Choltičtí hasiči jsou dnes ve třetí výjezdové kategorii a mají tedy i vlastní výjezdovou jednotku, ve které je patnáct hasičů. „Jezdíme na požáry lesů nebo stohů, ale občas jsou to i byty,“ naráží na poslední choltický požár v Cukrovarské ulici velitel výjezdové jednotky Pavel Vančura.
Choltičtí hasiči ale také pro obec dokáží lecos udělat. Kromě pořádání plesů a dalších akcí v obci pracovali třeba na rekonstrukci místního hřiště a běžecké dráhy.

Tu nyní může obec i samotní hasiči využívat k nejrůznějším závodům. A právě v Cholticích se pořádá jeden speciální podnik – totiž vyhlášený noční útok.

Co se týká soutěží, tak nezahálí ani místní mládež.
Mladí jezdí a vyhrávají, co se dá. Pravidelně se účastní krajských kol a třikrát po sobě dokonce vyhráli i Pardubickou ligu.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Ještě lépe než proti ohni bojují proti vodě

Jako největší počin sboru choltických hasičů není žádný oheň, ale naopak voda. S následky povodní totiž pomáhali za poslední roky několikrát. V roce 1996 pomáhali choltičtí dobrovolní hasiči dva dny bez přestávky v Březích u Přelouče, které trápilo rozvodněné Labe. I v letošním roce ale přišla velká voda a s ní škody. Hasiči z Choltic tentokrát pomohli povodní zničené obci Hodslavice. Hasiči uspořádali v obci sbírku, díky které se podařilo vybrat 37 tisíc korun. „Za patnáct tisíc, které dala dohromady obec a náš sbor, jsme nakoupili pracovní nářadí, pomůcky a dezinfekční prostředky, kterých se v Hodslavicích nedostávalo. Peníze, které dali občané Choltic, jsme pak společně s materiálem odvezli do postižené obce,“ uvádějí místní hasiči.