Fotbalová sezona 2009 – 2010 vejde do zlaté historie FK Pardubice. První místo v divizi skupiny C je velkým klubovým úspěchem. Dnešním dnem se však začíná psát nová sezona – ve které se Pod Vinicí bude hrát ČFL – tedy třetí nejvyšší soutěž v zemi. Po dovolené budou hráči polykat potřebné tréninkové dávky, aby byli co nejlépe připraveni na ČFL. S trenérem MARTINEM SVĚDÍKEM jsme si povídali o úspěšné minulosti, ale i o aktuální přítomnosti.

Zkuste ještě jednou zpětně zhodnotit, co bylo největší devízou týmu v minulé úspěšné sezoně?
Mužstvo přeneslo pracovitost, kvalitu a soudržnost z tréninků do zápasů. Před sezonou jsme si nedávali žádné velké cíle, ale šli zápas od zápasu s disciplínou a absolutní koncentrací. K tomu se přidala fotbalová kvalita. Důležité bylo, že až na Kakrdu se nám vyhýbala zranění.

I když úspěch je zcela jistě záležitostí celého kolektivu, přesto jistě dokážete najít největší opory týmu, hráče, kteří podávali nejvyrovnanější výkony?
K úspěchu nás dovedl kolektivní výkon. Z pohledu nejvyrovnanějších výkonů, jednoznačným základem byl brankář Martin Shejbal, který nás hlavně v úvodu soutěže podržel a jeho celkových 19 čistých kont mluví za vše. Je to dobrou vizitkou nejen jeho, ale celé defenzivní činnosti mužstva. Dále lze vyzvednout Tomáše Proroka Jana Jeřábka a jarní posily Martina Tischlera a zejména Lukáše Rešetára. Někteří hráči měli lepší formu na podzim – David Petrus, Radim Fikejz, na jaře šli výkonnostně nahoru Martin Brychta a Petr Kudrna. Zapomenout nesmím ani na Davida Hudce. Myslím si, že jarní vzestup zaznamenal i Jan Fidra, ale znovu opakuji, musel bych jmenovat prakticky všechny hráče, protože rozhodující byl kolektivní výkon mužstva.

V zápasech bylo zřejmé, že máte svoji stabilizovanou sestavu a pokud mužstvo, „šlape“ nerad do složení týmu zasahujete. Je to tak?
V podstatě se to tak dá i říci. Předpokladem k tomu však je, aby se nám vyhýbala zranění a to nám vycházelo. Pro trenéra je lepší, když točí jen 14 hráčů vinou drobných zranění a formy. Na druhou stranu, celý početný kádr nebyl až tak silný, proto jsem se orientoval na čtrnáct nejlepších. Sestavu ale vždy určuji podle aktuální formy hráčů, a to jak v tréninku, tak zápasech.

V divizi jste byli suverénem soutěže, čím se liší ČFL od divize a jaké nároky tým čekají? Zkušenosti se soutěží máte z Hradce Králové.
Nějaké zkušenosti mám. Vím, že nás nečeká nic lehkého, neboť ČFL je těžká, náročná, dlouhá a každoročně vyrovnaná soutěž. Specifickou roli v něm hrají juniorské týmy ligových celků. Určitě vzroste požadavek na rychlost a celkovou kvalitu hry…

Myslíte si, že mužstvo potřebuje pro ČFL posílit, lze očekávat příchod hotových hráčů nebo má stávající tým na vyšší soutěž i bez posil?
Získání dvou hráčů by pro tým špatné nebylo. Musí to být ale hráči, kteří by vyloženě šli do základní sestavy. Takoví hráči ale nejsou zadarmo. Na vedení klubu je velké finanční zatížení již jen na udržení stávajícího kádru, je tu i široká mládežnická základna. To v dnešním době vůbec není jednoduché Proto jsme se s vedením dohodli, že zatím bude prioritou udržet stávající kádr a v průběhu přípravy uvidíme dál. Chceme ale zapracovávat do kádru naše mladé hráče z dorostu, to je cesta, kterou chceme jít.

Pokračování rozhovoru s Martinem Svědíkem uvedeme zítra.

FK Pardubice – skvělá sezona s postupem

Celkové umístění:
1. místo, 30 zápasů, 25 výher, 3 remízy, 2 prohry; skóre: 70:16, 78 bodů (+33).

Střelci (celkem 14 hráčů): 13 - Petrus, 11 - Rešetár, 9 - Kudrna, 5 - Fikejz, Fidra (1x z pen.), Prorok, Brychta, 4 - Hudec, 3 - V. Kakrda, Jeřábek, vlastní, 1 - Třešňák, Škvrňák, Tischler, Jarosz.

Starty (celkem 21 hráčů): 30 - Shejbal, Kudrna, Fidra, Petrus, 29 - Jeřábek, Voženílek, Fikejz, 28 - Prorok, 27 - Hudec, 26 - Brychta, 17 - Škvrňák, 16 - Chvála, 15 - Tischler, 14 - Rešetár, V. Kakrda, 13 - Vanžura, 12 - Třešňák, 3 - Hlaváček, 2 - Jarosz, 1 - Branda, Baldrych.

(ašo, jma)