Byl jako skála, o kterou se rozráží jedna mohutná vlna za druhou.

Roman Málek naznačil hned při prvním semifinálovém setkání s Pardubicemi, že to úřadující šampion nebude mít na své cestě za obhajobou titulu vůbec snadné. K výhře 4:0 přispěl expert na Pardubice nejvýraznější mě­rou.

Byl dominantní, pevný, klidný, soustředěný a na konci zápasu uvolněný. Současně se zvukem závěrečné sirény si pod maskou třikrát radostně zařval, než ho zavalil dlouhý had gratulantů v bílých dresech.

Třicet střel, třicet úspěšných zákroků, z toho jedna penalta a jeden samostastný nájezd. Málek prožil jednoduše báječný večer.

„Nejvíce si cením zákroku proti Kolářovi, protože to bylo za stavu 0:0. Měl jsem ale trochu kliku, jelikož mě trefil do hrany hokejky pod vyrážečku,“ vyzdvihl Málek moment, kdy se na něho pardubický hračička řítil úplně sám.

Ve třetí třetině výtečný výkon dovršil. Koukalovi chytil trestné střílení nařízení po faulu Vosátka.

„On mě v téhle sezoně při nájezdu už jednou vykoupal. Sice nakonec trefil jenom tyčku, ale já jsem od něj čekal úplně něco jiného. Tentokrát vystřelil mezi nohy, což jsem si pohlídal. Ještě že tak, protože by to bylo 2:1 a měli bychom cestu za vítězstvím složitější,“ uvědomoval si Roman Málek.

Pardubická série šestnácti výher v řadě byla nekompromisně přetnuta.

Jandačovu týmu chyběl důraz, nedokázal vyvinout patřičný tlak v útočné třetině, forvardi pálili z uctivé vzdálenosti a to nemohlo bravurního Málka zaskočit.

Vítkovice na nepřítele připravily dokonale. Palebnou sílu Pardubic dokázaly naprosto eliminovat.

Bartek? 1 střela.

Starý? 0 střel.

Ofenzivní tahouni mistrovské družiny se neškrtli.

„Nedokázali jsme skórovat a soupeř zaslouženě vyhrál. Jestli chceme pomýšlet na lepší výsledek, pak musíme přidat především v důrazu,“ uvažoval před druhým zápasem série pardubický asistent Pavel Hynek.

Z ukončení rekordní série české extraligy v počtu vítězství v play off v řadě ho hlava nerozbolela.

„Platí, že klobouk dolů před hráči, co dokázali, jednou to ale muselo skončit. Ze soboty se potřebujeme poučit,“ prohlásil Hynek.

Jeho protějšek na trenérské stolici Mojmír Trličík byl mnohem spokojenější. Pro Vítkovice to byl nesmírně důležitý vstup do semifinále. Zjištění, že Pardubice jsou k poražení, notně pozvedne sebevědomí Burgera a spol.

„Ač je výsledek jasný, Pardubice potvrdily, že jsou silný tým. Ale my jsme hráli výborně,“ chválil Trličík.

Moment zápasu

TRESTNÉ STŘÍLENÍ. Pardubice mají ideální možnost ke vstřelení kontaktní branky. Koukal se ve 43. minutě rozjíždí k penaltě, z prostoru mezi kruhy zkusí nečekaně vystřelit, ale Málek s bohorovným klidem puk chytá.

Hvězda zápasu

Hráč s číslem 45 – vítkovický brankář Roman Málek. Od první minuty dal najevo, že bude nepřekonatelný. Působil jistě, puky mu nevypadávaly i štěstí se ho drželo. Zákrok večera? Za stavu 0:0 si smlsnul na sólu Jana Koláře.

1. zápas: Vítkovice – Pardubice 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Fakta – branky a nahrávky: 20. Burger (Káňa), 28. Huna (Tomas), 46. Vrána (Klimek, Pohl), 57. Burger (Káňa). Rozhodčí: Hradil, Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 8064. Stav série: 1:0.

HC Vítkovice Steel: Málek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Ficenc, Voráček, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, Húževka, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, J. Sýkora, Tomas. Trenér: Trličík.

HC Eaton Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Drtina, Mocek – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Somík – Špirko, Rákos, Kůrka – Pineault, Kousal, Buchtele. Trenér: Jandač.

Zlý večer Koukala: Nedal penaltu, Burgerovi věnoval gól

Mohl Pardubicím dát naději, vyzvat je k revoltě proti neodvratné porážce. Nedokázal to. Petr Koukal trestné střílení zkraje třetí třetiny, za nepříznivého stavu 0:2, napálil přímo do Málkovy výstroje. „Udělal jsem to blbě,“ lakonicky zhodnotil svůj manévr pardubický kapitán. Mistr světa z loňského roku nesehrál šťastný zápas. Už v první části daroval špatnou rozehrávkou v obranné třetině úvodní branku Burgerovi. „Nevyšlo to. Musíme to hodit za hlavu a udělat vše proto, abychom v neděli byli lepší,“ myslel už Koukal na druhé pokračování série., které byl na programu včera vpodvečer znovu ve vítkovické ČEZ Aréně.