Je jím sbor v Ostřetíně. Tamní zastupitelstvo se totiž usneslo nekupovat vůz starší, ale využít státní dotace a v roce 2006 tak hasiči dostali zbrusu nový vůz CAS 16-S-2-R na podvozku Mann. Do auta se vejde šest hasičů, zbytek jezdí ve Fordu Transit. Na historii pak upomíná plně funkční koňská stříkačka z roku 1895, která ovšem ještě čeká na renovaci.

Počátek hasičského sboru v Ostřetíně se datuje do roku 1882. V současné době má sbor osmašedesát členů včetně dvou družstev mladých hasičů a dorostu. V oblasti soutěží v požárním sportu spolupracuje se sborem ve Vysoké u Holic. Ta je součástí Ostřetína, ale v obou částech pracují oba sbory samostně. Starostou toho ostřetínského je Martin Pištora. Tomu druhému starostuje Martinův otec Josef. „Úzce spolupracujeme například v požárním sportu, ale jinak jsme rivalové. Rozhodně jsme nikdy neuvažovali o spojení obou sborů,“ uvedl s úsměvem Martin Pištora.

„Naše výjezdová jednotka je v kategorii JPO 3, takže máme po vyhlášení poplachu výjezd do deseti minut, což se nám v pohodě daří,“ řekl Martin Pištora.

Ani v Ostřetíně nezapomínají hasiči na své spoluobčany. „Každoročně pořádáme hasičský ples a jednou za dva roky i posvícenskou zábavu. Naší raritou je zimní turnaj ve volejbale a pomáháme i při dalších akcích obce,“ zakončil starosta Martin Pištora.

Lukáš Peška