Že by potřetí za sebou musely v zápase hokejových Pardubic rozhodovat až samostatné nájezdy?

Může se stát, s Vítkovicemi je to poslední dobou docela o prsa.

Z uplynulých pěti soubojů dospěly tři do prodloužení. Jenom jednou se stalo, že by rozdíl ve skóre činil víc než jeden gól Vítkovice v dohrávce prvního kola zvítězily 5:3.

„Po zkušenostech z posledních dvou zápasů doufám, že se ve středu v nájezdech už rozhodovat nebude,“ přeje si pardubický asistent Ladislav Lubina. Jeho tým v dovednostní disciplíně selhal v Litvínově, i předtím s Plzní.

Pouhá shoda okolností? Ne tak úplně. V minulých dvou sezonách se „pojišťováci“ bili v nájezdech o bod navíc patnáctkrát. Uspěli pouze třikrát. „Na ta čísla rozhodně nemyslíme, ale jenom náhoda to vážně není, v nájezdech produktivní bohužel nejsme,“ uvědomuje si útočník Jan Starý.

Právě on je na tom ale společně Robertem Kousalem a Janem Buchtelem za sledovanou dobu nejlépe. Všichni tři mají shodnou úspěšnost 33 procenta. „Je to málo. Já si o sobě ani nemyslím, že bych byl v nájezdech nejlepší,“ říká Starý a hned dodává, že solidně je má „zmánkuté“ kapitán Petr Koukal: „Často to provede dobře, ale chybí mu trocha štěstí. Buď mu puk skočí, nebo místo toho, aby to dal po ledě nebo vystřelil výš, trefí gólmana.“

Starého recept na úspěch? Pokaždé, když se trefil, volil svižnou střelu. „Nejsem technický hráč, mojí předností je důraz a střela, takže zkouším tu. Na nic jiného nemám ruce,“ pousmál se pardubický kanonýr.

Při nájezdech občas může rozhodnout i nečekaná volba. Vyprávět by mohl současný bek Vítkovic Marek Malík.

Coby defenzivní specialista New Yorku Rangers ohromil v roce 2005 celou NHL. Vytasil překvapivou technickou parádu a rozsekl souboj s Washingtonem. V patnácté sérii provlékl hůl za nohou a tehdejší brankář Kölzig jenom zíral. „Není potřeba v tom hledat vědu. Jde o to přijet, dobře vystřelit a pak gólman nemá šanci,“ nehloubal by nad penaltami tolik Lubina.

Jenže pouhý dril podle něho nestačí. „Tahle věc se natrénovat nedá. Musíte to mít v sobě. Kdybychom měli najít nějakého specialistu, musel bych skočit do druhého patra a poprosit Tomáše Blažka, jestli by se nešel ustrojit,“ vzpomněl Ladislav Lubina na svého bývalého spoluhráče z pardubického útoku, který při penaltách exceloval.

Bonusový bod? Východočeši ho touto cestou získali v probíhající sezoně jen jednou.

Paradoxní je, že uspěli právě proti vítkovickému Málkovi, který bývá označován za experta na speciální disciplínu. „Chytá dobře a zrovna při nás asi stálo štěstí, na tom při nájezdech dost záleží. V první řadě ale chceme vyhrávat za tři body,“ dodal před dnešním zápasem Jan Starý.

Štefanka a spol. jsou jako na houpačce

Pardubice - Vítkovice momentálně prožívají podobnou houpačku, s jakou zápasily na startu sezony Pardubice. Jednou nedají soupeři ani čichnout (výhry 6:2 nad Kometou a 4:1 proti Třinci), podruhé vyhoří jako stoletá knihovna (porážky 0:6 se Slavií a 0:2 od Zlína). „Výkyvy máme, možná je to trochu sebeuspokojením. Toho se musíme vyvarovat,“ vyhlašuje pro vítkovický web útočník Juraj Štefanka. Kvůli nevyrovnaným výkonům je jeho tým až sedmý. Může už však naplno využít nedávné marody Ujčíka a Klimka.

Sičák bude mimo ještě celý týden


Pardubice - Klíčový pardubický obránce Vladimír Sičák onemocněl před duelem s Plzní od té doby nehraje. Podle asistenta Ladislava Lubiny bude na marodce ještě týden: „Scházel nám, ale s nastalou situací se musíme vyrovnat. Marek Drtina, který nastupoval místo něho, odehrál slušné zápasy. Není se čeho obávat,“ tvrdí člen trenérského štábu „pojišťováků“.

Nejproduktivnější pardubický zadák na ledě chybí hlavně při přesilovkách, proti Plzni a Litvínovu se neuchytila ani jedna. Lubinovi chyběla častější střelba: „Že máme víc střílet, si říkáme už několik měsíců. Jenže jsou zápasy, kdy to děláme málo, a pak takové, kdy to neděláme vůbec,“ svraštil obočí asistent hlavního kouče Hynka.