Ačkoliv Turov sám dnes není samostatnou obcí a patří pod nedaleké Moravany, hasiči byli a jsou stále sborem samostatným.

„Náš sbor čítá sedmatřicet členů, z nichž osm tvoří výjezdovou jednotku. Jsme zařazeni do poslední skupiny JPO5 a naším operačním územím je pouze obec Turov. Pochopitelně na vyšší vyžádání můžeme vyjíždět,“ řekl starosta sboru Jan Kozáček.

Podobně jako řada jiných sborů vlastní turovští hasiči Avii 31K s kabinou pro posádku s úpravou dva plus osm, vlek, dvě přenosné stříkačky PPS12 a 15, motorovou pilu a elektrocentrálu. „Avie už má svůj věk, ale má najeto teprve dvacet tisíc kilometrů, což svědčí o tom, že často nevyjíždíme,“ uvedl Kozáček s tím, že právě proto se sbor zaměřuje i na činnost pro obec. „Pořádáme dětský den, zábavy, po třiatřiceti letech jsme obnovili masopust, uspořádali jsme oslavu obce i sboru,“ pravil starosta turovského hasičského sboru.

V soutěži požárního sportu reprezentují Turov družstva mužů i žen. Ta se účastní vybraných soutěží v okrsku. Čtyřčlenné družstvo jezdí také na speciální soutěž do Chotěnic, kde se před třemi roky umístilo na třetím místě. Stejné místo obsadily ženy v nočním útoku v loňském roce v Cholticích. „Děti bohužel chybí, máme několik dorostenců, ale ti jsou zařazeni do stávajících družstev,“ sdělil starosta Kozáček.
Mezi důležité zásahy turovských hasičů patří bezpochyby pomoc při jarních povodních v Čeradicích, kde odsávali vodu, aby nedošlo k zatopení sklepů.

„Máme i jednu kuriozitu. Před několika lety vzplál v jedné stodole kontejner. Ani jsme nepotřebovali techniku, protože se nám podařilo oheň uhasit vodou z kýblů. Vlastně jsme hasili tak, jak kdysi lidé ještě před tím, než začaly vznikat hasičské sbory,“ zakončil s úsměvem povídání Jan Kozáček.

Lukáš Peška