Říká se o něm, že je to dobrák až do morku kosti s pohledem masového vraha.

Od nové sezony se bude hokejový válečník JIŘÍ VAŠÍČEK bít za Pardubice a možná i doslova. V extralize má za sebou už několik rvaček.

Zkušený obránce otevírá staronovou kapitolu: vrátil se do týmu, který s ním před lety přestal počítat a zametl s ním. „Pro mě je vážně strašná výzva hrát doma a dokázat lidem, kteří mě tady tenkrát nechtěli, že můžu být platný pro tým," tvrdí zadák se svaly bájného Herkula.

Čekal jste, že si ještě vůbec někdy doma zahrajete?

Právě že moc ne. Když jsem kdysi odcházel na vojnu a pak se sem vrátil, bylo mi už během června řečeno, že se mnou nepočítají. Odcházel jsem ve zlém, říkali mi, že si hokej pořádně nikde nezahraju. Jsem moc rád, že jsem zase zpátky. Chtěl bych tady ještě něco dokázat.

Už jste se setkal s překvapenou reakcí: „Cože, Jiří Vašíček je z Pardubic?"

Setkal, je pravda, že to věděl málokdo. Maximálně jsem tady kdysi dávno seděl na bidle, za Pardubice jsem nikdy kloudně nehrál. Já tady ale pořád spoustu lidí ještě znám a jsem šťastný, že jsem se mohl vrátit domů. Celé dětství jsem snil o tom, že si na tomhle zimáku zahraju hokej.

Co vlastně říkali v Brně tomu, že odcházíte do tábora finálového soupeře?

Starší kluci, jako třeba Bič (Bičánek) chápou, že jsem se tady narodil, vyrůstal a patřím sem. Tam nám chybělo zázemí. Měl jsem v Brně manželku, malého a jinak jsme byli úplně sami.

Nepokoušelo se vás vedení přesvědčit, abyste nikam neodcházel?

Povedl se nám obrovský úspěch. Přemlouvali mě, abych zůstal, chtěli udržet mužstvo co nejvíc pohromadě. Už jsem byl ale domluvený v Pardubicích.

Bylo složité se prát s myšlenkami, že teď se snažíte vzít Pardubicím titul a od další sezony se budete bít za ně ?

Abych řekl pravdu, každý rok jsem si přál hrát v play off proti Pardubicím. Vždycky to pro mě byla výzva tady nastupovat. Letos jsem se jim ale chtěl spíš vyhnout. Ve finále to nebylo nic moc, ale takový je prostě hokej, hrál jsem naplno.

Jasně, ale mohl přijít vyhecovaný souboj, nějaká šarvátka a mohl jste do Pardubic přijít s nálepkou vyvrhela…

Kluci tuší, jakou mám povahu. Vědí, že bych nikoho nechtěl úmyslně zranit. Pardubice nám titul vyfoukly. Pro mě by určitě bylo lepší, kdybych sem přišel jako vítěz. Ale budu věřit, že tohle mužstvo má sílu a za rok to dokáže znovu.

S vámi by pardubická defenziva měla být zase o něco drsnější. Berete to stejně?

(usměje se) Hlavně doufám, že tady nebudu do počtu. Až přijde chvíle, určitě si s trenéry promluvíme, co a jak mám hrát. Co mi řeknou, to budu plnit. Ve Slavii jsem byl víc na bránění, v Brně mě nechali hrát i malinko víc dopředu a doufám, že jsem ukázal, že hokej trochu umím.

Vy, Jan Kolář a Aleš Píša pohromadě, to je slušná demoliční četa. Nemyslíte?

V obraně jsou výborní kluci. Ale už ve Slavii jsem předloni zažil, jak se o naší defenzivě mluvilo v superlativech a v sezoně se nám to potvrdit nepodařilo. Všechno musí šlapat hlavně na ledě. Doufám, že to tak bude.

Na prvním tréninku jste dělali poměrně dost silových cvičení. Vypadalo to, že jste si je docela vychutnával…

No, s postupujícím věkem to začíná být horší a horší. Dříve jsem na tom byl fyzicky asi lépe. Ale snažím se dělat všechno naplno. Pro mě je vážně strašná výzva hrát doma a dokázat lidem, kteří mě v Pardubicích tenkrát nechtěli, že můžu být pro tým platný. Nechtěli mě tady i někteří fanoušci, tak snad přesvědčím i je.

Už jste si obstaral v Pardubicích bydlení?

V Mikulovicích jsme si pronajali řadovku, to nám vyhovuje. Přemýšlíme, že bychom se tady usadili. Chtěl bych tady koupit nějaký domeček.Pardubickým hokejistům začala příprava na sezonu 2012/2013

Vizitka

JIŘÍ VAŠÍČEK

Narozen:31. prosince 1980.

Post:Obránce.Výška:184 cm.Váha:91 kg.

Kariéru začalv Pardubicích, ale pak odešel na vojnu do Jindřichova Hradce a už tam zůstal. Jeho mateřský tým o něho neměl zájem. Vašíček zůstal na jihu Čech až do roku 2005.

Když to začalo jít s Jindřichovým Hradcem z kopce, dostalnabídku od Havlíčkova Brodu,kde si ho všiml slávistický trenér Vladimír Růžička. V extralize obránce nejdřív jenom zaskakoval, později se z něho stal nepostradatelný článek sestavy. Se Slavií vyhrál extraligu a navíc získal stříbro i bronz.

V minulé sezoně ho šéf Růžička poslal za Juraje Valachaz trápící se Slavie do Komety Brno,kde si Jiří Vašíček zahrál finále extraligy. Jeho tým ale nestačil na Pardubice. Drsný bek ukázal, že se nehodí jenom na boření. Ve 20 zápasech play off nasbíral 11 bodů.

Nebojí se shodit rukavice.Do drsné řežby se pustil například s Jaroslavem Nedvědem, Romanem Vopatem, Václavem Varaďou nebo Zdeňkem Bahenským.