Přidejte do kávy vaječný koňak a budete se oblizovat ještě týden.

Přidejte ke dvěma skvělým slovenským hokejovým křídlům amerického centra Coreyho Elkinse a vznikne „Legie zkázy“.
„Hezká přezdívka,“ usmívá se její nejnebezpečnější člen MARTIN BARTEK (31), jehož zatím zdobí bilance šesti gólů v osmi zápasech. Pardubický střelec si na bájnou řadu Philadelphie LeClair – Lindros – Renberg, která spolu nastupovala ve druhé polovině devadesátých let, pamatuje: „Vzpomínám si na ně, když hráli za Flyers. Rovnat se s nimi nemůžeme, ale je to pěkné.“

Podobných rysů je však dost. Ani jeden z vás není žádné tintítko, na ledě si od prvního zápasu rozumíte, dáváte dost gólů…, takže skromnost stranou.
(usměje se) Právě že teď těch gólů už tolik zase nedáváme. Stále je na čem pracovat, doufám, že to bude jenom lepší.

Už vloni bylo vidět, že s Radovanem Somíkem můžete hrát pomalu poslepu. V čem spočívá kouzlo Coreyho Elkinse, že mezi vás tak dobře a rychle zapadl?
Hlavně to není takový ten typický hráč ze zámoří, dovede dát rychle puk. Kanaďané a Američané jsou zvyklí ho dlouho držet a nahazovat, Corey má smysl pro kombinaci. Hodně se i o hokeji bavíme a co si řekneme, děláme i na ledě. Někteří kluci z Ameriky jsou takoví, že jim člověk něco poví a oni si stejně jedou to svoje, Corey ne. Dost spolu komunikujeme.

Takže je velká výhoda, že jste vy i Somík hráli v zámoří a domluvíte se anglicky…
Stoprocentně. V Česku se také hraje s bránícím levým křídlem, v naší lajně to tak ale hraje centr, aby to Coreymu vyhovovalo. Je zvyklý hrát zezadu a Rado se tomu přizpůsobil. Domluvili se spolu a zatím to funguje. Pro mě se na pravém křídle nic nezměnilo.

Cítíte, že si na pardubickou „Legii zkázy“ dávají soupeři větší pozor?
Ani bych neřekl, na to je asi ještě brzo. Budeme se ale muset prosadit, i když začnou.

Jestli udržíte nasazené střelecké tempo, měl byste překonat hranici 35 gólů, což se v Česku naposledy povedlo Petru Sýkorovi v sezoně 2006/07. Je velké lákadlo se mu vyrovnat?
Je jasné, že bych chtěl dávat gólů co nejvíc. Konkrétní cíle si ale nedávám. Sezona je hodně dlouhá a určitě přijde i nějaká krize. Jde o to, že nejlepší hráči, jako je třeba Sýkora, se z ní dovedou brzy dostat. Minulý rok jsem tady byl nový a měl jsem výpadek, pracuji na tom, abych se do krize letos nedostal, nebo aspoň aby byla co nejkratší.

Poprvé v kariéře jste zůstal druhou sezonu ve stejném klubu. Už vás napadlo, jestli ta střelecká fazóna není způsobená i tím, že jste se nikam nestěhoval?
Jasně, že to hraje roli. Znám spoluhráče i prostředí, nepřišel jsem do nového mužstva. Minulý rok jsem si tady musel zvykat. Trenér Jandač navíc nejdřív stavěl na jiných hráčích a místo v sestavě jsem si vybojoval až později, i to dost udělalo. V této sezoně mě už tady brali jako hráče do prvních dvou pětek, znali mě z minulé sezony a pomohlo to mně i mužstvu.

Pardubice jsou ale na začátku sezony jako na houpačce. Zazáří, vyhrají venku, ale doma vybouchnou se Spartou a nečekaně prohrají s Boleslaví. Přemýšlel jste, čím by to mohlo být?
Těžko říct. Doma je to od nás ale takové zvláštní, přitom musíme na svém hřišti vyhrávat, podobně jako třeba Plzeň. Venku se nám daří, ale musíme sehrát dobrý zápas i tady pro naše fanoušky. To nám pak pomůže šplhat se tabulkou nahoru. Přijde mi, že když hrajeme v Pardubicích, bojíme se kombinovat.

Přitom ale s Mladou Boleslaví vypadalo všechno ideálně. Pomalu deset minut jste ji nepustili za půlku, vedli jste 2:0…
Ale neumíme to doma udržet. Naposledy na Slavii to bylo jiné, dali jsme první gól a zápas kontrolovali. Jasně, soupeř měl také nějaký tlak, ale to je normální. Zápas trvá šedesát minut a chce výsledek otočit. Jenže vedeme 2:0 doma nad Boleslaví a nedovedeme to uklidnit. Na hřišti létáme a každý chce dát gól. I když máme náskok, dá se přeci na soupeře počkat a chodit do přečíslení.

Martine, pokud vám vydrží současná forma, mohl byste se znovu objevit ve slovenské reprezentaci. Je to pro vás ještě pořád motivace?
Už nad ní moc nepřemýšlím. Byly roky, kdy jsem pravidelně bodoval a nikdo si mě nevšímal. Teď už mám rodinu, děti a ten volný čas radši budu trávit s nimi.

Takže jste reprezentační kariéru ukončil?
Já ji hlavně ani moc nezačal (usměje se). Na žádném velkém turnaji jsem nebyl. V ligách, kde jsem působil, jsem většinou patřil mezi nejproduktivnější hráče, ale pozvánka mě míjela. Je to věc trenéra a už to neřeším.

Na lavičce je ale teď český trenér Vladimír Vůjtek, ten by třeba o extralize měl mít dobrý přehled…
Slyšel jsem, že se byl podívat zrovna na zápase se Spartou (porážka 2:6).

To jste ho asi moc neohromili…
(usmívá se) No právě. Vážně to už neřeším. Kdybych měl hrát v reprezentaci, potřeboval bych tam mít důstojnou roli. Když budu hrát to, na co nejsem zvyklý, nepomohu mužstvu a ani sobě.

Pravda, Martin Bartek zaparkovaný ve čtvrté řadě s úkolem bořit a bránit, to by k sobě asi moc nepasovalo…
Přesně o tom mluvím. Byli tam jiní hráči.

Slovenskou reprezentaci měl dovést na vrchol Glen Hanlon, jenže na domácím šampionátu vyhořel a byl propuštěn. Jaký to byl vlastně trenér?
Dobře se poslouchal, hezky mluvil. Když jsem s ním měl první rozhovor, říkal, že mě využije v tom, v čem jsem dobrý. Ale realita byla taková, že jsme jeli na Německý pohár a hráli jsme něco úplně jiného, vsadil na jiné, pořádně jsem ani nehrál. Nevím, jestli to bylo z jeho hlavy, nebo mu někdo něco poradil.

Nechal se ovlivnit?
Řekl bych to asi tak, že on to mužstvo pořádně ani neskládal.

Pro Kanaďana Hanlona asi ale muselo být složité trénovat Evropany, kteří mají na život i hokej úplně jiný pohled než on. Mohl vůbec uspět?
S tím pohledem je to asi pravda. Ale potom neříkám do novin, že si celé mužstvo budu dělat já a že každý dostane stejnou šanci. Stačilo na rovinu říct, že jsou hráči, se kterými se počítá a že teď potřebuje někoho do třetí a čtvrté pětky. Nebudu přeci šedesáti hráčům říkat: Ty máš šanci, ty máš šanci a ty taky. Realita přitom byla úplně odlišná

Střelba Martina Barteka od roku 2000 (včetně play off)
Sezona  soutěž⋌góly
2000/01 (ECHL, IHL)⋌36
2001/02 (AHL, ECHL)⋌16
2002/03 (ECHL, Česko – 1)⋌19
2003/04 (SVK – 1)⋌46
2004/05 (FIN –1, SVK – 1)⋌23
2005/06 (RUS – 1, SVK –1)⋌10
2006/07 (GER – 1, SWE – 1)⋌20
2007/08 (GER – 2)⋌48
2008/09 (GER – 1)⋌25
2009/10 (GER – 1)⋌21
2010/11 (Česko – 1)⋌22

Celkem: 286 gólů
Průměr gólů na jednu sezonu: 26