Závodilo se, opékalo se prasátko, hasiči vytáhli historickou stříkačku z roku 1941, uspořádali výstavu a od obce získaly znak s letopočtem 1934, kdy byl starojesenčanský sbor založen.

Dnes čítá sbor jedenačtyřicet členů, osm z nich tvoří zásahovou jednotku v čele s velitelem Martinem Jandou. Jednotky má ale jen místní působnost a je zařazena v kategorii JPO 5.

„Velmi se nám daří práce s mládeží. Protože se tradičně věnujeme požárnímu sportu, máme totiž družstvo jak mužů, tak i žen, dali jsme dohromady tři dětská družstva – přípravku, mladší a starší. V součtu je dětí šestadvacet a říkají si Jesensčanští draci,“ uvedl starosta sboru Jiří Janda a pochlubil se s výsledky.

„Přípravka je v okrsku první a v okresní soutěži třetí, což je úspěch. Ostatní děti se na okrsku umísťují do čtvrtého místa, na okrese ale až v zadní části tabulky, a konečně dospělí soutěží jen v rámci okrsku, kde se pohybují od pátého do osmého místa,“ doplnil Jiří Janda.
Technické vybavení hasičů ze Starých Jesenčan reprezentuje asi třicet let stará PPS 12. Hasičská zbrojnice skrývá historický unikát. Je jím motorová stříkačka Stratílek.

„Byla vyrobena jako válečná v roce 1941 pro Teslu Pardubice a měla khaki barvu. V roce 2000 jsme ji rozebrali, kompletně zrekonstruovali, nastříkali na červeno, pochromovali a jsme na ni náležitě pyšní. Odpracovali jsme na ní více jak tři sta hodin,“ řekl starosta Jiří Janda.

Asi žádná akce v obci se bez hasičů neobejde. Pořádají hasičský ples, maškarní, posvícenskou zábavu, mikulášskou nadílku, ale i soutěže Memoríál Bohuslava Hrachoviny pro muže, O pohár obce Staré Jesenčany pro ženy a nově i O posvícenský pohár pro děti.
Při listování v kronice jsme narazili i na velmi kuriózní zásah. „Byl to odchyt prasete, které uteklo místnímu chovateli,“ pousmál se Jiří Janda.

Lukáš Peška