Dvanáct východočeských mužstev bude v nedělních utkáních usilovat o postup do 2. kola Poháru ČMFS. Největším lákadlem je start druholigového Hradce Králové na hřišti divizního nováčka ze Živanic.

Živanice – Hradec Králové

Vítěz krajského přeboru se intenzivně připravuje na divizní soutěž a dnešní pohárový zápas bude pro tým velkou zkouškou. V kádru již nejsou kanonýr Hájek, veterán Macháček či záložník Sedlák. Do týmu nově přišli zkušení pardubičtí odchovanci - Vrba (naposledy FC Slovácko), Kaciáň (působil v Kladně, naposledy v Mutěnicích) a Kopřiva (vrací se ze Slavie Praha).

„Druholigový soupeř se v poslední době prezentoval velmi dobrými výsledky a střílí poměrně dost branek. Proto bude velmi důležité ustát úvod zápasu a sehrát se silným soupeřem poctivou defenzivu,“ sděluje živanický trenér Roman Oliva, který má hned několik variant na složení obranné čtveřice.

„Její složení je zatím otevřené, máme tam nějaká zranění, proto se definitivně rozhodnu až dnes. Na zápas se poctivě připravujeme, před týdnem s druholigou Čáslaví (1:2) jsme sehráli kvalitních šedesát minut, ale dvě chybičky soupeř nekompromisně potrestal. Totéž nám hrozí i v duelu s Hradcem. Síla soupeře je nepochybně v ofenzivě, proto musíme být v obranné činnosti velice pozorní, ale nikoliv pasivní,“ uzavírá trenér Oliva.

„Votroci“ si roli favorita uvědomují, divizního soupeře však v žádném případě nepodcení. „O tom nemůže být ani řeč,“ hlasí rezolutně hradecký kouč Oldřich Machala.

„Živanice jsme viděli v akci. Mají velmi dobré mužstvo a každopádně se proti nám budou chtít vytáhnout. My ale chceme jít v poháru samozřejmě dál,“ doplňuje. Jeho svěřenci odehráli ve středu vydařené utkání s mistrovskou Slavií, které podlehli až po inkasovaném gólu v 90. minutě 3:2.

„Teď jsou před námi Živanice. Slavia už je minulostí. Byl bych rád, kdyby se nám podařilo vstřelit rychlý gól, pak je průběh vždycky jednodušší. Každopádně budeme hrát nátlakově,“ poznamenal Machala.

Pikantní by duel mohl být pro hradeckého asistenta Michala Šmardu jehož otec Milan působí v Živanicích coby sportovní ředitel klubu.
„Nevidím v tom nic zvláštního. S tátou jsme se nijak nehecovali. Oba víme, že nejdůležitější jsou zápasy v soutěži. My to bereme jako dobrou přípravu s povinností postoupit,“ sdělil Michal Šmarda. Utkání začíná v 17 hodin.


Chrudim – Letohrad

Prvoligový Jablonec, to bude odměna pro lepší tým nedělního duelu. „Bude to pro nás ostrá zkouška před blížícím se začátkem sezony. Pokusíme se vyhrát, Jablonec by byl lákadlem pro hráče, fanoušky a také pro trenéra Pavla Jirouska, který jeho dres řadu let oblékal,“ pravil chrudimský asistent Pavel Křečan.

Kádr AFK je v podstatě kompletní a hrát by měla i reprezentační futsalová posila Lukáš Řešetář, jenž do týmu přichází na hostování z Klatov. V posledním přípravném utkání přispěl dvěma góly k výhře 3:1 nad Žďárem nad Sázavou.

„Chrudim má dost zkušených hráčů na to, aby zdárně zvládla jeden pohárový zápas s týmem z vyšší soutěže, nicméně roli favorita bychom rádi splnili,“ řekl letohradský kouč Karel Havlíček.

„Toho, že budeme hrát venku, se nebojím. Více problémů nám dělala hra před vlastním publikem, role hostujícího mužstva nám podle mého celkem vyhovuje. Pro vítězství v Chrudimi uděláme maximum, Jablonec je velkou motivací,“ pronesl. Letohradu budou scházet dlouhodobě zranění Gerža, Kempf a Hynek, v základní sestavě se naopak zcela jistě objeví jablonecká posila Jakub Adam. Utkání začne v 17 hodin.


Turnov – Náchod

Vítěze nedělního duelu čeká velmi lákavý soupeř z první ligy – FC Slovan Liberec. „Rádi bychom ho doma přivítali,“ přiznává bez okolků náchodský trenér Karel Krejčík, který si přesto uvědomuje, že postoupit přes divizní Turnov nebude vůbec jednoduché.

„Podrobnější informace o soupeři bohužel nemám. Kdysi jsem tam sám hrál, takže znám tamní prostředí. Jsem přesvědčen o tom, že to bude hodně horká půda.“

Náchodští by měli nastoupit v kompletním složení, přestože v týdnu měli zdravotní potíže Kopecký, Jandík a Florian. Utkání začne v 17 hodin.


Holice – Dvůr Králové

Nedělní zápas divizních celků bude mít pořádný náboj. Důvod? Tým, který uspěje v tomto souboji, totiž přivítá pražskou Spartu! Utkání začne v 17 hodin.


Olympia Hradec – Převýšov

Papírovým favoritem by v nedělním dopoledním duelu měli být hosté z Převýšova. Olympia, která v předkole vyřadila pardubickou Teslu hokejovým výsledkem 6:3, však na účastníka krajského přeboru disponuje velmi kvalitním kádrem a jistě se v domácím prostředí bude snažit zaskočit i další celek z divize C. Zápas začíná v 10.15 hodin.


Nový Bydžov – Hlavice

Divizní nováček z Nového Bydžova vyřadil v předkole Český Dub (4:0) a potrápit jistě hodlá i novopečeného účastníka ČFL z Hlavice Pokud by nedělní utkání dotáhl do vítězného konce, mohli by se svěřenci Miroslava Chalupy těšit na vskutku fotbalový bonbonek – prvoligový tým Mladé Boleslavi! Utkání má výkop v 17 hodin.


Ústí n. O. – Týniště n. O.

Také v zápase domácího účastníka krajského přeboru s divizním protivníkem půjde o hodně. Lepší tým si totiž v dalším kole zahraje s prvoligovým mužstvem 1. FC Brno. Hraje se v neděli od 17 hodin. (re)