Žádný klid. Teď musí nastat ten největší šrumec, aby se propad pardubického hokeje zastavil, letošní sezona byla opravdu dno a v té příští klub neskončil ještě hůř.

Dynamo ani jednou nevykouklo z poslední čtyřky, zapadlo do play out a v posledním kole odvrátilo hrozbu baráže.  Deník nabízí analýzu „4K", na které je důležité se rychle zaměřit, aby se tradiční český klub začal zase postupně zvedat.


1. KOMPETENCE

Je potřeba konečně určit role, kdo je za co zodpovědný. Bez přehánění, ale v prapodivné poslední sezoně už jen chybělo, aby hráče vodila uklízečka.

Do funkce sportovního manažera byl přitom dosazen před dvěma lety Dušan Salfický, kádr měl skládat tedy v první řadě on. Jenže pak si taky sem tam někoho dotáhl trenér, místopředseda představenstva Ondřej Heřman, jiného přivedl generální manažer… A z týmu se stal kočkopes.

Postupně se zdá, že klub vlastně Salfickému pravomoc o něčem rozhodovat ani dávat nechtěl. Jeho jméno a popularita spíš před dvěma roky měly přikrýt totální neoblíbenost tehdejšího GM Šebka u fanoušků. Fungovalo to jen chvíli, než přišly další přehmaty.

Většina z nich se svezla na Salfického hlavu, některé neprávem. Představte si ptáka, kterému svážete křídla a přikážete: „Nemusíš létat, stačí, když budeš skákat." Takhle nějak mohly vypadat jeho podmínky pro práci.

Ano, patří mezi viníky současného stavu, ale zdaleka není jediný. Zapomeňte, že by dostal balík peněz a důvěru, ať si kádr složí sám.

Aby se Pardubice pořád netočily v bludném kruhu, musí majitel Roman Šmidberský rázně určit někoho, kdo má vize, dovede je přenést do praxe a za všechno mu bude ručit.

Aby hráčská politika byla kolektivním dílem a pak se veřejnosti předhodil umělý viník, aby se jí zacpala ústa, když něco neklapne, je krátkozraké.

Vymezit je potřeba mantinely i pro Ondřeje Heřmana. Jde o schopného muže, který má vliv a kontakty v mimohokejovém prostředí. Ale nemůže mluvit do všeho a k ničemu se vlastně nehlásit.

Ať za kádr, trenéry a výsledky odpovídá muž, kterého si Šmidberský zvolil, že vyvede Pardubic z díry – Pavel Rohlík a nikdo jiný. Další lidé ať shánějí peníze, jiní mají na starosti marketing.
Model silného šéfa klubu se majiteli dříve nelíbil. Byla to chyba. Teď by si ji měl sám přiznat a zase na něj vsadit. Jinak mu jeho hokejová zahrádka nepokvete.

Není potřeba 30 zahradníků, ale jeden pořádný, který bude vědět, kdy má zalít a kdy začít sklízet. Jestli Roman Šmidberský věří, že Pavel Rohlík je ten pravý, ať to jasně ukáže.


2. KAM KLUB MÍŘÍ

V první řadě je potřeba si uvědomit, že žádný velkoklub, co dominoval celé extralize, už na východě Čech není.

Pardubice se postupně sesunuly mezi podprůměr, sešup trval čtyři roky. Návrat na staré pozice zabere nejspíš víc času. Jasně, klub sem tam může udělat semifinále, ale pravidelně ho hrát nebude.
Od toho je potřeba se odpíchnout. Nemyslet si, že stačí v létě přivést tři hráče a zase se bude hrát o titul. Ani nápad.

Změnit se toho musí strašně moc. Celý klub. Myšlení.
Základem je určení filosofie, jakou se chce organizace ubírat. Budou tým skládat trenéři, nebo manažeři? Pojede se na režim „srdíčko plus štěstíčko", nebo se vsadí na moderní směry a technologie, byť vás okolí může mít za blázny?

Hokej se v posledních letech hodně změnil. Davos, Liberec, Sparta, Chicago Blackhawks, reprezentace Kanady, USA… Všechny týmy mají jedno společné, nenahazují puky, nechtějí s tím chlápkem ve druhém dresu primárně udělat díru do mantinelu. Kontrolují puk, hrají rychlý a kombinační hokej. A ten přináší výsledky.

Naskočit na tuhle cestu něco stojí. Buď ranec peněz, nebo trpělivost. Že by se fialové papírky s obrázkem prezidenta Masaryka přehazovaly v pokladnici vidlemi to zrovna nevypadá… Takže spíš to chce možnost B.

Teď Dynamu hrozil pád z extraligy, na polovičatá řešení už není prostor. Je potřeba začít budovat od nuly. Na staré chyby ukázat, odhalit je a umět s nimi pracovat. Do teď se omyly jen přikrývaly a maskovaly. Ne nadarmo se říká, že když se správně uchopí velké porážky, stanou se z nich postupně velká vítězství.

Pardubice by teď měly přestat snít o tom, že do dvou let udělají titul. Spíš vsadit na to, že tři, čtyři roky se bude budovat, aby do pěti let bylo Dynamo zase na špičce, zůstalo tam a udávalo trendy.
Teď se může jen koukat, jak to jinde dělají lépe.

Důležité také je, přestat kvedlat s trenéry. Vedle Draisaitla by nebylo špatné přes léto instalovat bývalé hokejové hvězdy Richarda Krále s Michalem Mikeskou. Nabídli by trenérovi potřebnou opozici a mají rozhodně o kádru větší přehled než Andrej Potajčuk.


3. KÁDR

Základní problém je, že Pardubice zaspaly. Střední generace, která obyčejně dělá výsledky, v klubu není. Z věkového hlediska je kádr postavený mizerně, o tom mluvil i trenér Draisaitl. Tohle všechno jenom potvrzuje, že vliv na řízení klubu mělo hodně lidí, jejichž názory se tříštily.

Odpíchnout se ale od pár drobností lze. Výborné zápasy umí odchytat brankář Maxwell, Nahodil ukázal, že zvládne hrát i bez Radila a taky je fajn, že v týmu jsou veteráni Rolinek, Sýkora a Čáslava.
Tohle trio by za hokej ve městě položilo duši.

Co dál? Když začneme veterány, už by to měl být ale stop stav. Tři matadoři, co poradí, postaví se za mladší a přitom výkonnostně stále nepatří do odborářské ligy, jsou na jednu kabinu tak akorát. Hráče kategorie 35+ už do ní nemá smysl vodit.

Rozumné by také bylo, vyhlásit embargo na slovenskou extraligu, snad kromě Justina Bakera je vybraná a najít v ní skryté eso by snad nedokázal už ani Hrušinského major Kalaš.

Potřeba jsou hladoví vlčáci, co ještě nezažili úspěch a udělají psí kusy, aby si jednou sáhli na pohár.

Takové hráči lze vyštrachat i doma v Česku. Ano, budou se za ně ovšem muset vysolit tabulky.

Na druhou stranu, když si spočítáte, kolik peněz stála minulá sezona, kolik hráčů se v kabině protočilo… Vážně by byl takový průšvih dát peníze za hokejistu, který nebude jen sázkou v loterii, ale věřili byste mu i charakterově? Bez investic se Dynamo z místa nehne. Jestli nedojde ke změnám, může příští ročník přinést i horší výsledek, než že se skončí jenom v play out.

V případě, že vážně nebude pokračovat Martin Štajnoch, Dynamo nutně potřebuje sehnat tři pořádné beky, z toho dva s dobrou střelou do přesilovek. K tomu pak ještě dva centry a dvě křídla.


4. KOMUNIKACE

Lidi chtějí vědět pravdu, to je základní věc.
Fanouškovský potenciál mají Pardubice ohromný, to bylo vidět v play out. Asi nikde jinde v republice by na poslední dva zápasy takhle strašidelné sezony nepřišlo přes 9 tisíc lidí.

Jenže je potřeba s nimi pracovat. A možná nejsou potřeba doprovodné akce. Fanoušci v Pardubicích nebudou slyšet ani tak na skákací hrady s koněm, jako spíš na informace.

Generální manažer musí najít nějaký způsob, jak se svými příznivci pravidelně komunikovat. Slovo pravidelně třikrát podtrhnout.

Nejvyšší hokejová soutěže se v Pardubicích hraje přes 60 let, město slavilo tituly, zažilo i horší sezony… Zdejší fanoušek hokeji rozumí, neutáhne se na vařenou nudli, že k permanentce dostane šálu, nebo že se extraliga ve městě vůbec hraje. To mu nestačí. Potřebuje se cítit jako partner pro diskuzi.

A tahle věc se v minulých letech vytratila.

Už nikdy se nesmí přihodit, že jediným člověkem z klubu, co se baví s fanoušky, je tiskový mluvčí. Generální manažer Rohlík je ranař, umí mluvit na rovinu. Udělal perfektní rozhodnutí, když mezi naprdnutý dav nakráčel po zápase play out v Litvínově, kde jeho tým schytal debakl. Teď už jen vyladit systém, jak jeho názory k lidem dostávat pravidelně…