Dva měsíce dřeli na suchu, led viděli tak maximálně u zmrzlináře. Po kolektivní námaze přichází konečně volnější režim.

Dnes čeká na pardubické hokejisty poslední trénink z úmorného letního bloku. Od zítra jim začíná čtrnáctidenní volno.
Ale válení se, každý večer grilování a život bez jediného rychlého pohybu? Tak na to zapomeňte. „Musíte se nějak udržovat. Za dva týdny nás budou čekat testy a tam budeme muset přijít v nějakém stavu, aby to pak nebyl výbuch," moc dobře si uvědomuje tvrďák JIŘÍ VAŠÍČEK (32).
On a jeho spoluhráči dostanou od kouče Zdeňka Venery domácí úkoly. „Máme individuální plány, co má kdo dělat a v čem se zlepšit. Navíc už za ty roky víme, co tělo potřebuje, že nejde jenom vypnout a zahálet," říká v rozhovoru pro  Deník.
A pozor! Po odchodu Martina Barteka by se měl stát novým misionářem slovenského  hip-hopu v pardubické kabině…

Dá se s individuálním plánem odjet i k moři?
Myslím, že v klidu, všechno se dá vždycky nějak vymyslet. Jde hlavně o to, aby se člověk hýbal a dostal se na nějakou tepovou frekvenci. Klidně se můžete jít proběhnout po pláži. Já byl na dovolené tedy hned po sezoně, ale vím, že někteří kluci ji mají naplánovanou teď a rozhodně tam budou makat.

Stále více hokejistů se dává přes léto na golf. Vy ne?
Kluci ho hrajou hodně. Jenže mně golf tolik nejde, takže asi proto mě zase tak moc nebaví. Nejsem typ, který se půjde někam na čtyři hodiny procházet a do toho se ještě zkoušel trefovat do míčku. Fakt to moc neumím. Když si chci udělat něco rekreačně, jdu si radši zahrát fotbal, nebo vyrazím do posilovny.

Golf je tedy sport pro páprdy?
(usmívá se) Tak to rozhodně neberu. Respektuju kluky, kteří ho umí. Na mě je jamka asi moc malá, takže u srdce mě tenhle sport nechytil.

Na dovolené jste byl, golf vás nebere… Takže následujících čtrnáct dní budete doma?
Budu hlavně s rodinou a možná si uděláme jenom nějaký výlet po Čechách. Když bude hezky, tak vyrazíme k vodě. Moře máme za sebou, teď chci hlavně hodně trénovat.

Kam jste vlastně po sezoně v dubnu vyrazili?

V tu dobu šlo jet snad jenom do Egypta. Během půl dne se dovolená vybrala a hned se letělo, rozhodli jsme se na poslední chvíli. Měl jsem navíc naplánovanou operaci kotníku, ale vyšlo to, vrátil jsem se přesně, kdy byla potřeba. Na ten Egypt se mi vzpomíná hezky, bylo nám tam dobře (usmívá se).

Aby ne, klid, moře a hlavně teplo…

Právě, tady byla zrovna zima a my tam měli kolem třiceti stupňů.

Jste památkový typ? Pyramidy byly?
Nebyly (usmívá se). Tahle dovolená byla hlavně o odpočinku. I když odpočinek… Mám dvě děti, dcera je už větší, tak se tak hlídat nemusí, ale malému je rok a půl, takže to bylo veselý (směje se). S ním jsem se i docela slušně proběhl po pláži.

Většina lidí se přes léto plácne k vodě, o prázdninách si vybere dovolenou… Už si vaše manželka zvykla, že u vás se musí všechno podřizovat hokeji?

Zvyká si (směje se). Někdy samozřejmě reptá, že by chtěla něco dělat. Navíc když máme během přípravy volné víkendy, já lítám ještě po doktorech, takže přes sobotu a neděli toho s rodinou moc nezvládnu a manželka je malinko hořká. Ale ví, že to k tomu patří a živí nás to.

Život s hokejistou vypadá jako pohádka, na druhou stranu ale potřebujete neuvěřitelně tolerantní a trpělivou ženu. Je to tak?
Úplně přesně a já v tom mám strašný štěstí. Moje manželka mi tvoří výborné zázemí, pro mě je to strašně důležité. Vím, že přijdu z hokeje domů a tam bude uklizeno, navařeno a bude postaráno o děti. Já se snažím v něčem pomáhat, ale většina zodpovědnosti leží doma na ní. Za to jí můžu jenom poděkovat.

Prý máte společný hudební vkus a posloucháte slovenskou hip-hopovou skupinu H16. Je to pravda?
No jasně, posloucháme ji oba (usmívá se). Byli jsme dokonce i na koncertu jejího rapera Majka Spirita. Tahle hudba nás baví. Mají vynikající texty, v některých věcech se poznáváte. Baví nás to. Ale nejsme zase tak vyhranění, máme rádi i jinou hudbu.

Přes léto jste mohl zkusit nějaký festival, ne? H16 jich pár v Česku navštíví…

Vloni jsme byli na tom koncertu s Martinem Bartekem a moc se nám to líbilo. Uvidíme, když něco přijde, třeba vyrazíme. Ale jsme trochu omezení, že malému nejsou ještě ani dva a nechceme ho pořád někde nechávat na hlídání.

Martin Bartek slovenské hip-hopery dokonce přitáhl do kabiny, jenže teď je v Liberci. Uvědomujete si, že je na vás, abyste Majka Spirita udržel v play listu?

(rozesměje se) Jasně, můžu tady něco pustit. Ale spíš si myslím, že jsou kluci rádi, že je Martin už pryč a nebudou tady hrát tři písničky dokola. Mně to tedy nevadilo, ale spíš je teď nechám asi trochu vydechnout.

Jedno album od H16 se jmenuje „Kvalitný materiál". Vyloženě se nabízí úvaha, jestli ho máte i v kabině…

To si pište, tady se není o čem bavit , Kvalitný materiál tady je (rozesměje se). Ale jasně, každé mužstvo by vám vyjmenovalo několik hráčů, které by si ještě  přálo. Jenže je to otázka peněz. Podle mě je škoda, že Rolas (Tomáš Rolinek) a Honza Kolář, se kterými jsem toho odehrál dost v dorostu a juniorech, tady teď hrát nebudou. Pomohli by nám, jenže to prostě nejde. Tohle mužstvo ale taky bude mít sílu. Navíc o motivaci máme postaráno, chceme napravit tu minulou sezonu.