Ruský deník Sport-Express to bere jako hotovou věc, pardubický útočník Tomáš Zohorna to v Česku balí a začne hrát v dalekém Chabarovsku KHL. Aklimatizaci mu usnadní obránce Jan Kolář…

Sedmadvacetiletý hokejista v Pardubicích sice má platnou smlouvu, ale nachází se v ní i výstupní částka, za kterou může odejít do ciziny. Tu právě ruský klub využil.

„Pro nás to je problém," na rovinu přiznává sportovní manažer Dynama Pardubice Dušan Salfický, že s oslabením týmu o Zohornu nepočítal. „Jeho odchod nastal ve chvíli, kdy už běží jednání napříč hokejovým trhem, některá dopadla, jiná ještě ne, ale náš výběr možné náhrady za něj je teď mnohem užší."

Pardubice po sezoně oznámily, že hodlají kádr omladit. Skončili veteráni Píša, Čutta, Benák, smlouvu nedostal ani útočník Cetkovský.
Ze zkušených hráčů se v klubu objevil jen Tomáš Rolinek, jinak Dynamo přivedlo několik hokejistů na zkoušku.

Sázka na domácí hráče v ideálním věku ale nevyjde. Osa týmu se rozpadá. Volání KHL už vyslyšel Lukáš Radil a teď i Tomáš Zohorna.

Oba v posledních dvou sezonách patřili mezi klíčové hráče. Se Zohornovým odchodem se tak rozpadá předpokládaný první útok. Petr Sýkora s Tomášem Rolinkem budou muset dostat jiného parťáka. „Chybět nám bude i lidsky. Dorůstal teď do věku, kdy začínal přebírat roli jednoho z lídrů kabiny a najednou jde takový člověk pryč. Je to pro nás citelná ztráta," dodal Dušan Salfický.

Důvod odchodu je jasný. V 27 letech musí myslet hokejista i na sebe. Do Chabarovsku si rozhodně nejde užívat krásy města a dlouhatánské lety přes celé Rusko, ale vydělat peníze. Peníze, které v Česku dostat zkrátka nemůže. „Chápu všechny okolnosti, které Tomáše k tomuto kroku vedly. Pro nás je to teď starost, kterou musíme během pár dnů vyřešit. Intenzivně pracujeme na tom, abychom přivedli co nejlepšího hráče, který Zohyho nahradí," říká pardubický sportovní manažer.

Jeho klub jen teď začíná pomalu připomínat Litvínov v době kolem Nagana. Ten měl také reprezentantů všude možně po světě plno, jen doma téměř žádného.

Pardubická „exilová armáda" odchovanců
Brankář
Marek Langhamer  (Springfield, AHL),  Martin Růžička  (Ml. Boleslav)

Obránci
Tomáš Linhart (Třinec), Jan Kolář  (Chabarovsk, KHL), Jakub Nakládal (Calgary, NHL), Tomáš Mojžíš, (naposledy Turku, Fin.) Jiří Vašíček (H. Králové), Petr Chaloupka (Litvínov)

Útočníci

Jan Buchtele (Sparta), Robert Kousal (Novokuzněck, KHL), Lukáš Radil (Sp. Moskva, KHL), Tomáš Nosek (Grand Rapids, AHL), Petr Koukal (Jekatěrinburg, KHL), Aleš Hemský (Dallas, NHL), Jan Bulis (naposledy Čeljabinsk, KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk, KHL), Daniel Rákos (Třinec)