Svatebčané nahánějí po hřišti rozhodčího. Scéna jako z filmu od Zdeňka Trošky.
Jenže v Živanicích se toho moc úsměvného nekonalo. Spíš šlo o fotbalovou apokalypsu, když po závěru divizního zápasu došlo i na inzultaci rozhodčího.

Domácímu týmu šlo o hodně. Tři body proti Letohradu znamenaly záchranu v soutěži. Ztráta a zároveň úspěch Turnova, aspiranta na „padáka“ číslo dvě, pád do krajského přeboru.

Nakonec zvítězila varianta číslo dvě. Turnov doma porazil Nový Bydžov, Živanice získaly jenom bod za remízu 3:3. Nebýt přítomnosti policie, seděla by trojice rozhodčích i s delegátem v útrobách stadionu ještě teď…

Jablko sváru?

Hodinu bylo vše v normálu. Živanice byly lepší, vedly 3:1. Jenže sudí Vídeňský odpískal penaltu, neuznal domácím čtvrtý gól a v Živanických se začala vařit krev. „Se sportem to rozhodně nemělo nic společného,“ nebral si servítky živanický prezident Jiří Novák.

„Dostal jsem informaci, že rozhodčí sem jedou s tím, aby zápas skončil nejhůře remízou. Byla to režie ze strany pana Berbra a rozhodčích, kteří chtěli zachránit Turnov, což se jim podařilo,“ nebral si Novák vůbec servítky.

Devětadvacetiletý sudí Vídeňský nařídil ještě jeden pokutový kop pro Letohrad, Brendl z něj srovnal na konečných 3:3 a Živanice byly odsouzeny k sestupu.

Potom se hřiště proměnilo v bojiště. „Nastala velká a nepřehledná vřava, do které se zapojili i místní svatebčané. Diváci honili všechny tři sudí i delegáta zápasu,“ popisoval vyhrocený závěr letohradský manažer Stanislav Beneš.
Letohrad vůbec nebyl v záviděníhodné situaci. V případě, že by bodoval, byl by pranýřován, že hrál pro Turnov. Při porážce by byl osočen z pomáhání Živanicím.

„Těžko nám ale může někdo něco vyčítat, hráli jsme naplno. Všichni jsme byli pod tlakem, nic nechutnějšího, než byl závěr sezony, jsem ve fotbale ještě nezažil, “ ulevil si letohradský kouč Jaroslav Veselý.

Rozhodčí Ladislav Vídeňský byl závěrem zápasu tak zaskočen, že ho zatím nechtěl vůbec komentovat: „Nezlobte se, není mi moc dobře. Mám hnuto s krční páteří, ještě půjdu na vyšetření s čelistí a budu podávat trestní oznámení. Víc bych to rozebírat nechtěl,“ prozradil pouze sudí.
„Celá rvačka je politováníhodná,“ říkal Jiří Novák, když vychladly emoce. „Když to ale řeknu na rovinu, prostý lid, který byl fotbalem zhnusen, vzal spravedlnost do svých rukou,“ dodal živanický prezident.

Po zápase prohlásil, že s velkým fotbalem končí: „Nebudu dávat peníze do sportu, kde je tolik podvodníků. Jeden vysoký fotbalový činovník mě utvrdil v tom, že ani pod Ivanem Haškem se toho moc nezmění. Pan Berbr, který řídí rozhodčí třetí ligy a divize, si z toho udělal velký džob. Sehnal patnáct hlasů pro volbu Ivana Haška, a ten proti němu nepůjde,“ pálí Jiří Novák ostrými a pořádně vysoko.
Spekulacím nahrává už jen fakt, že delegátem zápasu byl Vladimír Štěpánek ze Semil. Z nich je to do Turnova jenom dvacet kilometrů. Náhoda?

Chyby rozhodčích, to je jedna věc. Ale lynčování a neustálé podezření z korupce? Vážně je tohle ještě sport?
„Jsem stoprocentně přesvědčený, že před zápasem různé vlivy byly a nejenom do rozhodčích,“ řekl znechuceně Jaroslav Veselý. To značí mnohé…