.

V soutěži herně jasně dominuje Žamberk. Převyšuje ostatní týmy kvalitními hráči, systémem hry, rychlostí a důrazem. Ostatní týmy v těchto bodech zaostávají.

Proč jsem se rozhodl dál nepokračovat? Dospěl jsem do stádia, kde jsem se musel rozhodovat mezi prací, která mě živí a koníčkem, který ale delší dobu nepřinášel nějaké uspokojení z výsledků. Všem ve Valech tímto děkuji za spolupráci,“ vyznal se Bolek.
Podívejme se na podzimním putováním Valů krok za krokem:
Premiérou byl domácí duel s nováčkem z Rychnova na Moravě. Zrodila se remíza 1:1, valský gól vstřelil Holek.
Ve druhém kole jely Valy do Moravan a v gólové přestřelce vyhrály 5:4 po poločase 2:2. Góly: Budinský a M. Bažant po 2, Kubát 1.
Střelecké hody pokračovaly i ve třetím kole. Výhra nad ambiciozní Litomyšlí 5:2 potěšila valské příznivce. O góly se rozdělili P. Budinský 2, Kubát, Krejčík a M. Bažant. Tři zápasy – jedenáct vstřelených gólů.

Jenže přišla studená sprcha v podobě pětigólového přídělu v Dolním Újezdu 0:5.
Následovala prohra doma s Prachovicemi 0:2 až v samotném závěru utkání.
Do Králík odjížděly Valy s velkými obavami. Nakonec remíza 0:0 byla přijata s povděkem, ale třetí zápas za sebou vyšly valští střelci střelecky naprázdno.

Střelecký půst pokračoval i v sedmém kole. Prohra 0:1 s SK Chrudim mrzela mnohem méně než střelecká beznaděj – 360 minut bez vstřeleného gólu – černá šňůra, která neměla konce.
V Heřmanově Městci Valy prohrály 0:2 a série neúspěchů se odrážela v tabulce. Pád až do suterénu.
Dalším soupeřem byl Semanín, kterému se na podzim také příliš nedařilo. Ve Valech byla po dlouhé době po utkání radost. Černá série 450 minut bez gólu byla zlomena. Valy vyhrály 3:0, když o góly se rozdělili Kolman 2x a M. Bažant.
V Chocni s tamním B týmem pak Valy remizovaly 2:2 , když do černého se trefili dvakrát David Budinský.
Do Valů pak přijel vedoucí Žamberk a nezaváhal. Vyhrál 2:0 a potvrdil svoje ambice na postup do KP.
Také další domácí zápas nevyšel pro Valy příznivě. V derby se Starým Hradištěm se zrodila prohra 2:3, góly domácích stříleli A. Doležal a P. Budinský.

Loučení s podzimem také nedopadlo podle přání valských fandů. Prohra v Načešicích se víceméně čekala, její výše 1:4 už méně. Jediný gól hostí střílel Budínský. Tři prohry za sebou se silnými soupeři byly smutnou podzimní tečkou.