CELÝ ROZHOVOR 

Majoritní akcionář pardubického hokejového klubu ROMAN ŠMIDBERSKÝ je úspěšný muž s názorem pevným jako skála. Neuhne!
Naštval ho například Pavel Brendl: „Abychom někomu dali tašku peněz a nevěděli, jak tady bude fungovat, tak to už neuděláme," říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
O čem mluvil dál? Třeba o trenérských kotrmelcích nebo odkupu akcií od města. A příští ročník? Ten bude úspěšný. Diskuze se nepřipouští!

Přiznejte se, vytrhával jste si po sezoně, kdy se Pardubice na poslední chvíli prokousaly do předkola play off, šedivé vlasy?
Ani ne. Sezona byla prostě taková. Pro mě byly důležitější věci, které se odehrály ještě před ní.

Máte jistě na mysli zásadní změnu na pozici generálního manažera, kdy Zbyňka Kusého nahradil Ondřej Šebek.
Přesně tak. Z „one man show" se postupně stává standardně řízená firma.

Nikdy jste nezapochyboval o správnosti svého rozhodnutí?
Víte, nám se za ten rok spoustu věcí povedlo. Akorát nejsou vidět. A ty, které vidět jsou, tak jsme s prominutím pos…  Z pohledu obchodního byl klub úspěšný, nastavila se nová organizační struktura. Kdyby předtím Zbyňka Kusého přejelo auto, tak půlka lidí by ani pomalu nevěděla, kde je zimák. Udělali jsme krok nezbytně nutný. Nyní se nacházíme v přechodové fázi. V personální oblasti se nám něco povedlo víc, něco míň, na což budeme reagovat. Jsme o kus dál. Myslím, že i Ondra Šebek (generální manažer) je o kus dál. A jsem přesvědčený, že příští sezona bude vypadat zase jinak.

Image klubu se vám podařilo změnit. Působí otevřeněji než v minulosti. Uvědomujete si, že po zpackané sezoně nutně potřebujete dobrý výsledek?
My ho taky mít budeme.

Vážně?
Ano.

Vy jste si nějak jistý…
Uvidíte (usměje se).

Celý management prošel poměrně velkou obměnou. Jste s ní spokojený?
Za každého mluví výsledky. Obchodní část byla v pořádku, sportovní se nepovedla.

Právě v období neúspěchů fanoušci tvrdě útočili na Ondřeje Šebka. Potřeboval od vás v těžkých časech cítit podporu?
Co vás nezabije, to vás posílí. Když uděláte titul, jste na půl hodiny za borce, v opačném případě za blbce. Sport přináší mnohem větší emoce, než jakákoliv jiná oblast. Ale já to beru pořád jako podnikání. Sport je vždy hůř uchopitelný, ale nemělo by to být nepredikovatelné. Tady se nám to vymklo z rukou a my musíme udělat kroky, aby se to celé vrátilo zpátky. Řeknu vám, že když jsme hraničili s play out, tak to nestálo za nic.

Byl to velký strašák?
(přikyvuje) Přiznám se, že byl…  Pardubice patří nahoru a my neradi prohráváme.

Ondřej Šebek tvrdil, že nejhůře mu bylo po zápase v Liberci, kdy to vypadalo, že postup play off je v rovině sci-fi. Měl jste to stejně?
Asi jo. Koukal jsem se na to v televizi. Po dvou třetinách vedeme 2:0 a nakonec prohrajeme. Nechápal jsem, jak se to mohlo stát. Byl to jeden z nejkrizovějších momentů.

Jaká učiníte opatření, aby se letošní sezona neopakovala?
Nechci vypadat jako generál po bitvě. Druhého dubna máme velké sezení, kde budeme sezonu vyhodnocovat. Každopádně si dovolím říct, že jsme ve sportovní sféře udělali kroky, které bychom nyní už neučinili. Musíme se z nich poučit.

Jaké to jsou?
V létě nám odešli Kolář s Koukalem, které jsme potřebovali nahradit a mysleli jsme si, že se nám to povedlo. Ale ukázalo se, že to zdaleka tak nebylo. Když jsem přišel do hokeje, tak se vedla velká diskuse, kdo bude kapitánem. V té doby nebyl Kouky žádným lídrem kabiny, ale on vyrostl. To samé jsme nyní čekali od někoho dalšího. Že se stane lídrem a vezme zodpovědnost na sebe.

Jenže přišli hráči z NHL.
Přesně tak. Aleš (Hemský) s Davidem (Krejčí) si odehráli svoje, přínos Jakuba Kindla byl velmi diskutabilní. V kabině byly dvě hvězdy a vedle nich měla vyrůst nová osobnost? To je takřka nemožné.

Proč?
Kluci, kteří vyhráli titul věděli, že odcházejí Količ s Koukym a byli nažhavení. Cítili, že jsou na řadě, že dostanou pořádný ice time. Budou chodit na přesilovky, na důležité momenty. Jenže prostor nedostávali logicky na úkor kluků z NHL. A ještě se navíc prohrávalo. Takže se namíchal smrtící elixír z pohledu atmosféry a my jsme čekali, co se stane, až kluci odejdou.

To jste asi zírali, co se stalo, ne?
(usmívá se) Čekali jsme, že se mančaft dá do kupy a pochopí, že už to za ně nikdo neodehraje a že si vzpomenou na to, že umí vyhrávat a hrát hokej. Posun tam  ale žádný nebyl.

Tak musel odejít i trenér Mojmír Trličík. Bylo chybou ho tehdy v listopadu až násilně dosadit na místo Pavla Hynka?
Výměna nepřinesla to, co jsme očekávali. Pavel Hynek byl jeden z nejlepších trenérů, které jsem potkal. Ovšem každý trenér má po vítězné sezoně složitou situaci, povolí uzdu. Proto jsme cítili, že potřebujeme někoho, kdo zase utáhne opratě  a ruku v ruce s tím přijdou sportovní  výsledky. To se ale evidentně nestalo. Dnes už víme, že není dobré brát trenéra, kterému se nedaří. Trličík nebyl v optimální pohodě. Všechno se smíchalo dohromady a naše výkony šly ještě níž. Ale pozor! Trličík je dobrý trenér. Ve Vítkovicích odvedl výbornou práci, hrál se tam dobrý hokej. Vezměte si, jak nás loni týrali.

Razantní změna se dostavila až s příchodem Miloše Říhy.
Ano. Miloš je živočich. Když někam přijde, tak je ho plný barák. Má úplně jiný lidský naturel než právě Trličík. Jestli není náš nejúspěšnější trenér, tak jedním z nejúspěšnějších. Jinak by v Rusku nemohl trénovat.

Je vám jeho přístup Říhy sympatický?
Je, mám radši typy, které dovedou věci řešit víc emočně.

Říhu jste „ulovil" den po Galavečeru pardubického hokeje. Spolu jste si dali ráno schůzku a pár hodin před zápasem s Plzní se dohodli. Cítil jste potřebu být u tak závažného jednání osobně?
Diskutovali jsme o tom nejprve s Ondřejem, ale je pravdou, že Miloš vyžaduje znát širší souvislosti. Jeho pohled na pardubický hokej je jiný. Nebere to tak, že přijde na rok a zase odejde. Dobře na mě navíc působilo, že nebyl posra… Bavili jsme se o tom, jestli změnu provedeme před, nebo až po zápase s Plzní.

Chtěl na lavičku okamžitě?
Řekl, že do toho jdeme hned. Dvě hodiny před utkáním přišel do kabiny, všechny ostatní vyhodil a začal se věnovat  mužstvu. Moc lidí takové koule nemá. Je velký rozdíl, jestli přicházíte před sezonou k mančaftu, který se rodí a máte šanci s ním pracovat, nebo nastoupíte k týmu, který je jedenáctý a hrozí, že se nedostane do play off. Moc velká fronta za těmi dveřmi nestála, nemyslete si (usměje se).

Nebyla šance oslovit Miloše Říhu dříve než až v polovině ledna?
Samozřejmě, že byla. Ondra Šebek se to snažil tlačit dopředu, já si ale spíš myslel, že by si měl mančaft po odchodu hráčů z NHL, který nastal 22. prosince, trochu sednout. Tady byl prostor udělat výměnu trenéra rychleji. Jenže se podařilo třikrát vyhrát, říkali jsme si, že se dostavil efekt, který jsme čekali a mančaft se stmelí. Jak to dopadlo není potřeba dlouze rozebírat.

Toužíte hodně, aby Miloš Říha v Pardubicích zůstal?
Chtěl bych, aby u nás působil dál. Udělali jsme mu nabídku a uvidíme. Je složité udržet trenéra, který může působit v KHL, ruské nabídce prostě nemůžeme konkurovat. To je to samé, jako když vám odcházejí nejlepší hráči.

Jaký tedy vytáhnete trumf proti dolarům?
Miloš je Pardubák, i když odsud vlastně nepochází. Penězi ho nepřesvědčíme. Ale sám sportoval a má v sobě potřebu vyhrávat. Ano, udělal v Česku hodně úspěchů, ale titul nemá. To by mohl být náš velký trumf.

Pokud Říha zůstane, změnila by se nějak úloha sportovního manažera Petra Hemského?
Ve sportovní části se udělaly chyby, které nás stály spoustu peněz. To je fakt. Ale žádné definitivní řešení na stole v tuto chvíli neleží.

Vyčítáte Petru Hemskému, že nevyšly letní nákupy? Jak Pavel Brendl, tak Kris Beech zklamali.
Je potřeba férově vysvětlit, že Brendla jsme připravovali ještě se Zbyňkem Kusým. Minulou sezonu tady Pavel odehrál pár zápasů a dařilo se mu (6 zápasů, 5 gólů). On je ale hodně složitý. Je velmi těžké přivést kvalitního hráče, který nepochází odsud. Jeho motivace je někde úplně jinde. A když se to ještě potká s tím, že není úplně v pořádku lidsky, je to, a teď použiju ostrý výraz, úplně na hov…

Berete si z případu Brendl nějaké ponaučení?
Mám vnitřní předsevzetí, že nebudu platit extra velké peníze nikomu, kdo by sem chtěl jít z venku. Buď  se tady člověk ukáže a postupně může vystoupat na nějaký plat, nebo nebude nic. Abychom ale někomu dali tašku peněz a nevěděli, jak tady bude fungovat, tak to už neuděláme.

Neměl jste chuť za Pavlem Brendlem zajít a promluvit mu do duše?
Co bych mu říkal, když nepoznám, jestli bruslí doleva, nebo doprava? To je práce lidí, kteří jsou v klubu. Víte, nejsem na to, abych chodil hulákat po kabině. Hokej jsem nikdy nehrál. Je potřeba, aby hráči slyšeli připomínky od lidí, o nichž vědí, že tomu rozumí. Dříve to chodilo tak, že do kabiny běhali politici po třetině, sami zadýchaní, než se tam vůbec dostali a pak něco vykládali. Já tam nechodím. Jenom na začátku sezony popřát a když odehrají dobrou sezonu, tak poděkovat.

Nemyslíte, že kdybyste přišel do kabiny a ztropil nějakou scénu, mohlo by to mít spíš pozitivní efekt?
Nemyslím. V klubu dělají lidé, kteří jsou za to zodpovědní a je to jejich starost.

Je aktuálním cílem Pardubic přivést do klubu hráče se vztahem k regionu, jakými jsou například Petr Sýkora nebo Petr Čáslava?
Ano, je to našim cílem. Když se vrátí naši hráči ze zahraničí domů, tak se na nic nevykašlou. Nesbalí si bágl a nejdou o štaci dál. Žijí tady, mají ohromnou motivaci. Nemůže to být ale za každou cenu, nejde na všechno koukat jenom očima patriotismu. S některými hráči se prostě nedomluvíte, tak to chodí. Jsou situace, kdy neumíme a ani nechceme vyrovnávat nabídky jiných klubů. Prioritně ale chceme hrát s hráči, co pocházejí odsud.

Líbila se vám propagace Pardubic na počítačových sociálních sítích? Klub byl hodně vidět…
Koukám na to spíš tou optikou, že to našemu synovi zakazujeme (usměje se). Ty cifry, které mi někdo na každé poradě prezentuje, vnímám. Ale myslím, že tohle je jen první krok. Měli bychom se s tím údajem naučit pracovat. Pak budu říkat, že je to úspěšné. Zatím jde jen o číslo lidí, kteří jsou k nám přihlášení.

A teď co s tím, že?
Přesně tak. Máme ale nějaké myšlenky, kde bychom s tím chtěli pracovat.

Před sezonou jste plánoval, že rozjedete s městem jednání ohledně odkupu jeho balíku akcií. Jak to vypadá teď?
Blbě.

To vás město tak naštvalo?
Ne, prostě jsme spolu jednali a nedomluvili se. Tím to skončilo, máme důležitější problémy k řešení. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. My bychom podíl koupit chtěli a město má zase nějakou představu o ceně.

Berete situaci tak, že se vás snaží vycukat a nabídku vyšponovat co nejvíc nahoru?
Ani ne. Jsem hlavně rád, že jsme vztah s městem posunuli z konfliktní roviny do něčeho standardního. Nejsme tady na rok, třeba se domluvíme někdy jindy. Musím se ale usmívat, když tady někteří borci, co s prominutím zasr… jiné městské společnosti, vyprávějí teorie o tom, že by si Pardubice měly nechat nějaká procenta, aby se mohlo všechno v hokeji kontrolovat. A když vidíme, kam se posunul Dostihový spolek, je to úsměvné.