Tehdejší pardubická soupiska? Brankáři Radovan Biegl a Dušan Salfický, dále Jiří Malinský, Ladislav Lubina, Milan Hejduk, Tomáš Blažek a další. Jedním z členů hráčského kádru byl i útočník David Pospíšil. „Je to již dlouho. Pamatuji si, že jsme prostě baráž ukopali. Ale nebylo to vůbec jednoduché, prohráli jsme doma i s Opavou. Navíc na něco podobného člověk strašně rád zapomene," vzpomíná šestačtyřicetiletý DAVID POSPÍŠIL, který je hokejovým expertem televizního kanálu ČT Sport.

Co se vám z ročníku 1995/1996, případně ze samotné baráže, vybaví?
V baráži s námi byly Brno, Přerov a Opava. Pak si pamatuji, že je to strašně nepříjemná záležitost. Dva zůstávají, dva sestupují a vy nechcete být u toho, když by měl jeden z nejslavnějších klubů poprvé opustit nejvyšší soutěž. Zároveň většina z nás neměla v té době věk na to, aby nám to docházelo. Spíše jsme si vůbec nepřipouštěli, že by se něco takového mohlo stát. Říkali jsme si, že hrajeme proti klubům z první ligy, ty musejí být přece horší. Jenže to tak nebylo, výkonnostní rozdíly se setřely.

čtěte také:Dynamo má jediný cíl - zachránit extraligu! 

V dlouhodobé části skončily Pardubice třinácté, poslední bylo Brno. Vzpomenete si, jak jste vstupovali do baráže? Nic jiného než záchrana se zřejmě neočekávalo…
Je to tak strašně dávno. Z té sezony si ještě pamatuji, že jsme hodně zápasů prohráli jen o gól. Nebyli jsme vyzrálý mančaft, který by měl střední generaci tak silnou, aby to utáhla po obměně v devadesátých letech. Opravdu tam byli mladí kluci a k nim pár zkušených. Detaily už si tolik nevybavuji. Jak říkám, neuvědomovali jsme si tolik, jak strašně blízko je první liga. A zároveň jsme všude kolem nás slyšeli, že to nesmíme dopustit. To jsme samozřejmě nechtěli, v hlavě jsme si to vůbec nechtěli připustit.

Přímo během baráže na to zřejmě nejde vůbec nemyslet. Dá se obecně popsat, s čím se musí hokejisté nejvíce vypořádávat?
Stačí dva zápasy, které se nepovedou a pak se to těžko dohání. Je to složitá situace. Kdo to nezažil, těžko o tom něco ví. Taky se to složitě popisuje. Není z čeho mít dobrou náladu, když jste v baráži. I když tam vyhráváte, tak pořád je celá sezona špatná. Brodíte se v bahně a snažíte se z něho dostat. Když se to povede zachránit, tak vám spadne ohromný balvan ze srdce. Na druhou stranu víte, že jste byli tam, kde nemáte co pohledávat.

Jak vidíte šance hokejistů Pardubic v letošní baráži?
V lednu po výměně trenérů jsem říkal, že je to 60 ku 40 pro Pardubice. Po reprezentační pauze jsem to upravil na 50 na 50. Byl jsem se podívat na utkání play out se Zlínem a dávám tomu 40 na 60. Pokud se hráči Pardubic nedají nějakým způsobem dohromady, tak to bude strašně těžké. Budějovice i Jihlava jsou rozjeté, funguje jim to téměř celou sezonu. Pardubice stále hledají svoji tvář, protože tu jsem tam zatím nenašel. Může to být můj subjektivní názor.

Čeho se podle vás mohou hráči Dynama chytit, co by jim mohlo pomoci?
Můžou se chytit za svoje srdce a za svoji sportovní čest. Zkrátka ze sebe vymáčknout totální maximum a modlit se, aby to dopadlo. Toho by se měli držet. Prostě to urvat.

čtěte také:Dvanáct zápasů? Bereme je jako novou sezonu 

Loni se Litvínov i Karlovy Vary v baráži zachránily. Myslíte, že letos budou mít prvoligové celky (České Budějovice a Jihlava) větší šanci?
Třeba Karlovy Vary hrály na začátku sezony podobně jako teď, ale vůbec nedávaly góly. Ke konci sezony začaly sbírat i body. Proto jim dávám šanci, že v soutěži zůstanou. Jinak oba prvoligové celky mají až na pár výjimek srovnatelné hráče. Teď budou hrát s Pardubicemi o to, kdo uspěje v baráži. Bude to hodně o tom, jak se k tomu hráči postaví. Jak hodně je zajímá, že pardubický klub nikdy nesestoupil, má tituly a chrlil řadu hokejistů. Je to klub, který má skvělé fanoušky, kteří chodí i ve chvíli, kdy se na to nedá moc koukat. Pomoci může mentální naladění a obrovské srdce, které nenechá Pardubice padnout.

Na první zápas se očekává zaplněná Tipsport arena. Jakou roli může hrát divácká podpora?
Pardubáci mají hokej rádi a chodí i ve chvílích, kdy se nedaří. Na nás tehdy stadion spíše pískal a pomalu nikdo nechodil. Dnes je jiná doba a lidé chodí, i když jsou třeba zklamaní z výsledků, ale jsou věrní. Doufám, že na baráž bude prakticky šestkrát vyprodáno. To bude hodně důležité, protože hokej se hraje hlavně kvůli lidem. A hráči by jim to měli vrátit.