Dva hokejisté z Pardubic už moc dobře vědí, jak chutná ostrý zápas pod širým nebem. Před sedmi lety proti sobě v Edmontonu nastoupili domácí Aleš Hemský a montrealský Jan Bulis (32), v současnosti hájící barvy Atlantu Mytišči v KHL. „Zážitek to byl velký, hlavně jsem čekal, že přijde dost lidí. Hrálo se totiž na místním stadionu na americky fotbal,“ vzpomíná na premiérový zápas NHL pod „širákem“, který se hrál v neuvěřitelných –30 stupních, Bulis, jehož Canadiens zvítězili 4:3. „Nakonec tam na náš zápas kvůli té zimě tolik lidí nezůstalo. Před námi se totiž ještě hrálo utkání bývalých hvězd Edmontonu proti Montrealu,“ vybavuje se útočníkovi ruského Mytišči.

Před vaším utkáním se NHL „venku“ ještě nikdy nehrála. Tušil jste aspoň trochu, do čeho jdete?
Vůbec jsem nevěděl, co očekávat. Nejvíc jsem byl zvědavý na to, jak se dá zápas odehrát v takové zimě.

Jak v takových podmínkách vypadal led?
Byl katastrofální, protože byl přemrzlý. Během pěti minut po začátku každé třetiny se hned proměnil v oraniště. Navíc se tam po chvíli udělaly takové rýhy a jámy, že se člověk bál, aby si nepřivodil nějaké zranění. Moc pohledný hokej se tehdy podle mého nehrál, ale šlo hlavně o zážitek.

Byl zápas v Edmontonu i vaší venkovní premiérou, nebo jste si už na čerstvém vzduchu někdy předtím zahrál?
Nezahrál, tohle bylo úplně poprvé. Tedy pokud nepočítám zápasy, když jsem s hokejem začínal. To bylo úplně naopak, když jsme mohli hrát v hale, byl to pro nás svátek (usmívá se).

Není Vám ještě teď zima, když si na edmontonskou „kosu“ vzpomenete?
Trochu jo, ale my jsme na tom ještě byli dobře, měli jsme střídačky vyhřívané teplým vzduchem. Myslím, že mnohem horší to měli gólmani.

Váš brankář Theodore si na masku natáhl kulicha. Líbil se vám jeho módní doplněk?
Byl to pořád zápas NHL, ale hlavně to byla show pro lidi. Líbilo se mi to a lidem taky. I když bych řekl, že mu ten kulich asi moc nepomáhal.

Přitom prý původní předpovědi hlásily, že vás čeká mráz „jen“ kolem –8 stupňů. Proklínali jste meteorology, že se moc netrefili?
S tím mrazem to skutečně nemělo být tak divoké, to je pravda. Nakonec teplota klesla fakt dost a mám dojem, že se ještě před zápasem řešilo, jestli vůbec hrát nebo ne, ale nakonec se to rozjelo. Byla to obrovská akce, která nejde jen tak z ničeho nic zrušit.

Museli jste mít kvůli mrazu i nějaké speciální rukavice, případně vložky v bruslích?
Samozřejmě, se vším se počítalo, s oblečením vůbec problém nebyl. Měli jsme rukavice i speciální vložky a ještě nám do bruslí dávali sáčky s nějakým přípravkem, který brání prochladnutí a omrzlinám.

Schoval jste si z historického zápasu i něco na památku?
Mám dojem, že mi někde leží hokejka. Pak mám ještě dres, který byl dělaný speciálně pro tento zápas, všichni jsme si ho nechávali. To si myslím, že bohatě stačí.

Byl jste hodně překvapený, když se vám doneslo, že venku se bude hrát i v Pardubicích?
Jo, docela jsem koukal, ale myslím si, že pro hokej je to jen dobře. Natáhne to lidi, protože je to zážitek, který se už nemusí opakovat. A řekl bych, že takovej problém jako mráz –30 v Pardubicích snad nehrozí, takže show by to měla být dobrá.

Bude mít zápas pod otevřeným nebem v Česku stejný úspěch jako za mořem?
Jaký je to vlastně rozdíl? Jde jen o to, jestli přijdou lidi, ale ve městě, jako jsou Pardubice, se nikdo nemusí bát, že by měl být zrovna tohle problém. Jestli tam bude atmosféra jako na všech domácích zápasech, tak je úspěch zaručen.

Kdyby vám někdo z vašich bývalých pardubických spoluhráčů zavolal a žádal před zápasem venku o radu, na co byste ho upozornili?
Snad jen na to, že si musí dávat pozor na zranění, protože kvalita ledu určitě nebude taková jako na zimáku. A pak klukům můžu doporučit už jenom to, ať si celou akci pořádně užijí. Určitě z toho budou pěkně vykulení, já jsem tedy byl pořádně (usmívá se).

Pokusíte se najít na internetu ze svítkovského zápasu aspoň nějaký sestřih?
Určitě a rád si o zápase poslechnu i od kamarádů, kteří tam vyrazí. Sám jsem na to docela dost zvědavý.

Myslíte, že si „venku“ ještě někdy zahrajete?
Těžko říct, jestli ještě budu mít takovou kliku. Ale jsem rád, ze se mně to poštěstilo zrovna v utkání mezi Edmontonem a Montrealem. Jsou to legendární týmy originální šestky. Kdybych si měl vybrat, kde jinde takový zápas hrát, tak asi právě v Pardubicích.