To byla trefa do černého. Jak v Pardubicích, tak v Litvínově získali před sezonou zahraniční posilu do defenzivních řad. Navíc takovou, pro kterou není ani podpora ofenzivy zakázaným spojením. Nicholas Schaus a Daniel Sørvik jsou v polovině sezony mezi desítkou nejproduktivnějších beků Tipsport extraligy.

Třicetiletý Američan Schaus dokonce pořadí obránců vévodí. V jedenadvaceti zápasech vstřelil tři branky a na dalších třináct přihrál. O čtyři roky mladší Nor Sørvik nasbíral jedenáct bodů (4+7), potřeboval na to ovšem o pět zápasů více.

Oba se v novém působišti rychle adaptovali. Obránce Dynama Schaus má za sebou již tři sezony na evropském kontinentu. Hrál v norském Stavangeru, německém Wolfsburgu a rakouském Innsbrucku. V současnosti litvínovský bek Sørvik se do Česka přesunul ze Švýcarska.

Schaus v průměru stráví na ledě během utkání až 26 minut, řadí se k nejvytěžovanějším bekům. „V minulé sezoně v Innsbrucku to bylo podobné. Byl jsem prvním obráncem týmu a odehrál jsem také přes dvacet minut na zápas. Taková utkání s velkým prostorem si užívám. Na každou sezonu se poctivě připravuji, abych podobnou porci zvládal," řekl o sobě Nicholas Schaus.

Nebojí se podpořit tým směrem dopředu a dost prostoru dostává i při přesilovkách. V tom si jsou se Sørvikem podobní. „Jsem ofenzivní typ obránce, takže mi vyhovuje, že se mohu zapojit i do ofenzívy a mám šanci vstřelit branku nebo na ni nahrát," prozradil pro klubový web litvínovské Vervy norský hokejista.

„Mě velmi baví, když mohu vzít puk a podpořit útok. Mou úlohou číslo jedna je bránit, ale když to jde, rád pomohu i směrem dopředu. Vždycky udělám cokoliv, čím mohu mužstvu pomoci," doplnil Nicholas Schaus.

NHL? Nic pro něj, sedl mu právě evropský styl hokeje. „Dříve byla NHL pro velké chlapy, co vyznávají spíše fyzický styl. Bylo pro mě těžké se prosadit. Já si myslím, že jsem spíše vyrostl pro evropský hokej, moc se mi tu líbí," potvrdil.

Podle Sørvika je česká nejvyšší soutěž jednoznačně na vyšší úrovni než ta norská. „Především na tempo hry jsem si musel zvykat, ale jak jdou zápasy dál za sebou, cítím se tady lépe a lépe," uvedl norský bek, jenž si všímá i atmosféry na stadionech. „V Norsku nepatří hokej k top sportům, oblíbenější je fotbal a běžecké lyžování. Nejlepší norské týmy mají podporu fanoušků jako tady, ale jinak je atmosféra na stadionech komornější. Ne špatná, ale tady je lepší."

Kdo z beků se bude radovat po dnešním duelu?