Hasiči Deník

Hasiči ze Slovan si svou kroniku museli koupit zpět

Slovany – „Založení hasičského sboru ve Familii–Pardubice 2 zapustilo prvně své kořeny na základě vypuknuvšího ohně, 15. -16. února roku 1925 v noci.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Slovanští hasiči pohromaděFoto: Archiv SDH Slovany

Byl to prvý živel v době naší československé samostatnosti, kterým byla vyrušena z klidu rodina p. Drahoše a p. Taicha. Zde bylo shledáno, že vlastní pohotovost sboru pro první pomoc postrádána, tím snaha o zmírnění byla marnou. Obě rodiny utrpěly tím velkou ztrátu, že byly velmi nízko pojištěny.“

Tato organizace působí od svého založení v r. 1925. Nucenou přestávku si vyžádala jen období během 2. světové války a dále poválečná obnova a rozvoj osady. Po ustálení situace byla činnost SDH obnovena a trvá dodnes. Veškeré důležité události, týkající se práce sboru byly pečlivě zaznamenávány a staly se postupně obsahem celkem tří kronik.

V roce 2007 byly bohužel tyto kroniky, současně s několika dalšími historicky cennými artefakty, odcizeny. V říjnu t.r. se na internetové burze objevila první z těchto kronik a byla současnými členy okamžitě odkoupena. Vzhledem k tomu, že se ostatní odcizené dokumenty a věci dosud nenašly, máme zaznamenány jen historické události z období let 1924 – 57, které byly obsahem odkoupené kroniky, která se opět stala majetkem SDH. Další kronika začíná až rokem 1985.

Naše činnost a úspěchy

Základna SDH Slovany k dnešnímu dni čítá 18 členů. Nejstarší, dnes už jako čestný člen, je pan Ladislav Dubišar, který je u sboru od roku 1942. Letos v květnu oslavil 87. narozeniny.

Již třetí rok se aktivně účastníme soutěží. Začínali jsme s původní technikou, žádné sportovní vybavení. První rok byl proto trochu „amatérský“, ale přesto se nám podařilo složit mužské i ženské družstvo. Největším úspěchem byly závody „Dubanský most 2007“, kde muži získali 4. místo, ženy 2. místo a obě družstva titul „Skokan roku“ (nejlepší čas ze všech začínajících družstev toho roku).
Druhý rok jsme zahájili v podstatě nejlepším umístěním sezóny na Rosické studni. Získané 2. místo. Pěkné místo jsme také obsadili na okrskové soutěži. Čas požárního útoku, ke kterému se připočítávaly časy soutěže jednotlivců, nám přinesl 2. místo v útoku a celkové 4. místo.

Letos jsme začínali zatím nejlepším místem, a to prvenstvím na Rosické studni. Ani Dubanský most ani Rosická studna nejsou klasické soutěže požárního sportu, ale věříme, že se nám letos i na nich bude dařit.

Každý rok se nám podařilo získat některé z vybavení pro požární sport (proudnice, pákový rozdělovač, letos by to měl být, díky dotaci z městského obvodu Dubina, sací koš a nové přívodní vedení). Závody jsou pro nás příjemná relaxace. Samozřejmě nás těší, když se závod vydaří, ale nejezdíme pro vítězství. Jde nám o atmosféru, jezdíme za lidmi, se kterými si máme co říci a užijeme s nimi zábavu.

K dalším činnostem patří samozřejmě starost o hasičskou zbrojnici a techniku. Pravidelný úklid a péči o techniku bereme jako samozřejmost. Nejvíce jsme hrdi na naši Tatru 805, tzv. kačenu, kterou jsme nově kompletně vyčistili a nalakovali. Pracovalo se v i noci, aby stihla být ozdobou na výstavě k 130. výročí založení SDH Pardubice. Později jsme přijali ještě několik pozvání na výstavy sborů Pardubického kraje. A i na závodech se lidé se zájmem zastavují a auto obdivují.

Naše cíle

Jaké máme cíle? Nechceme se jen účastnit klasických hasičských závodů v požárním útoku, ale jeden z našich cílů je i zapojit se do pomoci občanům. Mezi základní počítáme čerpání sklepů, odstraňování spadlých stromů při kalamitách, či hlídání šíření ohnisek nebo dovoz vody k požárům, požární dozor.

Nedílnou součástí splnění cíle je samozřejmě i technické vybavení pro sbor, které je zatím v jednání nebo je finančně nedostupné (zásahové obleky, zásahová výzbroj, motorová pila, plovoucí čerpadlo, žebřík). Následně i potřebné stavební úpravy nynější budovy zbrojnice.
Kdyby byl zájem, rádi bychom založili i družstvo dětí. Bohužel zatím nejsou prostředky ani prostory pro kroužek, ale pracujeme na tom.

Závěrem bychom dodali, že jsme skupina mladých lidí, kteří mají o činnost hasičského sboru zájem a máme dostatek energie a odhodlání v aktivitách sboru pokračovat a rozvíjet ho. Jsme ochotni projít potřebnými kurzy a zkouškami, bez kterých se členové dobrovolných sborů zařazených do IZS neobejdou.

Dva naši členové se již přidali k výjezdové jednotce JSDH Dašice, se kterými jezdí na zásahy a zároveň si plní potřebná školení. Absolvovali již školení dýchací techniky, obsluha motorových pil a rozbrušovacích agregátů, školení strojníků a velitelů a pro vedoucí mládeže. Většina členů sboru se zúčastnila kurzu první předlékařské pomoci.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Zrenovovaná "Kačena"

„Nejvíce jsme hrdi na naši Tatru 805, takzvanou Kačenu, kterou jsme nově kompletně vyčistili a nalakovali. Pracovalo se i v noci, aby stihla být ozdobou na výstavě k 130. výročí založení SDH Pardubice. Později jsme přijali ještě několik pozvání na výstavy sborů Pardubického kraje. I na závodech se lidé se zájmem zastavují a auto obdivují,“ sdělují hasiči.
17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník/zámečnice - obsluha ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Nástup možný IHNED. , Rámcově náplň práce:, - Ohýbání dílů na ohraňovacích lisech Safan, Voest Alpine a Beyler dle technologické dokumentace., - Ruční zámečnické práce, např. odjehlování, řezání závitů, zahlubování, vyštipování, apod., Požadavky:, - SŠ strojního zaměření nebo vyučení v oboru strojní zámečník, praxe v oboru vítána., Zaměstnanecké výhody: Jednosměnný provoz, 5 týdnů dovolené, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, zdravotní volno 3 dny za rok, příspěvek na penzijní připojištění., , První kontakt emailem. Pracoviště: T - cz, a.s. - provozovna, Dělnická, č.p. 475, 530 03 Pardubice 3. Informace: Věra Petrová, +420 466 034 507.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Svářeči Svářeči - montéři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Řečany nad Labem, případně Česká republika - dle zakázek firmy. , Požadujeme: Řidičský průkaz skupiny C výhodou, Mzdové ohodnocení je řešeno hodinovou sazbou, Možnost odborného vzdělávání a kariérního růstu, Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, Místo je vhodné pro absolventy. , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: I. spz s.r.o. - provozovna ii., U nadjezdu, č.p. 256, 533 13 Řečany nad Labem. Informace: Klára Hejděncová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Reklamační referenti Servisní technik/technička. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Jana Zajíce 982, Pardubice, Pracovní náplň: oprava airsoftových zbraní a příslušenství. , Požadujeme:, ArmaPro je pod značkou AirsoftPro v airsoftovém světě spojená s vysokou kvalitou díky našemu přístupu, ať při vývoji a výrobě unikátních náhradních dílů, tak v přístupu k zákazníkovi., Do našeho týmu hledáme novou kolegyni/kolegu, která/ý bude mít stejné hodnoty jako my, " spolehlivost, " profesionalita, " zodpovědnost, Náplní práce bude, " Servis airsoftových zbraní a příslušenství (záruční a pozáruční servis), " Administrativa s tím spojená - příjem, výdej, odeslání/průběh řešení/předání reklamací, evidence spotřebovaného materiálu na opravy, " Komunikace se zákazníky (telefonický, písemný, osobní kontakt na prodejně např. při výdeji reklamace nebo při technické konzultaci se zákazníkem), Požadujeme:, " Technické myšlení, " Manuální zručnost, " Samostatné rozhodování, " Trestní bezúhonnost, " Znalost angličtiny výhodou, " Zkušenosti se servisem airsoftových zbraní výhodou, Nabízíme: příjemné prostředí rostoucí rodinné firmy, zaměstnanecké slevy na prodávaný sortiment, stravenky, navýšení platu po zapracování. Pracoviště: Armapro s.r.o. - provozovna, Jana Zajíce, č.p. 982, 530 12 Pardubice 12. Informace: Jan Kubeš, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka na čerpací stanici. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce čerpací stanice MOL Chvojenec, Pracovní doba: 05.00 - 13.00 (ranní směna) a 13.00 - 22.00 (odpolední směna), SO + NE: 06:00 - 13:00 a 13:00 - 21:00, Náplň práce: oblsuha zákazníků, přebírání a doplňování zboží, úklid, Požadujeme: slušné vystupování, ochotu učit se novým věcem, čistý trestní rejstřík, komunikativnost, dobrý zdravotní stav, Nabízíme: trvalý pracovní poměr, zaměstnanecké výhody (stravenky), možnost profesního růstu, Nástup možný IHNED.. Pracoviště: Hejcman, s.r.o. - provozovna - čerpací stanice mol, 534 01 Holice v Čechách. Informace: Petr Hejcman, +420 777 712 766.


Kůň No Time To Lose s žokejem Janem Kratochvílem

Návrat vítěze: No Time To Lose v akci

Vojensko - historická akce Cihelna 2017.

Od zrady k válce. Cihelna připomene rok 1938

Koalice pro Pardubice chce lepší podmínky pro nemocné

Pardubice – Kandidáti koalice pro Pardubice ve čtvrtek představili několik cílů svého programu v oblasti zdravotnictví a bezpečnosti. Jedním z nich je zlepšení dostupnosti lékařské pohotovosti.

Nový turnaj startuje: Dynamo proti Slovanu

Pardubice – Den D je tady. Alespoň pro Memoriál Zbyňka Kusého, nový mezinárodní turnaj, který pořádá HC Dynamo Pardubice. Čtyřdenní program ve čtvrtek otevřou dva zápasy. V 15 hodin nastoupil Admiral Vladivostok proti Eisbärenu Berlín, ve večerním utkání se potom potkají pardubičtí hokejisté se Slovanem Bratislava.

Východočeský tenis letos zůstal na suchu

Pardubice – Sucho sužuje Českou republiku a stejná „kalamita“ postihla i východočeský tenis. Po úrodném loňském létě, kdy hradecká naděje Adéla Dörreová senzačně získala na Pardubické juniorce stříbro, se letos medaile nedočká. Její plány minimálně obhájit finálovou účast seškrtala Darja Viďmanová.

Jak jsme žili v Československu: Představíme obec Spojil

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT