Ve fotbale většinou rozhodují nohy a hlava. Ale jsou případy, kdy hrají prim i ruce. Ne, žádné „boží", jak se pokoušel svůj gól na MS v Mexiku před 29 lety vysvětlovat Argentinec Diego Maradona. Pekelnou paseku dovedou udělat extrémně dlouhá autová vhazování.

Nemají je rádi brankáři, protože míč letí nízko a prudce. Nesnáší je obránci, protože jakmile se vhazuje na jejich půlce, pokaždé to zavání průšvihem.
Stejně jako v zápasech Sokolova ve Fotbalové národní lize.

Jeho zbraň se jmenuje Jakub Blažek. Pardubice jeho velehody porazily už na jaře 2014. Vystřídal a hned začal úřadovat – výhra 2:1.

Teď to bylo podobné, jen hrál od začátku. Jeho Sokolov porazil Východočechy 1:0, v jediném gólu měl prsty. Doslova… „Už se ve druhé lize ví, že to házím dlouhé, ale pořád chceme, aby to padalo do skrumáže před brankou, kde potom vznikají šance. Tentokrát se po vhazování u balonu objevil Lukáš Pouček, který jej hezky vrátil před branku a Manzia byl tam, kde měl být," popisoval pro klubový web svoji nahrávku na gól.

Tajemství jeho kousků? Geny. „Vážně to ani trochu netrénuji. Mám to v sobě odmala," říká.

Ne každý to ale takhle má. „Vůbec nejde o sílu, ale o techniku, kterou jsem získal hraním házené. Věnoval jsem se jí několik let, než jsem přešel k fotbalu. Odtamtud to mám," říká třeba reprezentant Islandu Aron Gunnarsson. Kvůli němu se kolem hřiště rozmisťují ručníky. Aby si válečník pěkně otřel ruce a balón se mu nesmekl.

Však také trenér národního týmu Pavel Vrba kvůli jeho umění pořádal před vzájemným soubojem speciální taktickou přípravu.
Jak na rakety, co létají od autové čáry vyzrát? Dost těžko.

„Každý to brání jinak. Někdo zaleze do brány a čeká, co se stane. Někdo se snaží být míči blíž, aby to mohl chytit jako centr. Někdo postaví zónu, někdo aut brání jako na roh. Variant je spousta," vypočítával třeba český brankář Petr Čech.

Moc dobře věděl, o čem mluví. Jako gólman Chelsea se dlouhé roky trápil se záložníkem Stoke City Rory Delapem. „Prakticky každý aut od půlky hřiště byl jako standardka, létalo mu to až do vápna. Házel nejdelší auty, co jsem kdy viděl," vzpomínal na něj Čech s viditelnou úlevou, že Ir už je v důchodu.

To Blažek Fotbalovou národní ligu ještě chvílí děsit bude. V srpnu mu bude teprve dvacet šest let.