Boss Gennadij Veličkin přivedl do týmu svérázného kouče Valerije Bělousova. Velká jména, mezi nimiž vyčnívá trojnásobný vítěz Stanley Cupu Sergej Fjodorov. České trio Metallurgu (Marek, Rolinek, Kudrna), které v minulé sezoně v KHL řádilo a po většinu sezony táhlo bohatý celek, nemá nic jistého. Naopak.

Stačí jeden příklad na dokreslení: o druhé pauze utkání s Davosem se Bělousov přitočil ke Kudrnovi. „Hrát už nebudeš!“ Doposud výsadní pozice Čechů je v nabitém mančaftu ohrožena. „Jsou tady bráchové Fjodorovové, šikovně vypadají také Kontiola a Koivisto. Nemáme nic jistého. Máme čtyři pořádně silné pětky,“ povídá Kudrna a je znát, že není ve své kůži. Vtípků, které vždycky chrlí na počkání, se nyní nedočkáte.

Přesto česká legie neztrácí víru v sebe sama. Po tréninku si všichni přidávají. Nechtějí ztratit takřka dokonalou pověst.
„S Jardou a Tomášem jsme všichni velcí bojovníci. Nebudeme se chtít vzdát ničeho, co jsme si v minulosti vybudovali. Máme výhodu, že pomůžeme jeden druhému,“ tvrdí Jan Marek, jenž bude v novém ročníku obhajovat pozici nejlepšího střelce Kontinentální ligy. Jedno je však už nyní takřka jisté. Tolik „ice timu“ jako v minulosti Češi nedostanou. „Magnitka“ složila čtyři extrémně silné formace. Plno reprezentantů, kupa hráčů se zkušenostmi z NHL.

„Uvidíme, jestli to bude dělat dobrotu. Zatím mi přijde, že nám trochu chybí disciplína. Každý chce hrát svoje střídání dvě minuty. To nejde. Uvidíme, co na to trenér,“ ušklíbne se Marek.

Kouč Bělousov není zrovna typem živého kouče. Při zápase stojí opřený o mantinel, snažení svých svěřenců vůbec nekomentuje.
Občas schová hlavu do dlaní nebo bouchne do mantinelu. Ale tak jednou za zápas. Víc emocí nečekejte. Češi s ním mají potíž. Vyprávět by mohl Rolinek. Zkraje minulé sezony skoro nehrál, tým se trápil. Marek tak dlouho hučel do trenéra, až dal Čechy dohromady, a mašina Metallurgu se najednou rozjela. Přesto si plnou důvěru kouče nevysloužil.
Před zářijovým startem KHL jsou Češi v nejistotě.

„Trápí nás to. Pořád se o tom bavíme. Už taky potřebujeme dát nějakou branku. Pak půjdeme nahoru,“ věří Rolinek.
Na turnaji Hockeyades ve švýcarském Vallée de Joux se jim to zatím nepovedlo. Sehraná trojka se ale rozjede. Nepochybujte!