Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hornoředičtí hasiči stojí na stráži už 130 let

Horní Ředice - Stotřicetiletou historii mají za sebou dobrovolní hasiči v Horních Ředicích.

15.7.2009
SDÍLEJ:

Nový prapor dolnoředických hasičů posvětil farář Jiří MannlFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Když sbor v roce 1879 vznikal, byl společný pro tehdy již dvě samostatné obce – Horní a Dolní Ředice, a měl třiačtyřicet členů. Tato situace trvala až do roku 1905, kdy se sbor rozdělil a každá obec pak měla již hasiče vlastní. Dolnoředický sbor nakonec po sametové revoluci zanikl, hornoředický funguje nepřetržitě. V současné době eviduje dvaatřicet členů.

Počátkem června letošního roku oslavili hornoředičtí hasiči stotřicáté výročí založení.

Velkolepé slavnosti, jichž se zúčastnila řada sborů z blízkého i širokého okolí, se uskutečnily na fotbalovém hřišti a nabídly návštěvníkům ukázku historické i novodobé techniky. Součástí oslav bylo i posvěcení nového praporu. Je oboustranný, vyšívaný a nese znak republiky a vyobrazení svatého Floriána. „Finančně se na jeho pořízení podílel sbor, obec, ale v rámci sbírky i jednotliví členové. Vyšila jej paní Rokytenská z Černožic u Hradce Králové,“ uvedl starosta sboru Radomír Theimer.

Když dobrovolní hasiči vyrazí v obci do akce, není to mnohdy ani k požáru.
„Asi nejčastěji vyrážíme omezovat nebo likvidovat škody způsobené rozvodňováním potoka Ředička, a to zejména v období letních dešťů. Pro čerpání vody ze sklepů proto máme i speciální techniku,“ řekl velitel sboru Luboš Konvalina.
Sbor vlastní hasičský speciál Avia DVS-12 A31 a přívěsný vozík PPS - 12.

Hornoředičtí hasiči se také výrazně podílejí na dění v obci. „Pro děti pořádáme řadu akcí, doslova naší akcí je tradiční pálení čarodějnic, pořádáme vánoční výšlap na kopec Hořánka, ale pomáháme i dalším spolkům,“ uvedl Luboš Konvalina s tím, že i Horní Ředice mají své reprezentanty v požárním sportu.

Lukáš Peška

15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení