Už nemusí chodit domů postranním vchodem… Rodinným příslušníkům se totiž vyrovnal v Tip lize. Co vyrovnal, daleko je předčil. Zatím co oni vyhráli „jen“ dílčí kolo, on rovnou ovládl celou soutěž. ROMAN ŠTĚPÁNEK z Horního Jelení osm kol nejevil o své umístění zájem. Když se dozvěděl, že je v popředí, začal brát soutěž vážně.

Tak jaké byly pocity vítěze fotbalové Tip ligy čtenářů Pardubického deníku?
Nečekal jsem to a bylo to pro mě veliké překvapení. Jsem rád za takový úspěch. Už jen proto, že v mé rodině jsem byl poslední, kdo nic nevyhrál. Manželka totiž dvakrát brala prvenství v jednotlivém kole a rovněž kluk už jednou vyhrál kolo. Hodně mi pomohla poslední tři kola. V jedenáctém došlo k odložení čtyř zápasů. Ve dvanáctém i třináctém byly remízy, které stejně jako já asi moc hráčů nedává.

Mluvíte o velikém překvapení. Nicméně od pátého dějství jste nevypadl z první pětky a od devátého jste až na jednu výjimku soutěži vévodil…
Abych pravdu řekl, nemám moc času sledovat po každém kole, jak si vedu. Ze začátku soutěže vůbec. Pak záleží na tom, jak se to vyvíjí. Noviny odebírá táta a ten mi po osmém kole sdělil, že jsem vepředu. Tak jsem otevřel váš Deník a když jsem zjistil, že jsem na tom slušně, začal jsem brát Tip ligu od devátého kola vážně. Jinými slovy, více jsem nad tipy přemýšlel.

Musel jste obhajovat pozice. Nezačala být soutěž pro vás najednou stresující?
Když jsem se po dvanáctém kole vrátil na první příčku, to třinácté bylo jako muka (směje se). Tipoval jsem ho více než půl hodiny. Pořád jsem spekuloval, jak by to mohlo dopadnout. Bral jsem to ale stále s nadhledem. Měl jsem nějaký náskok na své pronásledovatele, a tak jsem si říkal, že bych v té elitní desítce neměl chybět. Takže to zas takový stres nebyl.

Jaké bylo vaše nejlepší dosavadní umístění v celkovém pořadí fotbalové Tip ligy?
Někdy před pěti lety jsem se probojoval na slavnostní vyhlášení z osmého místa.

Od kdy s námi soutěžíte a co na Tip ligu říkáte?
Soutěžím od roku 2001. Tip liga je bezvadná věc a jsem s ní spokojený. Hlavně se mi líbí, že se můžeme v rodině hecovat. Momentálně s tátou a bráchou, ale dříve nás soutěžilo ještě víc. Bojujeme mezi sebou o každou příčku. Takže i dvousté místo má cenu. Tedy pokud oba dva skončí až za mnou (rozesměje se).

Jak jste se dostal k Tip lize?
Sleduji fotbal a mám ho rád. Před šestnácti lety jsem narazil v novinách na kupon Tip ligy, vyplnil ho ho a od té doby mě soutěž chytla. Vyhovuje mně, že se dá hrát přes internet. První kupon pošlu poštou a pak už je to jednoduché. Také kvituji fakt, že se tipují zápasy týmů z pardubického okresu, kde to prostředí znám. Jo, kdybych měl tipovat nějaké zápasy například v Karlovarském kraji, tak to bych byl nahraný.

Čím se při tipování řídíte?
Záleží, jak si vedu v tabulce. Když figuruji někde kolem padesátého místa, tak zariskuji. Jiné je to, když jsem vepředu. V tomto případě vůbec neriskuji. A zásadně nedávám remízy. Myslím si totiž, že tak postupují i ostatní hráči, kteří cítí šanci na celkové prvenství. Remíza je podle mého názoru v tomto případě risk. Většinou sázím na intuici, podpořenou aktuální situaci daných mužstev.

Zmínil jste slovo intuice. Které další atributy vám pomohly vystoupat na samotný vrchol fotbalové Tip ligy? Náhoda nebo štěstí?
Nechci se nijak vychloubat. Ale jak jsem na tipováním začal od devátého kola více přemýšlet, tak asi zkušenosti. O náhodě řeč být nemůže. Ta se spíše týká hráčů, kteří získají v jednom kole dvacet bodů a pak jsou v tabulce vzadu.

Zmínil jste, že nad kuponem poslední kola jste si lámal hlavu. Jak vám ale standardně trvá, než natipujete?
Většinou to mám do pěti minut vyřešené.

Vybrané zápasy jednotlivého kola znáte. Rozmýšlíte o tipech třeba v zaměstnání?
Ne, v práci o Tip lize nepřemýšlím. Tipuji zásadně doma a vždy ve čtvrtek.

Jste váhavý střelec a zadané tipy ještě časem měníte?
Ani náhodou. Natipuji a jdu od toho (úsměv). Protože, když nad tím člověk začne přemýšlet, je to horší. Takže to nabouchám do počítače, odkliknu a už se s tím nedá nic dělat.

Kde čerpáte informace pro Tip ligu?
Sleduji Pardubický deník. O Jelení a Moravanech mám zase důvěrné informace (šibalsky mrkne).

Patříte do kategorie netrpělivých hráčů a po každém skončeném zápase pátráte po výsledku nebo čekáte až se k vám donesou?
Tak něco mezi. Nejsem jako na trní a nevisím stále na internetu. Něco se ke mně donese. Co nevím, tak si v neděli večer zjistím.

Když jste znal výsledky toho závěrečného dějství, tušil jste, že jste celkově zvítězil?
Netušil. Ale byl jsem přesvědčený, že v první desítce budu. Vedl mě k tomu fakt, že se urodily čtyři remízy.

Jak jste se dověděl, že jste se stal podzimním králem?
Táta si ve středu vyzvedl noviny a hned mi volal.

A vaše reakce?
Měl jsem radost. Člověka to zahřálo. Všimli si toho i u nás na Jelení. To potěšilo.

Stal jste se na Horním Jelení populárnějším?
(směje se) To nevím. Takhle daleko to nedošlo. Ale bude se to asi muset nějak srovnat tou cenou.

Jste si vědom toho, že jako obhájce prvenství budete na jaře pod drobnohledem?
Asi ano. Nicméně pojedu si zase to své. A kdyby mi vyšel vstup a já byl znovu vepředu, budu brát soutěž smrtelně vážně (směje se).

Cítíte se být už tak erudovaný, že byste dal svým protivníkům návod jak vyhrát?
To v žádném případě. Ve startovním poli jsou zkušenější hráči. Ale poradil bych jim: Tipujte s lehkostí.

Jsme na prahu nového roku. Co byste popřál svým konkurentům v Tip lize?
Hlavně hodně zdraví a štěstí. A na jaře mnoho trefených zápasů…