Před fotbalisty Sokola Živanice je před jarními odvetami v krajském přeboru jednoznačný cíl – dotáhnout dobře rozjetou sezonu do postupového konce a dostat Živanice poprvé ve své historii do divize. V přípravném období byly spojeny kádry Živanic a FK AS Pardubice a do jarních odvet tak jsou Živanice určitě silnější. O aktuální situaci v klubu nám živanický trenér trenér MILAN ŠMARDA zodpověděl několik otázek:

Spojení hráčských kádrů Živanic a Pardubic v přípravném období přineslo sice větší konkurenci v boji o živanický dres, ale pro trenéry to jistě nebyla jednoduchá záležitost pracovat s mnohapočetným kádrem hráčů.
Již v podzimní části soutěže jsme pociťovali, že nemáme úroveň lavičky takovou, jakou by mužstvo usilující o postup do vyšší soutěže potřebovalo. Takže velký počet hráčů v přípravném období byl potřebný a práce s rozšířeným kádrem byla zajímavá.

Na druhé straně nenadálá situace v FK AS Pardubice ulehčila Živanicím nutné posilování kádru. Jediným mimopardubickým nováčkem je pro jaro prakticky jenom Juraj Hrmo, který přichází z FC Hradec Králové. Pociťoval jste v přípravě, že by se v týmu pozitivně promítal vznik konkurenčního prostředí?
Konkurenční prostředí jsme chtěli mít a v přípravném období v našem týmu rozhodně bylo. Posílením mužstva chceme vytvořit silný tým, který by v příští sezoně mohl hrát o postup do ČFL – tím se netajíme. Proto přišel do mužstva i Juraj Hrmo z Hradce Králové, druhou výraznou posilou byl příchod gólmana Davida Šimona, který však pro jarní část byl puštěn na hostování do druholigové Jihlavy. V přípravě se velmi dobře jevil i Jan Kovařík – určitě do budoucna perspektivní hráč. Od Hrma na jaře očekávám organizátora naší hry ve středu pole se schopností se prosadit i v koncovce.

V přípravě bylo hodně hráčů, můžete uvést, kdo vás mile překvapil a naopak, od kterých hráčů jste očekával víc, než předváděli?
V poměrně silném konkurečním prostředí působili někteří hráči dost nevyrovnaně, to mě překvapilo zejména o některých hráčů podzimního kádru, ale i těch nových. O některých jsem měl lepší představy. Ti na sobě musí ještě hodně pracovat a oni vědí, kteří to jsou. Jsem však přesvědčen, že to je hlavně otázka získání zkušeností.

V přípravě se také objevilo dost zraněných hráčů, co bylo podle vašeho pozorování jejich příčinou?
Musím uvést, že někteří hráči si léčili šrámy z podzimu, jiní potřebovali doléčit dřívější zranění. Ostatní tréninkové absence vyplynuly z chřipkových epidemií, dvě zranění Podlipného a Michala pak z přípravných utkání…

Někteří hráči FK AS se nakonec v Živanicích neobjeví, ačkoliv by asi rozhodně posilami byli, např. Doležal, Moravec, Batamag, Semelka, Veverka, Meruňka.
Stanovisko klubu v tomto ohledu bylo jasné. Doležal je jistě kvalitní hráč, ale není kmenovým hráčem FK AS, je hráčem US Praha, jeho požadavky a požadované zajištění byli pro klub neúnosné, totéž platí u Kamerunce Batamaga. Všichni v otázce uvedení hráči byly v Pardubicích na hostování z jiných klubů a my jsme přesvědčeni, že je máme kým adekvátně nahradit.

O postup Živanic nikdo z fotbalových expertů nepochybuje. Přesto postup se ještě musí vybojovat v jarních odvetách. Co bude pro vás teď důležité, rychle potvrdit postup nebo jít krok za krokem za postupem a herně připravovat mužstvo již na vyšší soutěž?
Vše, co bylo v otázce vyjmenováno má svoje opodstatnění. Chceme do jarních odvet dobře vstoupit a protože máme v tabulce poměrně velký náskok, trpělivě se přibližovat postupové realitě. Zároveň si však budeme vyhodnocovat současný kádr a jeho herní praxi s ohledem k divizním nárokům a dalšímu postupovému cíli. Bude–li to nutné, tak budeme případně hledat vhodné doplnění mužstva.

Na Živanice se bude chtít každý tým vytáhnout, mohou se vzniknout i pochybnosti, zda tento tým dokáže hrát prim i v divizi. Bude to nepochybně i psychický tlak na hráče, trenéry, vedení mužstva. Některé zápasy nemusí výsledkově dobře dopadnout, může se objevit nervozita. Bude kádr mužstva na to připraven i psychicky?
Ano, s tím také musíme počítat. Ale pro mě je teď pozitivnější jev, že máme širší kádr, ve kterém se zvýší konkurence, slabší výkony některých hráčů dokážeme řešit nasazením jiných hráčů, kteří budou mít momentálně lepší formu nebo jsou prostě v psychické pohodě. Tu budeme potřebovat pro každé jarní utkání. Potvrzuji, že každý se na nás bude chtít vytáhnout, na naše zápasy všude příjde větší návštěva, některé týmy budou hrát o záchranu s enormním nasazením do hry. .. Abychom v tomto ohledu obstáli, proto v přípravném období jsme hráli dost zápasů se soupeři z vyšších soutěží. Živanický tým má svoji zkušenost, má jasno o tom, čeho chce dosáhnout. Dílčí neúspěch toto mužstvo jen tak nerozhodí.

Někteří hráči se nevešli pro jaro do kádru, ale dostávají příležitost hrát stejnou soutěž v Pardubicích. Budete sledovat jejich výkonnost?
Ano, hráči, kteří by se u nás těžko dostávali do hry dostávají příležitost herní zátěže ve stejné soutěži. Budeme je sledovat a na konci sezony jejich působení vyhodnotíme a je možné, že mohou být pozvání do letní přípravy na divizní soutěž 2008/2009.