„Na hokej chodím stále pravidelně. Schází se nás tam více,“ říká sedmasedmdesátiletý Andrt, trojnásobný československý šampion.

Extraliga je v polovině základní části, Dynamo získalo jen 21 bodů. Máte obavu o udržení nejvyšší soutěže?
Mám, můžu vám říct, že momentálně mám. Pokud by se z toho Pardubice nevyhrabaly aspoň tak, že bychom si začali věřit a v play out o něco hráli, tak to bude těžké. A vracet se zpátky do extraligy? Když spadly Jihlava, Kometa, Kladno, to byly nějaké mančafty. A dlouho se tam nedostaly.

Těžko si to navíc představit, když tady je nejvyšší soutěž nepřetržitě…
A vemte si, co tady je za fanoušky. Teď asi kromě Brna, kde se jim nyní daří. A jaká je tady hala. Tady lidi stále na hokej chodí, i když výsledky nejsou.

Vy chodíte taky. Jak zatím vnímáte tuto sezonu?
Nečekal jsem od týmu zázraky. Na začátku nehráli špatně, ale teď na ně spadla taková deka. Často nedáme více než jeden gól. Kluci jsou na tom špatně i psychicky.

Co jste říkal na poslední zápas proti Mountfieldu HK?
Dvě třetiny se hráčům prakticky nedalo nic vytknout, ale cítil jsem, že to nevydrží do konce. Hradec měl pak navrch. Cítil jsem to podobně jako Láďa Lubina, byli jsme o krok pozadu.

Je velkým problémem i produktivita týmu?
Teď je to hlavně problém v hlavách, protože deka už je velká. Můžu si vzpomenout na naše staré časy. Když se v utkání nedařilo, tak jste mohl dělat cokoliv, ale byl jste u všeho druhý, nebo jste dostal přihrávku na paty. A souvisí s tím i další věc.

Jaká?
Každý po neproměněné šanci řekne: Vždyť to mohl dát. Jenže spousta hráčů to v sobě nemá. Když někdo dostane přihrávku na paty a pak trvá, než se srovná, tak už je po všem. To taky Dynamu chybí. Bruslit umí všichni, naposilovaní taky jsou. Není tam ovšem takový ten hokejový kumšt. To se ani často nedá naučit. Když hrál Martinec, tak jste se mohli na něj připravit u manťáku, ale on stejně nakonec udělal věc, kterou byste nečekal. A vybruslil z toho.

Schází vám tedy takzvaní rozdíloví hráči?
Ano, liga je celkem vyrovnaná. A to díky tomu, že ti nejlepší hráči jsou pryč. To platí o celé extralize. I nám třeba chybí takový špílmachr, kterého dříve každý tým měl. Za nás se nikam nesmělo, tak všichni byli tady. Třeba Sacha Treille dřív góly dal, teď ho to nepotkává. Od Petra Sýkory už nemůžeme čekat, že to všechno potáhne. Navíc ho znají a dají si na něj pozor. Škoda, že na loňskou fazonu nenavázal Marek Trončinský. Dovedl hrát do útoku, uměl vystřelit.

Jak z toho ven, aby tým opět dokázal vyhrávat?
To kdybych věděl. A trenéři určitě taky. Nemá cenu dále měnit trenéry, jen v tom to není. Láďa Lubina bude chtít hráče zklidnit, aby si začali věřit. I kluci spolu musí komunikovat. Chtělo by to ovšem chytit pár vítězných zápasů za sebou.

Věříte, že se Pardubice v této sezoně zvednou?
Kdybych nevěřil, tak tam nebudu chodit. Ale nebude to jednoduché. Fandíme klukům, aby se to povedlo. Musíme věřit. Konec v žádném případě není, vždyť je půlka sezony.