Zápasy Ligy mistrů daly Pardubicím naději, že by jejich hokej mohl mít v extralize úspěch. Tam hrály dobře, k výhrám chyběl jenom chloupek.

Realita je diametrálně odlišná, práce je jak na kostele. V pátek v Mladé Boleslavi Dynamo moc nestíhalo. V neděli se na něj doma pískalo. Právem. Začátek soutěže Říhův tým nechytil.

Pardubice měly jen výborný začátek a tím to haslo. Mdlý výkon ostře kontrastoval s plzeňskou chutí, elánem a přísnou disciplínou směrem dozadu. Východočechy zničila hlavně třetí plzeňská formace. Dvacetiletý Dominik Kubalík v minulé sezoně nastřílel tři góly, v Pardubicích to samé stihl za 42 minut. Jeho první extraligový hattrick v životě nasměroval Škodovku k bodům.

On s Jaroslavem Kracíkem, který poslední čtyři sezony hrál jen druhou německou Bundesligu, páchali v zadních liniích domácího souboru pořádnou paseku.

Pardubice na soupeře dobře zadupaly, jenže Plzeň nápor, hlavně díky parádním kouskům brankáře Matěje Machovského, přežila. Proti střelám Svobody a Nahodila předvedl vynikající zákroky, skákal od jedné tyče k druhé jak Berouskův akrobat na laně. Když už ho Marcinko překonal a střílel do odkryté branky, zase neprocedil klubko obětavých beků, kteří naskákali do brankoviště.

Jakoby Machovský svými kouzly Pardubice srazil na kolena. Většinu zápasu už pak totiž mohl z nudy tlouct špačky.

Výkon Dynama připomínal lednové teploty. Klesal a klesal. Úplně ho pak rozhodila první branka Dominika Kubalíka. Brankář Kristan kryl střelu Kracíka, měl i jeho dorážku, ale rychlé Kubalíkovy ruce zasunuly puk za čáru. Z pohledu domácích to pak bylo dlouho baroko. Vepředu nic, vzadu nejistota, jenom Kristan držel.

Zábleskem naděje mohla být Čáslavova morda od modré, kterou v 35. minutě vyrovnal na 1:1. Ale nebyla.

Rychlá kombinace Kracíka s Kubalíkem ještě do druhé pauzy překlopila vedení na stranu hostí. Jaroslav Kracík dovršil hattrick v úvodu třetí části a čtvrtý puk do domácí sítě dostal při přesilovce Marcel Hossa.

Pardubice – Plzeň 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)Fakta – branky a nahrávky: 35. Čáslava (Marcinko) – 14. Kubalík (Kracík), 
39. Kubalík (Kracík), 42. Kubalík (Sýkora), 47. Hossa (Sýkora, Preisinger).
Rozhodčí: Hodek, Horák – Jindra, Zíka.
Vyloučení: 7:5.
Využití: 1:1.
Diváci: 7 854.
HC Dynamo Pardubice: Kristan – Ščotka, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Roupec, 
Šeda, Bokroš – P. Sýkora, Divíšek, Rolinek – Svoboda, Nahodil, Tybor – Havlík, 
Marcinko, Kolář (41. Tomášek) – Moučka, Poulíček, Starý. Trenér: Miloš Říha ml.
HC Škoda Plzeň: Machovský – Kadlec, Sklenička, Jeřábek, Moravčík, Kubka, Pulpán, Andrlík – Kratěna, Bližňák, Lev – J. Sýkora, Preisinger, Hossa – Indrák, Kracík, Kubalík – Hollweg, Poletín, Schleiss. Trenér: Michal Straka.