Bez přerušení existuje již od roku 1893 a v současnosti čítá patnáct stálých členů a dvanáct čestných. „To jsou většinou naši otcové,“ pravil s úsměvem starosta sboru Martin Kašpar a výčet doplnil ještě o devítičlennou jednotku JPO 5 s působností pouze na území obce.

Dobrovolní hasiči jsou jediným spolkem, který v Poběžovicích působí. „Je proto samozřejmé, že pomáháme s děním v obci. Pro děti pořádáme čarodějnice a dětský karneval, pro dospělé pak hasičský ples. Také pomáháme při úklidu v obci a vždy, když je potřeba,“ uvedl Martin Kašpar.
Poběžovičtí hasiči mají vlastní malou zbrojnici, která ovšem příliš neoplývá technikou. „Vlastníme starou stříkačku PS8 a to je všechno. Výhledově do tří let bychom rádi zakoupili auto, které bychom používali k přesunu jednotky. Dosud totiž využíváme ryze soukromých zdrojů,“ sdělil starosta sboru Kašpar.

Na otázku, zda se jednotce podařil nějaký kuriozní zásah, Martin Kašpar odpověděl, že za posledních minimálně šest let se poběžovičtí hasiči k žádnému většímu zásahu nedostali. „Ještě než byly zavedeny popelnice, tak u nás hořel kontejner, ale to nebylo nic zvláštního. Na nic jiného si nevzpomínám,“ zamyslel se Kašpar.

Aby se tedy členové jednotky udrželi v kondici, začali soutěžit v požárním sportu. „Jsme ale na začátku a ani nemáme techniku, se kterou by se dalo vyhrávat. Přesto ale na místní soutěže jezdíme. Stejně tak se pravidelně účastníme cvičení našeho okrsku,“ řekl Martin Kašpar.
„Jsem rád, že se nám daří činnost sboru udržovat a děkuji tímto za podporu ze strany obecního úřadu. Doufejme, že se brzy najdou i nadšenci z řad dětí a budeme mít nástupce,“ zakončil starosta sboru Martin Kašpar.

Lukáš Peška