1. Hradec se nevyvíjí
Po prosincové výměně trenérů vyhrál Mountfield pět ze šesti zápasů, dvakrát odehrál skvělou partii s Libercem. Od porážky na Spartě (2:5) to ale není ono. Hradec ustrnul. Nevyvíjí se. Plácá se ve zvláštním pojetí hry. Kolikrát je složité rozpoznat, co vlastně chce Mountfield hrát. Vůbec nejde jen o prohrané derby. Hradec předtím paradoxně třikrát v řadě vyhrál, ale pokud v klubu nemají klapky na očích, moc dobře vědí, že body jim naskakovaly jen díky štěstí a skvělému Kacetlovi. V play off by to takhle nešlo.

2. Bonmotér Draisaitl
Hlavy provrtané porážkami (8 z 10), sebevědomí v kýblu a barážový strašák za dveřmi. Před sebou těžké šichty s Brnem a s Hradcem. V tu chvíli vkráčel do kabiny nový šéf – exhradecký Peter Draisaitl. S ničím se příliš nemazal. Silou osobnosti a absolutně nezatížený pardubickými trably si ihned získal osazenstvo šatny, vypustil pár bonmotů a hráči mu hned zobali z ruky. Vykoupali Brno, složili Hradec, což se jim nepovedlo rok a čtvrt. Hráči jeli na elán. Proto porazili výrazně talentovanější týmy.

3. Sýkora je génius
Možná i zarytí příznivci Dynama po úvodních dvaceti kolech připustili, že časy Petra Sýkory jsou definitivně pryč. Byla to kardinální mýlka. Skoro až pošetilost si něco takového myslet. Pardubická sedmatřicítka jen potřebovala najít k sobě vhodné hráče, kteří umí nabít jeho raketomet. To se povedlo a on začal zase řádit. Derby bylo jeho. Jen znovu ukázal, jakým dovede být střeleckým géniem. Sýkora má zase chuť. Vášnivě slaví góly, vztekle klepe hlavou, když se mu něco nepovede. Přesně v této poloze ho Pardubice potřebují mít. Pak je uchrání od baráže a třeba jim vystřílí ještě něco víc…

4. Bez rychlosti to nejde
Všimli jste si? Třetí pardubická lajna získá v defenzivní zóně puk, přepne režim a maže středním pásmem k hradecké brance. Vše se děje v maximální rychlosti a v tempu. Častokrát rivala přečíslí a vytvoří si zajímavou možnost. O podobnou hru se ostatně snaží i další lajny Dynama. Hradec? Vítězí rozvážnost a pomalost. Jako by si Mountfield potřeboval vše dobře rozmyslet a pak až vyrazit. Samostatnou kapitolou byly přesilovky. Sýkora si neustále hledal volné místo pro střelu, pětka domácích byla v pohybu. Stereotypní hosté v početní převaze stáli.