1/7

Celestín Opitz z Heřmánkovic zahájil před 175 lety éru bezbolestného operování  

close František Celestýn Opitz podal jako první v Čechách v nemocnici Na Františku v Praze éterovou narkózu. info Zdroj: Deník/Jiří Špreňar zoom_in František Celestýn Opitz Toužil stát se lékařem a pomáhat nemocným. Navzdory tomu, že pocházel z chudých poměrů dostalo se nejslavnějšímu rodákovi z Heřmánkovic na Broumovsku vzdělání na gymnáziu, později i ranhojičského v Praze a lékařského ve Vídni. Řeč je o Celestýnu Františku Opitzovi (25. 2. 1810 - 7.12.1866), který se do historie medicíny zapsal tím, že jako jeden z prvních na evropském kontinentě a první u nás provedl operaci v éterové narkóze. Rodák z Heřmánkovic tak zahájil v Čechách éru bezbolestného operování.

Od průkopnické operace v éterové narkóze u nás uplynulo letos již 175 let. Jejím provedením 7. února 1847 v Nemocnici Milosrdných bratří Na Františku v Praze si zajistil věhlas nejslavnější heřmánkovický rodák a průkopníka v medicíně Celestýn František Opitz. Ten se dlouhodobě zabýval tím, jak pacientům ulevit v bolesti. Do té doby bylo jedinou možností podat jim velké množství alkoholu. Chirurgie se přitom omezovala pouze na amputaci končetin, například do dutiny břišní se lékaři neodvažovali zasáhnout. Opitz se rozhodl použít éter. Několik let studoval jeho účinky a zkoušel ho na zvířatech. Přesvědčit vedení nemocnice, aby se metoda vyzkoušela na lidech, nebylo jednoduché. Tenkrát se věřilo, že bolest má pro člověka zvláštní význam, posiluje ho a je příležitostí k prokázání poslušnosti k Bohu.

Bohužel existuje málo informací k tomu, od kdy se Opitz zabýval pokusy s aplikací narkózy. Z pražského německého deníku Bohemia se ale zachovala informace, že 6. února 1847 vyzkoušel celkovou narkózu na „silných a neoperovaných dobrovolnících“. A o den později za pomocí éterové anestezie vyoperoval velký vřed mimořádně citlivému pacientovi. Cesta k přehlušení bolesti byla objevena.

Zavedení účinného a spolehlivého znecitlivění mělo převratný význam pro nemocného a zejména pro chirurgy. Na věhlasu jeho zákroku neubírá ničemu ani skutečnost, že nebyl první na světě, který takovou operaci uskutečnil. První byl jeho americký kolega doktor Wiliam T.G.Morton, který ji provedl asi o čtyři měsíce dříve v Bostonu. Nicméně oba pracovali nezávisle na sobě. Informaci o celosvětově první úspěšné éterové narkóze získal Celestýn Opitz podivuhodně brzo od řádového bratra Patrika, který byl svědkem oné události.

Od této první operace provedl ještě 186 operací v narkóze pomocí jednoduché skleněné baňky, v níž byla látka nasáklá éterem. V jeho myšlence bezbolestné operace pokračoval celý vývoj moderní medicíny. Po tomto úspěchu mu dokonce Vídeňská univerzita nabídla doktorská studia chirurgie, která přijal. Odjel do Vídně a pokračoval tam jak ve studiích, tak v prosazování operací v narkóze. Vzdělaný chirurg ovládal němčinu, češtinu, latinu, francouzštinu a angličtinu. V roce 1866 mu byl udělen rytířský kříž řádu Františka Josefa I. Zemřel 7. prosince téhož roku následkem přepracování.

V obci nezapomněli

Dne 18. června 2004 byla na budově obecního úřadu v Heřmánkovicích Celestýnu Opitzovi slavnostně odhalena pamětní deska za účasti zástupců České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny, řádu Milosrdných bratří svatého Jana z Boha a občanů obce.

Od roku 2010 je řádem milosrdných bratří každoročně udělováno ocenění, které nese jeho jméno. Cena Celestýna Opitze je udělována za vzor v péči o nemocné a potřebné.

V letošním roce si v Heřmánkovicích slavného rodáka připomněli například během tradiční Noci s Andersenem, která se konala v místní knihovně. Rovněž před prázdninami opustila tiskárnu informační a turistická brožura, která o slavném rodákovi turisty i místní obyvatele informuje. Rodný dům Celestýna Opitze - statek č. 8 - v 60. letech minulého století vyhořel a na jeho místě byla kolem roku 1983 postavena bytovka pro zaměstnance státního statku.

Další připomínka na slavného rodáka se nachází za heřmánkovickým kostelem Všech svatých. Jeho otec Franz Opitz nechal na cestě nad kostelem postavit kamenný sloupek s kovovým křížkem a oválnou porcelánovou deskou. Boží muka stojí na žluté turistické značce a obec plánuje u křížku postavit informační tabuli. 

loading
arrow_left Předchozí
1/7
Další arrow_right